Skotská klapouchá kočka

Základní informace

Klasifikace FIFe Neuznané plemeno
Země původu Velká Británie (Skotsko)
Velikostní kategorie malé až střední kočky
Hmotnost v dospělosti kočky 2,5-4 kg, kocouři 4-6 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti krátká nebo středně dlouhá
Péče o srst a tělo nenáročná či středně náročná
Povaha mírná, klidná, cvičitelná

O plemenu

Skotky jsou nezaměnitelné, unikátní plemeno. Svůj název dostaly podle dopředu poklopených uší, existují však i jedinci s ušními boltci běžného tvaru. Koťata se rodí se vztyčenýma ušima, u klapouchých jedinců se překlápějí okolo 3 týdnů věku.

Jde o středně velké kočky vyrovnaných proporcí na ne příliš dlouhých nohách. Kocouři jsou výrazně větší než kočky. 

Hlava je kulatá, zaoblená, s malým nosem. Celkový výraz by měl být roztomilý a trochu připomínat sovičku. Dominantou obličeje jsou velké kulaté oči a výrazné lícní kosti. 

Historie

Roku 1961 se ve skotském hrabství Perthshire narodila kočička s dopředu sklopenýma ušima. Farmáři, na jejichž hospodářství žila, ji pojmenovali Susie. Když Susie dospěla, vrhla několik koťátek, z nichž některá zdědila poklopené uši. 

Klapouché kočky zaujaly místního chovatele Williama Rosse, který si jedno ze Susiných koťat vzal a začal se zabývat šlechtěním nového plemene. Bylo zjištěno, že klapouchost je podmíněna dominantním genem, takže nebylo těžké znak v populaci zafixovat. Na straně druhé se však u některých koček objevovaly závažné zdravotní problémy, především ortopedického charakteru (bolestivé kloubní záněty, degenerativní změny již v mladém věku, deformity).

Postupem času vyšlo najevo, že mutace zodpovědná za klapouchost ovlivňuje růst a výživu všech chrupavek v těle. Zatímco u heterozygotů (jedna varianta genu „klapouchá“, druhá běžná) obvykle nedocházelo k významnému zhoršení zdraví, koťata s oběma „klapouchými“ geny (dominantní homozygoté) bývala vážně postižená. 

Z tohoto důvodu bylo následně zakázáno křížení dvou klapouchých jedinců. Z kombinace „klapouchý heterozygot“ a „jedinec bez mutace“ totiž nemohou vzniknout postižení dominantní homozygoté. K chovu jsou proto nezbytní i jedinci s normálníma ušima, byť z nich nebývají výstavní šampioni. 

Ke zlepšení zdraví a zvýšení genetické rozmanitosti byly během šlechtění přikříženy britské i americké krátkosrsté kočky. 

Větší pozornosti se skotským klapouchým kočkám dostalo v USA. Roku 1978 plemeno bylo uznáno chovatelskou organizací CFA, uznává ho také TICA. V USA jde o poměrně běžné a oblíbené plemeno, v Evropě jsou klapouché kočky vzácné a dosud vzbuzují kontroverze. 

Britská chovatelské organizace GCCF i mezinárodní (a v Evropě stěžejní) FIFe plemeno neuznávají a požadují důkladnější studie vlivu klapouchosti na zdraví.

Povaha

Skotská klapouchá kočka je mírná, přátelská a klidně, domácky založená. Zejména v mladším věku si i ráda hraje a lze ji naučit i přivolání na jméno či nějaké veselé kousky. Nebývá nadměrně dominantní, může však projevovat paličatost a náladovost.

Na své rodině velice lpí a špatně snáší déletrvající samotu. Svého člověka ráda následuje při každodenních činnostech, není však vtíravá ani nadměrně hlučná.

Jejich typickou pozicí, kterou zaujímají při pozorování okolí a odpočinku, je tzv. „Buddha“. Kočka sedí, zadní nohy roztažené do široka a přední nohy spočívají pokrčené na bříšku. 

Výchova a socializace

Skotky jsou snášenlivé jak k ostatním kočkám, tak i ke zvířatům jiného druhu, je-li dobrá vůle na obou stranách. Potíže jim nedělají ani návštěvy cizích lidí, rády se přijdou seznámit.

Díky tolerantní povaze se dobře hodí i k dětem, je však třeba mít na paměti, že i kočka má nárok na svůj klid a nedovolit dětem, aby ji rušily při odpočinku.

Krmení

Stravu skotských klapouchých koček volíme co možná kvalitní, zejména v období růstu a ve starším věku je vhodné i nasazení chondroprotektiv (látek vyživujících chrupavku), abychom minimalizovali rizika plynoucí z výše popsané genetické mutace. Tato opatření nejsou nutná u jedinců s normálníma ušima. 

Skotky mají poměrně velký apetit a snadno tloustnou, dbejte proto na přiměřenou kondici vašeho zvířete.

Srst a péče

Srst klapouchých koček je patrová, vyskytují se krátkosrstí i dlouhosrstí jedinci. Barevná škála je velice pestrá, mohou být jednobarevné, bikolorní či s rozličnými kresbami. 

Náročnost péče se odvíjí od délky srsti, dlouhosrstí jedinci potřebují častější kartáčování a vyčesávání. U klapouchých koček je vhodná zvýšená péče o zvukovod, nenadužíváme však čistící preparáty, spíše pravidelně kontrolujeme a zasáhneme teprve při známce problému (nadměrný sekret, zápach atd.).

Zdraví / nemoci

Vedle výše zmíněného byl u skotských klapouchých koček pozorován zvýšený výskyt dědičné polycystické choroby ledvin (PKD) a také srdečního onemocnění - kardiomyopatie. 

Přesto by však bylo nespravedlivé označovat je za extrémně nemocné plemeno. Při dodržení všech šlechtitelských zásad nebývají klapouché kočky nemocnější než jiná šlechtěná plemena.

Články - Skotská klapouchá kočka

Málo známá plemena koček

Málo známá plemena koček

Málo známá plemena koček

Skotská klapouchá kočka

Skotská klapouchá kočka

Skotská klapouchá kočka

Je to na první pohled velmi líbivá kočka. Kulatá hlava, velké kulaté otevřené oči, malá, dopředu sklopená ouška ‒ podle psychologů evokují hlavu dítět...