Argentinská doga

Sháníte argentinskou dogu nebo máte štěňata argentinské dogy na prodej?

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 292
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Argentina
Kohoutková výška 60-68 cm
Hmotnost v dospělosti 40-60 kg
Věk 10-11 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha věrná, sebevědomá, neohrožená

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Pokročilého chovatele (Hodnocení 4/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

„Argentinec“ má střední proporce a působí  dojmem velkého, ne však obrovského psa. Plemeno má dobře vyjádřený pohlavní výraz a feny jsou běžně o 10-15 kg lehčí.  

Hlava je ušlechtilá, délka mozkovny odpovídá délce tlamy a týlní hrbol je téměř úplně překryt svaly. Oči jsou vždy hnědé, od oříškového do tmavě čokoládového odstínu, preferují se také černě pigmentovaná víčka.

Historie

O vznik plemene se zasloužil Dr. Antonio Nores Martinez, lékař z argentinské centrální provincie Cordoba, milovník psů a lovu.

Výchozím plemenem pro jeho šlechtitelské pokusy byl „bojový pes z Cordoby“,  ze kterého pečlivým výběrem vhodných jedinců a jejich křížením i s jinými plemeny postupně formoval psa dle svých představ. Toto nové plemeno poprvé popsal roku 1928 a pojmenoval ho argentinská doga.  

Vedle psích zápasů se argentinské dogy rychle osvědčily jako výkonní lovečtí psi, hodící se k lovu velkých a nebezpečných zvířat - vedle divokých prasat šlo hlavně o jaguáry a pumy. Rovněž se rozvíjel jejich talent k hlídání a obraně svého pána a jeho majetku a plemeno nabývalo na oblibě.  

Roku 1964 bylo plemeno uznáno argentinským kynologickým svazem a o devět let později ho uznala i FCI.

Povaha

Silně teritoriální argentinská doga je výborným hlídačem, který „vetřelce“ úsporně ohlásí (příliš neštěká) a v případě potřeby rychle a nekompromisně zasáhne. Svému majiteli a rodině je bezmezně oddaná, vůči cizím lidem bývá přezíravá a obezřetná.  

Má silný lovecký pud, i když v našich končinách ji jako loveckého psa myslivci obvykle nepoužívají. Častěji ji lze potkat jako služebního psa, ideálního zejména k ostraze osob a objektů.  

Při nezvládnuté výchově a socializaci se mohou projevit sklony k přehnané ostrosti až agresivitě, proto je to pes vhodný pouze pro zkušené chovatele. 

Výcvik

Výchova argentinské dogy musí začít již v útlém věku. Základem  je pečlivá socializace a důsledný, ale klidný a nikdy ne surový výcvik. Jedině tak získáte klidného a vyrovnaného psa, který bude spolehlivý i k dětem a nebude přehnaně reagovat na nové podněty či neznámé situace.  

Potřebuje hodně pohybu, ze sportovních aktivit se pro ni dobře hodí obedience či mondioring, kde se zároveň upevňuje poslušnost. 

Zdraví / nemoci

Podobně jako u jiných plemen s převládající bílou barvou srsti, také u argentinských dog je problémem vrozená jedno nebo oboustranná hluchota, postihující až 10% populace. Tato vada je dědičná, proto je vhodné pořizovat štěňata pouze po zdravých rodičích, případně štěňata vyšetřená u specialisty. Sluch psů lze vyšetřit tzv. BAER testem, audiometrickým vyšetřením, proveditelným již od sedmi týdnů věku.  

Druhou relativně častou zdravotní komplikací jsou alergie, obvykle s kožními projevy a dermatitidy či ekzémy jiného původu.  

Zapomenout nesmíme ani na velmi rozšířené ortopedické onemocnění velkých plemen - dysplazii kyčelních a loketních kloubů.

 

Krmení

Velká plemena jsou náročná jak na množství, tak i na kvalitu stravy, což může představovat nemalou finanční zátěž.  

Při dodržení vyváženého poměru živin lze podávat jak granule, tak i doma připravovanou stravu včetně stále oblíbenějšího BARFu. Pokud dáváte přednost vlastní výrobě, ujistěte se, že máte dostatek informací o výživových potřebách vašeho psa a o zastoupení jednotlivých živin v dostupných surovinách.

Pozor na překrmování, jako většina molossů, také argentinec snadno tloustne, což nesvědčí jeho zdraví. 

Chovatelské stanice