Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Snowshoe

Délka života16-18 let
HmotnostSamci:3-5,5 kgSamice:2,5-5kg
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Snowshoe?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Snowshoe se představuje

O plemenu

Svým zjevem snowshoe rozhodně nezapře, že se na jejím vzniku podílely siamské kočky. Podobá se jim zejména zbarvením srsti a jasně modrýma očima.

Celkově jde o aristokraticky vyhlížející kočku střední velikosti, spíše silnou a podsaditou, avšak s dlouhou siluetou, hbitou a elegantní. 

Hlava má tvar zaobleného klínu, s vysokými lícními kostmi a jasně modrýma očima. Významným znakem, který dal plemenu jméno, jsou bílé punčošky, či vlastně botičky na všech čtyřech končetinách (snow=sníh, shoe=bota).

Historie

Historie snowshoe se datuje teprve od 60. let 20. století. Ke vzniku nového plemene přispěla náhoda - ve Philadelphii se ve vrhu koťat jedné ze siamských koček chovatelky Dorothy Hinds-Daugherty objevilo několik jedinců, jejichž pro siamky typické (colorpoint) zbarvení mělo navíc bílé znaky na tlapkách a další znaky po těle. 

Tento exteriér chovatelku zaujal a ve spolupráci s dalšími šlechtiteli začala s vytvářením nového plemene. Vedle siamských koček byly vyžity především bikolorní americké krátkosrsté kočky, které dodaly plemenu robustnější proporce a více svalové hmoty. 

Proti snowshoe zpočátku ostře protestovali chovatelé siamských koček, navíc se bylo třeba vypořádat s faktem, že vloha pro žádoucí rozmístění a tvar typických bílých znaků je zřejmě ovlivněna větším počtem genů různého stupně dominance a proto se rodí poměrně velké množství čistokrevných jedinců neodpovídajících zcela požadavkům standardu.

CFA snowshoe uznala roku 1990, FIFe dokonce teprve roku 2004. 

Snowshoe jsou poměrně oblíbené v anglofonních zemích, solidní chovatelskou základnu má také Německo, avšak v ČR jde stále o raritní plemeno. 

Povaha

Snowshoe jsou rozené společnice. Vyznačují se silnou příchylností k lidem, potřebují dostatek pozornosti, fyzického kontaktu a velmi špatně snášejí déletrvající samotu. 

Až do vysokého věku si zachovávají hravost a veselost, jsou také inteligentní a učenlivé. Zejména v mládí však mohou být až příliš rozjívené a vynucovat si pozornost mňoukáním, avšak zdaleka nedosahují hlučnosti siamek. 

Zajímavostí je jejich kladný vztah k vodě, který se vyskytuje pouze u několika málo plemen koček. 

Krmení

Základní volba je mezi „kupovaným“ a „domácím“ krmením. 

Z průmyslově vyráběných krmiv jsou k pravidelnému krmení nejvhodnější granule, kapsičky a paštiky se hodí spíše jako pamlsek nebo občasné zpestření jídelníčku. Jejich nespornou výhodou je jednoduchost skladování a rychlé, pohodlné servírování. 

Zvolíte-li kvalitní produkt, máte přitom jistotu, že vaše kočka dostává každý den adekvátní porci živin.

Dáváte-li přednost domácí kuchyni, vsaďte především na čisté maso - rybí, drůbeží, jehněčí, hovězí nebo králičí. 

Snowshoe mají krátkou či středně dlouhou dobře přiléhající srst. Jejich velkou výhodou je, že díky (téměř) chybějící podsadě línají velmi málo a jejich srst nevyžaduje příliš časté kartáčování. 

Povoleny jsou barevné variety vyskytující se u koček s odznaky, například seal point, blue point, chocolate point. Jednotlivé chovatelské organizace (CFA, TICA, FIFe) nemusejí uznávat všechny barvy. Nezbytné jsou symetrické, jasně ohraničené bílé znaky.

Nejpopulárnější je klasický „siamský“ colorpoint s obráceným bílým V v obličejové partii a s nízkými ponožkami. Vyskytnou se mohou i další varianty, např. mitted, harlekýn nebo bicolor. 

Zdraví / nemoci

Obvykle si snowshoe zachovávají pevné zdraví a hravost až do vysokého věku. Zaznamenáno bylo mírně zvýšené riziko alergických reakcí a poruch sluchu u koček s převládající bílou barvou. 

Z dědičných onemocnění se může vyskytnout polycystická choroba ledvin (PKD).

Výchova a socializace

Tyto bystré a přítulné kočky mají poměrně citlivou povahu, proto je od mládí zvykáme například na občasné cesty autem či na manipulaci související s vyčesáváním a další „údržbou“. 

Snowshoe si dobře zvykne na děti i na ostatní zvířata, zvláště je-li s nimi v pravidelném kontaktu od mládí, kdy má ještě tvárnou povahu a zvídavost převládá nad obezřetností. 

Jak již bylo řečeno jde o velmi společenskou kočku, která špatně snáší samotu. I ne příliš vytížený člověk však tu a tam potřebuje odejít z domu a je proto záhodno, aby si kočka na tuto skutečnost brzy navykla. Společnost další kočky je vítaná, avšak nenahrazuje kontakt s lidskou rodinou.