Velký švýcarský salašnický pes

Sháníte velkého švýcarského salašnického psa nebo máte štěňata velkého švýcarského salašnického psa na prodej?

Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes
Velký švýcarský salašnický pes

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 3 – Švýcarští salašničtí psi, Číslo standardu FCI: 58
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Švýcarsko
Kohoutková výška 60-72 cm
Hmotnost v dospělosti 50-65 kg
Věk 11-12 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha vyrovnaná, ostražitá, věrná

Charakteristika plemene

Velikost Obří (Hodnocení 5/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Největší ze čtyř plemen švýcarských salašnických psů je po svatobernardském psu (bernardýnovi) největším švýcarským horským psem.

Od bernského salašnického psa se na první pohled liší krátkou srstí, appenzellského i entlebušského zase výrazně převyšuje co do velikosti. Navzdory své statné, mohutně osvalené postavě je velmi pohyblivý a vytrvalý, má mírnou povahu bez sklonu k agresivitě.  

Feny jsou nápadně menší a jemněji stavěné než psi, rozdíl v hmotnosti bývá přes 10 kg. 

Historie

Předkové všech čtyř salašnických plemen přišli do Švýcarska pravděpodobně již ve starověku spolu s římskými vojáky, i když existuje i alternativní teorie, která jejich příchod do západní Evropy spojuje s cestami Féničanů do Španělska. Ačkoliv je velký švýcarský salašnický pes považován za nejstarší typ švýcarského horského psa, během 19. století téměř upadl v zapomnění a roku 1908 byli dva jedinci předvedeni na výstavě k 25. výročí založení Švýcarské kynologické společnosti coby krátkosrstí bernští salašničtí psi.

Profesor Albert Heim, vůdčí osobnost chovu švýcarských salašnických psů, je však určil jako původní typ salašnických a řeznických psů, kteří se již považovali za zaniklou rasu. Následně se rozhodl toto plemeno vzkřísit a započal s výběrem a rozmnožováním vhodných jedinců. 

Díky práci profesora Heima uznala Švýcarská kynologická společnost velkého švýcarského salašnického psa jako samostatné plemeno již o rok později a další tři roky na to, roku 1912, vznikl i Klub pro velké švýcarské salašnické psy. FCI plemeno uznala až těsně před druhou světovou válkou. 

Povaha

Velký švýcarský salašnický pes má vyrovnanou a laskavou povahu, vyniká věrností a oddaností ke své lidské smečce a lze ho doporučit i do rodiny s malými dětmi.  Ani soužití více psů pohromadě nebo se zvířaty jiného druhu zpravidla nepřináší větší potíže, tento mírný obr dobře toleruje dokonce i kočky.

Švýcar sice vyhledává lidskou společnost, není však vtíravý a dokáže se zabavit sám, třeba pozorováním okolí. Má vyvinutý hlídací pud a i když není agresivní, nově příchozího obvykle ohlásí.  Rozhodně se nehodí pro chov venku v kotci, bez blízkosti svých lidí trpí.  

Výcvik

Původně pracovně zaměřený švýcar potřebuje práci a pohyb. Dodnes rád tahá náklad, čehož využívají zejména rodiny s dětmi, které vozí na saních či ve vozíku. 

Vhodný je také pro záchranářský výcvik a pachové práce. Pozor na pohybově náročné sporty typu agility, u takto velkého a těžkého psa může docházet k nadměrnému zatížení kloubů. Baví-li vás a vašeho psa tento typ sportu, bude lepší věnovat se mu spíše rekreačně. Nedospělí psi mohou být roztěkaní a hůře zvladatelní, proto je vhodné, aby majitel švýcara měl za sebou aspoň základní zkušenost s výcvikem psa. 

Zdraví / nemoci

Mohutný a těžký švýcarský salašnický pes je predisponován k dysplazii kyčelních a loketních kloubů a k degenerativním onemocněním chrupavky.

Vysoký vzrůst také zvyšuje riziko torze žaludku, proto dodržujte preventivní opatření - podávání namočených granulí, umístění misek do vyvýšené polohy a především dvouhodinový klid po jídle, kdy by pes neměl zejména běhat, skákat nebo se válet po zádech. 

Krmení

Výběr potravy má obrovský vliv na zdraví a správný vývoj psa již od nejútlejšího věku. Sázkou na jistotu jsou kvalitní granule pro velké psy (alespoň v období růstu superprémiové), pokud máte potřebné znalosti, místo v mrazáku a každý den trochu času k přípravě, lze podávat i domácí stravu. 

Ať už se chystáte vařit nebo BARFovat, snažte se kriticky zhodnotit vaše možnosti, zda dokážete vašemu zvířeti zajistit každodenní vyváženou a hodnotnou krmnou dávku. 

Chovatelské stanice