iFaunaiFauna

Americký curl

Délka života14-17 let
HmotnostSamci:3,5-5kgSamice:3-4,5kg
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Americký curl?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Americký curl se představuje

O plemenu

Doslovný český překlad názvu tohoto plemene zní „Americká kadeřavá kočka“, což může být poněkud matoucí - ono „Curl“ se totiž netýká osrstění, ale ušních boltců. 

Přibližně týden po narození se totiž koťatům tohoto plemene začnou stáčet špičky oušek dozadu, a to buď mírně (pouze domácí mazlíčci), středně (chovní jedinci) nebo výrazně (výstavní šampioni). Stočení však nesmí být přehnané - ucho dotýkající se hlavy nebo sebe sama není žádoucí. Plemeno se chová v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě.

Historie

Roku 1981 se kalifornští manželé, Joe a Grace Rugovi, ujali opuštěné toulavé kočky, kterou pojmenovali Shulamith. Vedle krásné, hedvábné srsti je zaujala především zajímavým tvarem ušních boltců, který jí dodával veselý, rošťácký výraz. Kočička v jejich péči porodila několik koťat, z nichž některá zdědila matčin specifický znak - vzad stočené boltce. Manželé Rugovi proto s nadšením počali s cíleným šlechtěním nového plemene, které již o dva roky později představili na první výstavě a roku 1987 dosáhli i jeho uznání organizací TICA. Vedle původní dlouhosrsté varianty po čase vznikla i krátkosrstá verze, prý na žádost některých přátel manželů Rugových. 

Další velké chovatelské organizace uznaly plemeno v průběhu 90. let (CFA) a počátkem 21. století (FIFe - 2003).

Protože zatočení uší se dědí dominantně (stočené uši má i jedinec s pouze jednou kopií příslušného genu), může ze spojení dvou Curlů vzniknout také kotě s ušima běžného tvaru. Tato varieta se pak nazývá American Curl Straight Ear a názory na její využití v čistokrevném chovu se v jednotlivých organizacích různí. Ze spojení kočky s běžnýma ušima a „pravého“ Curla vzniknou koťata obou typů. Výhodou je, že není známá žádná zdravotní komplikace asociovaná s genem Cu, takže je možné Curly mezi sebou libovolně křížit.

Někteří krátkosrstí jednici také mohou nést recesivní gen pro dlouhou srst, pokud se spáří dvě takovéto kočky, mohou se ve vrhu vyskytnout i dlouhosrstá koťata. Ačkoliv se v USA těší plemeno velké oblibě, v Evropě zůstává stále vzácné, od čehož se odvíjí i vyšší cena čistokrevných koťat.

Povaha

Díky své hravosti a příchylnosti k lidem je Curl ideálním plemenem pro rodinu, dokonce je znám svým nadstandardním vztahem k malým dětem. 

Ačkoliv si zpravidla nevynucuje pozornost, samota mu škodí a proto se nehodí pro příliš vytížené lidi, kteří tráví mnoho času mimo domov. Věnují-li mu lidé dostatek času, může být Curl chován i jako jedináček, avšak lépe mu je ve společnosti další kočky a obvykle se dobře snáší i s ostatními domácími zvířaty. 

Výchova a socializace

Atraktivním povahovým rysem tohoto plemene je jeho vysoká cvičitelnost a ochoto spolupracovat s člověkem. Není proto vzácností Curl, který přiběhne na zavolání, podá hračku nebo třeba zatáhne roletu.

Pokud plánujete venkovní procházky, nezapomeňte včas začít s návykem na postroj, aby ho zvíře akceptovalo.

Krmení

Obvyklou stravou domácích koček jsou vhodné granule (ideálně založené na kvalitním mase, bez obilovin), případně kapsičky a konzervy. I když jsou měkké dobroty kočkami lépe přijímány, granule z krmení zcela nevynechávejte, jejich tvrdá struktura totiž pomáhá odstraňovat zubní plak.

Krmit je možné i domácí stravou, především syrovým nebo vařeným masem (pro kočky se nejlépe hodí rybí, drůbeží, hovězí či jehněčí). Syrové maso vždy necháme přemrznout, abychom minimalizovali riziko infekce. Zejména čistě bytové kočky nezbytně potřebují přístup k trávě, k dostání jsou i rostliny určené přímo pro kočky. 

Chcete-li podávat mléčné výrobky, sáhněte raději po těch fermentovaných (jogurt, zakysaná smetana) a nepředkládejte je kočce příliš často.

Srst a péče

Krátkosrstý Curl má měkkou, na dotek příjemně hedvábnou srst přiléhající k tělu - plyšový vzhled je závažnou chybou. Povoleny jsou všechny popsané barevné varianty, od běžných (jednobarevný, bikolor) po exotické (lynx). 
Dlouhosrstý Curl má jemnou, hedvábnou srst střední délky, podsada buď zcela chybí, nebo je velmi redukovaná. Barevné spektrum je stejné, jako u krátkosrsté varianty. 

Díky minimální nebo zcela chybějící podsadě toto plemeno téměř nelíná a jeho srst je poměrně nenáročná na péči - postačí kartáčování ve zhruba týdenním intervalu. Více péči mohou u některých jedinců potřebovat uši - při zúžení zvukovodů je zapotřebí zvýšeně dbát o jejich čistotu. 

Zdraví / nemoci

Curlové patří mezi plemena s rizikem dědičného očního onemocnění PRA-rdAc (retinální degenerace postihující fotoreceptory, většinou vede k oslepnutí do 5 let věku). PRA je geneticky recesivní, existují tedy zdraví přenašeči s jedním postiženým a jedním normálním genem (alelou genu), které odhalí pouze cílené genetické vyšetření, které by u chovných jedinců mělo být standardem.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Americký curl kočky na prodej - 11000, Praha - Inzerát 1
1
4 měsíce

Kotek

500 Kč
Americký curlVěk: 1 rok1 samec
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec qu
Norbert S.
Norbert S.
Praga