Americký curl dlouhosrstý

Základní informace

Alternativní název Americká kadeřavá dlouhosrstá kočka
Klasifikace FIFe Kategorie 2, EMS kód: ACL
Země původu USA
Velikostní kategorie střední kočky
Hmotnost v dospělosti 3-5 kg
Věk 13-16 let
Typ srsti středně dlouhá
Péče o srst a tělo středně náročná
Povaha hravá, mírná, přátelská

O plemenu

Přesný český překlad názvu tohoto plemene zní „Americká kadeřavá kočka“, což může být poněkud matoucí - ono „Curl“ se totiž netýká osrstění, ale ušních boltců. 

Přibližně týden po narození se totiž koťatům tohoto plemene začnou stáčet špičky oušek dozadu, a to buď mírně (pouze domácí mazlíčci), středně (chovní jedinci) nebo výrazně (výstavní šampioni). Stočení však nesmí být přehnané - ucho dotýkající se hlavy nebo sebe sama není žádoucí.

Historie

Roku 1981 se kalifornští manželé, Joe a Grace Rugovi, ujali opuštěné toulavé kočky, kterou pojmenovali Shulamith. Vedle krásné, hedvábné srsti je zaujala především zajímavým tvarem ušních boltců, který jí dodával veselý, rošťácký výraz. Kočička v jejich péči porodila několik koťat, z nichž některá zdědila matčin specifický znak - vzad stočené boltce. Manželé Rugovi proto s nadšením počali s cíleným šlechtěním nového plemene, které již o dva roky později představili na první výstavě a roku 1987 dosáhli i jeho uznání organizací TICA. Vedle původní dlouhosrsté varianty po čase vznikla i krátkosrstá verze, prý na žádost některých přátel manželů Rugových. 

Další velké chovatelské organizace uznaly plemeno v průběhu 90. let (CFA) a počátkem 21. století (FIFe - 2003).

Protože zatočení uší se dědí dominantně (stočené uši má i jedinec s pouze jednou kopií příslušného genu), může ze spojení dvou Curlů vzniknout také kotě s ušima běžného tvaru. Tato varieta se pak nazývá American Curl Straight Ear a názory na její využití v čistokrevném chovu se v jednotlivých organizacích různí. Ze spojení kočky s běžnýma ušima a „pravého“ Curla vzniknou koťata obou typů. Výhodou je, že není známá žádná zdravotní komplikace asociovaná s genem Cu, takže je možné Curly mezi sebou libovolně křížit. 

Ačkoliv se v USA těší plemeno velké oblibě, v Evropě zůstává stále vzácné, od čehož se odvíjí i vyšší cena čistokrevných koťat.

Povaha

Díky své hravosti a příchylnosti k lidem je Curl ideálním plemenem pro rodinu, dokonce je znám svým nadstandardním vztahem k malým dětem. 

Ačkoliv si zpravidla nevynucuje pozornost, samota mu škodí a proto se nehodí pro příliš vytížené lidi, kteří tráví mnoho času mimo domov. Věnují-li mu lidé dostatek času, může být Curl chován i jako jedináček, avšak lépe mu je ve společnosti další kočky a obvykle se dobře snáší i s ostatními domácími zvířaty. 

Výchova a socializace

Atraktivním povahovým rysem tohoto plemene je jeho vysoká cvičitelnost a ochoto spolupracovat s člověkem. Není proto vzácností Curl, který přiběhne na zavolání, podá hračku nebo třeba zatáhne roletu.

Pokud plánujete venkovní procházky, nezapomeňte včas začít s návykem na postroj, aby ho zvíře akceptovalo.

Krmení

Obvyklou stravou domácích koček jsou vhodné granule (ideálně založené na kvalitním mase, bez obilovin), případně kapsičky a konzervy. I když jsou měkké dobroty kočkami lépe přijímány, granule z krmení zcela nevynechávejte, jejich tvrdá struktura totiž pomáhá odstraňovat zubní plak.

Krmit je možné i domácí stravou, především syrovým nebo vařeným masem (pro kočky se nejlépe hodí rybí, drůbeží, hovězí či jehněčí). Syrové maso vždy necháme přemrznout, abychom minimalizovali riziko infekce. Zejména čistě bytové kočky nezbytně potřebují přístup k trávě, k dostání jsou i rostliny určené přímo pro kočky. 

Chcete-li podávat mléčné výrobky, sáhněte raději po těch fermentovaných (jogurt, zakysaná smetana) a nepředkládejte je kočce příliš často.

Srst a péče

Dlouhosrstý Curl má jemnou, hedvábnou srst střední délky, podsada buď zcela chybí, nebo je velmi redukovaná. Vyskytují se všemožné barvy i jejich kombinace včetně vzácných a exotických. 

Na péči jsou Curlové poměrně nenároční - línají jen málo a srst se příliš necuchá, proto i dlouhosrstou variantu postačí vykartáčovat jednou týdně. U některých koček se vyskytuje zúžení zvukovodů, které vyžaduje zvýšenou hygienu uší. 

Zdraví / nemoci

Curlové patří mezi plemena s rizikem dědičného očního onemocnění PRA-rdAc (retinální degenerace postihující fotoreceptory, většinou vede k oslepnutí do 5 let věku). PRA je geneticky recesivní, existují tedy zdraví přenašeči s jedním postiženým a jedním normálním genem (alelou genu), které odhalí pouze cílené genetické vyšetření, které by u chovných jedinců mělo být standardem.