Holandský ovčák

Sháníte holandského ovčáka nebo máte štěňata holandského ovčáka na prodej?

Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák
Holandský ovčák

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 223
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Nizozemí
Kohoutková výška 55-62 cm
Hmotnost v dospělosti 25-30 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká/dlouhá/hrubá
Náročnost na výchovu střední
Povaha spolehlivá, pracovitá, ovladatelná

O plemenu

Tohoto ovčáckého psa větší střední velikosti činí nezaměnitelným jeho žíhané zbarvení. Svou stavbou se holanďan řadí k příslušníkům evropských ovčáckých  a pasteveckých plemen -  je střední postavy, pevné kostry a dobrého, ne však přehnaného osvalení.

Tělesný rámec je zřetelně obdélníkový (délka ku výšce odpovídá ideálně 10:9), což dobře vyhovuje pohybu v lehkém klusu, jakým pes obíhá svěřená stáda.  

Hlava holandského ovčáka je lehce podlouhlá, shora i ze stran klínovitého tvaru, suchá a bez výrazných lícních kostí. Celkový výraz vyzařuje pohotovost, bystrost a inteligenci. 

Historie

V Holandsku se tradičně chovala početná stáda ovcí, které střežili středně velcí ovčáci. Vedle obrany stád před predátory a zloději měli tito psi další úkol - ohlídat ovce tak, aby se nedostaly na úrodná pole sousedící s pastvinami. Bystří a pohotoví ovčáčtí psi tak bedlivě střežili hranici  mezi silnicí a polem a provázeli stádo cestou na pastviny a trhy.  

Velký kus práce zvládli také v hospodářství, kde pomáhali střežit stavení i dvůr a také tahali káry s menšími náklady.  

Roku 1898 byl v provincii Utrecht založen Klub nizozemského ovčáka, který upravoval podmínky čistokrevného chovu a především sepsal první oficiální plemenný standard. Důraz se kladl zejména na pracovní vlohy a otázka exteriéru byla druhořadá. Podobně jako v sousední Belgii tak existovalo naráz až 6 variant holandských ovčáků, lišících se především typem srsti. Roku 1914 došlo ke zpřesnění standardu, který nadále připouštěl pouze 3 typy srsti (krátkou, hrubou a dlouhou) a omezil i škálu povolených barev.  

Dnešní podoba standardu pochází až z 60. let 20. století, oproti předválečné verzi v ní chybí barvy „pepř a sůl“ a modrošedá. FCI uznává holandské ovčáky od roku 1960.

Povaha

Ačkoliv není mezi ozbrojenými složkami tolik oblíbený, jako německý ovčák nebo belgický malinois, přesto patří zejména v zemi svého původu mezi oblíbená pracovní plemena. 

Holanďan má učenlivou povahu, přirozeně lne ke svému psovodovi a nepostrádá ani přiměřenou ostrost. Vyniká dobrým čichem a fyzickou zdatností, proto ho zhusta využívají i záchranáři nebo nadšení sportovci. 

Je-li od mládí zvyklý na přítomnost dětí, nepředstavuje pro ně obvykle hrozbu, nepatří však mezi jejich milovníky. S ostatními psy vychází dobře, nevyhledává konflikty, i když v případě napadení či provokace reaguje poměrně razantně.

Výcvik

Holanďan potřebuje mnoho pohybu a zaměstnání, nehodí se pro úplné začátečníky. Potřebuje klidný a důsledný přístup, jeho slabou stránkou může být sklon k určité nervozitě a pří špatném zacházení se snadno „zkazí“ do bázlivosti či agresivity.  

Holanďan je hodně citlivý na chyby psovoda, avšak ve zkušených rukou doslova rozkvete ve všestranného psa. Vedle služební kynologie a záchranářského výcviku bravurně zvládne i celou řadu kynologických sportů, jako například mondioring, pachové práce, canicross, bikejöring nebo agility.

Zdraví / nemoci

Holanďan patří mezi zdravá a celkem dlouhověká plemena. V čistokrevném chovu se u psů i fen požadují rentgeny kyčelních a loketních kloubů, jako opatření k maximální eliminaci dysplazií.  

Zejména v pokročilejším věku mohou hrozit onemocnění očí, především PRA (progresivní retinální atrofie) a zákaly, vhodné je také screeningové kardiologické vyšetření kolem osmi let věku. 

Krmení

Dobrá strava je zapotřebí po celý život, avšak nejvyšší nároky na kvalitu krmení má pes v období růstu. Škody může napáchat nejen nedostatek živin, ale i jejich nadbytek, proto se doporučuje s různými doplňky stravy spíše šetřit. Pro zdravý vývoj kostry je například klíčový vyrovnaný podíl vápníku a fosforu, krmíte-li kvalitními granulemi, nepodávejte tedy navíc žádné další doplňky ani domácí stravu (tvaroh s vejci atd.).

Pokud krmíte doma připravovanou stravu (stále více majitelů si oblíbilo BARF, tedy tepelně neupravené maso s přílohou), věnujte pečlivou pozornost tomu, aby každá krmná dávka obsahovala adekvátní množství živin a energie ve správném poměru. 

Chovatelské stanice