Americký curl krátkosrstý

Základní informace

Alternativní název Americká kadeřavá krátkosrstá kočka
Klasifikace FIFe Kategorie 2, EMS kód: ACS
Země původu USA
Velikostní kategorie střední kočky
Hmotnost v dospělosti 3-5 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti krátká, přiléhající
Péče o srst a tělo nenáročná
Povaha hravá, mírná, přátelská

O plemenu

Do češtiny se název tohoto zámořského plemene obvykle překládá jako „Americká kadeřavá krátkosrstá kočka“, což může vyvolat dojem, že jde o zvířátko s krátkými kučerami. Tato interpretace je však mylná. Slovíčko „curl“ se totiž netýká osrstění, ale zvláštního tvaru uší, které se stáčejí směrem ke středu hlavy.

Zatočení se objevuje ve věku několika dní a může být mírné (pouze domácí mazlíčci), střední (chovní jedinci) až výrazné (výstavní šampioni).

Historie

Pramáti všech Curlů je dlouhosrstá toulavá kočička Shulamith, které se počátkem 80. let 20. století ujali manželé Joe a Grace Rugovi z Kalifornie. 

Manželům se velmi líbil unikátní tvar Shullamithiných ušních boltců, takže když se mezi jejími potomky objevila i koťata se stejně stočenýma ušima, začali s cíleným šlechtěním nového plemene. Z počátku se Curlové vyskytovali pouze v dlouhosrsté varietě, avšak během několika let se díky křížení s americkými domácími kočkami začali objevovat i Curlové krátkosrstí. 

Gen způsobující zatočení uší je dominantní, což znamená, že k projevu (zatočeným uším) stačí i jedna kopie příslušného genu. Ze spojení dvou Curlů tak mohou vzniknout jak koťata se zatočenýma ušima, tak i koťata s běžným tvarem boltců, nazývaná American Curl Straight Ear. Naštěstí Curl-gen (Cu) s sebou dle dostupného poznání nenese žádné přidružené zdravotní komplikace, proto je možné Curly mezi sebou libovolně křížit, i homozygoti (CuCu) bývají zcela zdrávi. Někteří krátkosrstí jednici také mohou nést recesivní gen pro dlouhou srst, pokud se spáří dvě takovéto kočky, mohou se ve vrhu vyskytnout i dlouhosrstá koťata.

FIFe plemeno uznala roku 2003, mimo USA zůstávají Curlové spíše vzácní. 

Povaha

Curl patří mezi přátelská plemena milující lidi. Je velmi hravý, s vynikajícím vztahem k dětem, proto se výborně hodí za rodinného mazlíčka. 

Až do vysokého věku si uchovává temperament a zvědavost, špatně snáší nudu a samotu, přesto nebývá vtíravý a pozornost si nevynucuje. Při dostatečném kontaktu s členy rodiny může být chován sám, společnost další kočky ale ocení. Vcelku si rozumí i se zvířaty jiného druhu, zejména žije-li s nimi v jedné domácnosti odmalička. 

Výchova a socializace

Curl je inteligentní a učenlivý, navíc vyhledává kontakt s člověkem a hravou formou se snadno cvičí. Mnoho Curlů umí například přijít na zavolání nebo „aportovat“ hračku. 

Jakožto aktivní plemeno Curl ocení i vycházky ven, s návykem na postroj a vodítko je ale třeba začít již v mladém věku. 

Krmení

Zlatý standard představují kvalitní granule, doplněné masovými kapsičkami či konzervami. I když měkké pochoutky kočkám chutnají lépe než granule, není dobré omezit krmení jen na ně - chroupání tvrdých granulí pomáhá udržovat zdravé zuby a čelisti. 

Vedle průmyslově vyráběných krmiv lze podávat i syrové nebo vařené maso (ideálně rybí, drůbeží, hovězí či jehněčí), syrové vždy necháme přemrznout, abychom minimalizovali riziko infekce. 

Zejména v období březosti a laktace mohou být vhodným zpestřením také fermentované mléčné výrobky, nezpracovanému kravskému mléku se ale raději vyhněte. 

Srst a péče

Krátkosrstý Curl má měkkou, na dotek příjemně hedvábnou srst přiléhající k tělu - plyšový vzhled je závažnou chybou. Povoleny jsou všechny popsané barevné varianty, od běžných (jednobarevný, bikolor) po exotické (lynx). 

Díky minimální nebo zcela chybějící podsadě toto plemeno téměř nelíná a jeho srst je poměrně nenáročná na péči - postačí kartáčování ve zhruba týdenním intervalu. Více péči mohou u některých jedinců potřebovat uši - při zúžení zvukovodů je zapotřebí zvýšeně dbát o jejich čistotu. 

Zdraví / nemoci

Curl se řadí mezi vcelku zdravá plemena bez vážných genetických predispozic. Jako u většiny koček, také u nich se může vyskytnout polycystická choroba ledvin (PKD), Curlové navíc patří mezi plemena s rizikem dědičného očního onemocnění PRA-rdAc (retinální degenerace postihující fotoreceptory, většinou vede k oslepnutí do 5 let věku). 

Naštěstí je u obou chorob k dispozici genetický test, s jehož pomocí mohou zodpovědní chovatelé zabránit přenosu onemocnění do další generace.

Články - Americký curl krátkosrstý

Málo známá plemena koček

Málo známá plemena koček

Málo známá plemena koček