Pyrenejský horský pes

Sháníte pyrenejského horského psa nebo máte štěňata pyrenejského horského psa na prodej?

Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes
Pyrenejský horský pes

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.2. - Molossoidní plemena horského typu, Číslo standardu FCI: 137
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 65-80 cm
Hmotnost v dospělosti 45-60 kg
Věk 10-13 let
Typ srsti delší, velmi hustá
Náročnost na výchovu střední
Povaha odvážná, nezávislá, klidná

Charakteristika plemene

Velikost Obří (Hodnocení 5/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Poměrně velké (Hodnocení 4/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Schopnost být sám Vyšší (Hodnocení 4/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Tento impozantní světlý pes, nazýván také „perla Francie“, v sobě spojuje velikost, sílu a houževnatost s hbitostí a elegancí.  

Proporce jeho mírně obdélníkového těla jsou dokonale harmonické, nesmí působit „medvědím“ dojmem, ale ani příliš subtilně. Celkový výraz vyzařuje klidné sebevědomí, pozornost a bystrost.  

Pyrenejský horský pes má také svou literární a posléze i filmovou celebritu - fenku Bellu, hrdinku románu spisovatelky Cécile Aubryové, Bella a Sebastián.

Historie

Podobní mohutní horští psi se v Pyrenejích chovali již hluboko v minulosti a jejich hlavním úkolem byla ostraha důležitých staveb a stád dobytka.  

Gaston Phoebus, hrabě z Foix zmiňuje již ve 14. století tyto horské psy ve své knize „ Livre de chasse“ (Kniha lovu) a i v následujících staletích zůstal pyrenejský horský pes součástí smeček bohatých aristokratů.  

Jeho obliba dosáhla vrcholu na přelomu 17. a 18. století, kdy se tato majestátní zvířata stala společníky na dvoře samotného Ludvíka XIV., krále Slunce.  

První klub pro chovatele pyrenejských horských psů byl založen ve Francii roku 1907 a o šest let později byl SCC ( Société Centrale Canine de France) předložen první plemenný standard, který se do dnešních dnů změnil pouze v maličkostech.  

Dvě světové války, které v první polovině 20. století zachvátily Evropu, znamenaly pro chov pyrenejských horských psů období úpadku, ovšem po roce 1945 se začal počet chovatelských stanic i psů opět zvyšovat a pyrenejský horský pes se rozšířil i mimo evropský kontinent. 

Povaha

Pyrenejský horský pes má klidnou, laskavou a mírnou povahu. Ačkoliv je spolehlivým hlídačem a v případě nutnosti i ochráncem, nebývá sám od sebe agresivní. Naopak, pro jeho trpělivost a shovívavost  ho lze doporučit i do rodin s malými dětmi, samozřejmě za předpokladu, že majitel uváží jeho velikost a pro jistotu ho nebude ponechávat s dětmi bez dozoru.  

Podobně nekonfliktní je horský pes i k ostatním zvířatům, avšak pokud si na něho jiný pes dovoluje, dokáže se účinně ohradit. 

Výcvik

V moderní době plní většina pyrenejských horských psů funkci spíše rodinného společníka a domácího hlídače. Jsou ideálním plemenem k domku se zahradou, zvládnou i celoroční pobyt venku za předpokladu, že mají dostatek pohybu i kontaktu se svými lidmi.  

Výcvik pyrenejského horského psa sice není zvláště obtížný, avšak aspoň základní zkušenost se psy se bude dozajista hodit. Ideální je výchova stavěná na pečlivé socializaci a pozitivní motivaci spolu s důsledností.  

Jak již bylo zmíněno, je toto plemeno dosti náročné na pohyb. Ideální jsou dlouhé procházky či běh v přírodě, někteří psi také tahají vozíky či nosí menší břemena. 

Zdraví / nemoci

Jako snad všichni velcí psi, také pyrenejci jsou náchylní k dysplaziím kyčelních či loketních kloubů, důležitá je také prevence torze žaludku - podávání navlhčených granulí, vyvýšené misky a především klidový režim asi 2h po jídle.  

Z dalších onemocnění se mohou vyskytnout abnormality očních víček a oční zákaly, zvláštností pyrenejců je také zvýšená citlivost na některé léky, zejména anestetika. 

Krmení

Stále více chovatelů zejména středních a  velkých plemen si oblíbilo krmeni metodou BARF (syrové maso a příloha), která představuje přiblížení k přirozené potravě původních psů a vlků. Tento způsob krmení se však hodí spíše pro zkušené chovatele, kteří dokáží sestavit a zajistit vyvážený jídelníček.  

Pro ostatní zůstávají zlatým standardem granule pro velké a obří psy, značku i typ volte s rozmyslem, protože kvalita se značně různí. 

Chovatelské stanice

Zobrazit další chov. stanice