Islandský pes

Sháníte islandského psa nebo máte štěňata islandského psa na prodej?

Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes
Islandský pes

Základní informace

FCI Skupina V - Špicové a primitivní plemena, Sekce 3 - Severští strážní a pastevečtí psi, Číslo standardu FCI: 289
Alternativní názvy plemene Islandský špic, Islandský ovčák
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Island
Kohoutková výška 42-46 cm
Hmotnost v dospělosti 10-15 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti krátká nebo dlouhá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha sebejistá, přátelská, hravá

Charakteristika plemene

Velikost Střední (Hodnocení 3/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Minimální (Hodnocení 1/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Toto poměrně vzácné plemeno je ovčácký pes nižší střední velikosti, o jehož příslušnosti ke špicovitým psům svědčí malé vztyčené uši a nad hřbet zatočený, bohatě osrstěný ocas.  

Jako většina tzv. primitivních plemen, také islanďan má výrazný pohlavní výraz, kdy feny jsou na první pohled drobnější a jemnější tělesné stavby.  

Tělesný rámec je zřetelně obdélníkový (pes je delší než vyšší), trup i nohy mají dobře vyvinuté, ne však přehnaně mohutné svalstvo. 

Historie

Předkem dnešního islandského ovčáka byli psi vikingů, kteří ostrov kolonizovali od 9. století. Z vikingských psů, kteří zůstali na kontinentu se posléze vyvinulo jiné, příbuzné plemeno -norský buhund. Pomenší, tvrdí a odolní psi pomáhali v nehostinné krajině se sháněním dobytka a hlídáním obydlí.  

První islandský pes byl představen roku 1880 na výstavě v Anglii, přesto se plemeno dočkalo oficiálního uznání anglickým Kennel Clubem až roku  1905.  

Počátkem 20. století zdecimovala populaci psů na Islandu epidemie psinky a následně tasemnic, které se přenášely i na člověka. K záchraně plemene bylo nutné křížení s jinými, co možná podobnými plemeny, například s anglickou border kolií.  

Než byl roku 1969 v Reykjavíku založen Icelandic Kennel Club, nepůsobila na ostrově žádná oficiální kynologická organizace, proto čistokrevný chov i vypracování prvního standardu probíhalo pod záštitou Britů. O deset let později se IKC stal členem FCI, která převzala Brity vypracovaný standard.

Povaha

Vlivem přikřížení border kolie získal islandský ovčák ovladatelnější povahu a úzkou vazbu na člověka. Islanďan potřebuje blízkost své rodiny, absolutně se nehodí k chovu venku, i když jeho srst a tělesná stavba mu umožňuje přečkat i extrémní počasí.  

Je to typický ovčácký a pastevecký pes, který bude „shánět do houfu“ nejen ovce, ale i děti, slepice nebo třeba králíky.  

Lovecký pud v podstatě nemá, proto se dobře snáší i se zvířaty jiného druhu včetně koček. Díky své veselá, přátelské povaze se dobře hodí i k dětem. Nemá sklon k agresivitě a rád si hraje, proto ho lze pro rodinný život vysloveně doporučit.  

Islandský ovčák dobře hlídá, ale nečekejte od něj aktivní obranu dvorku či bytu, jeho funkce je čistě ohlašovací a štěkot je záhy vystřídán radostným vítáním nově příchozích. 

Výcvik

Pokud mu dokáže zajistit dostatek pohybu a zaměstnání, zvládne islanďana i začínající chovatel.  

Důležitá je klidná a přátelská výchova založená na pozitivní motivaci, bez hrubosti a nepřiměřených trestů.  

Díky zmíněné bordeří krvi je islanďan poměrně snaživý a s majitelem rád spolupracuje, proto dobře pracuje i metodou shapingu - postupným formováním a upevňováním žádoucího chování pomocí odměňování klikrem, název pochází z anglického výrazu „shape“=tvar. 

Zdraví / nemoci

Islandský ovčák je zdravé a dlouhověké plemeno, nezatížené významnými genetickými dispozicemi k chorobám. Mírně častěji se u něj vyskytují onemocnění očí, zejména katarakta (šedý zákal), ve vyšším věku pak mohou přijít kardiologické problémy a degenerativní změny na kloubech (artróza).

Krmení

Tento houževnatý ovčák může být krmen jak granulemi, tak i BARFem či vařenou stravou.  

Nepatří mezi psy s citlivým zažíváním nebo vysokými výživovými nároky, přesto by měl být zachován určitý standard - granule kvalitního složení a vhodné produktové řady (malý/střední pes adekvátního věku) nebo doma nachystané krmení složené s čerstvých surovin vyvážených tak, aby byly pokryty výživové potřeby psa. 

Chovatelské stanice