Americká krátkosrstá kočka

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Americká krátkosrstá kočka, kotě s matkou. Foto: Shutterstock
Kotě americké krátkosrsté kočky. Foto: Shutterstock

Základní informace

Klasifikace FIFe Neuznané plemeno
Země původu USA
Velikostní kategorie střední až velké kočky
Hmotnost v dospělosti 4-8 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti krátká, hustá
Péče o srst a tělo nenáročná
Povaha hravá, učenlivá, středního temperamentu

O plemenu

Americká krátkosrstá kočka je zaoceánskou varietou evropských domácích koček. Jedná se o přírodní plemeno založené na kočkách z lodí, doků a farem, které přišly do Severní Ameriky spolu s evropskými osadníky. 

Na pohled se americká krátkosrstá kočka nachází na půl cesty mezi britskou krátkosrstou a evropskou kočku. Je větší střední velikosti a mohutné tělesné stavby s dobrým osvalením. Hlava je kulatá, poměrně široká, uši středně velké, s širší základnou.

Historie

Když roku 1620 přistála u amerických břehů slavná loď Mayflower, vezoucí za novým životem skupinu osadníků z Británie, velmi pravděpodobně se spolu s lidmi vylodily na břeh i jejich kočky. 

Přítomnost koček na lodích byla obvyklá a čistě praktická - šelmičky měly za úkol udržovat populaci hlodavců na přijatelné úrovni a zabránit přílišným škodám na zásobách a přepravovaném zboží. 

Kočky pak pokračovaly v lovu škůdců i v domech a hospodářstvích, které osadníci zakládali v rodících se Spojených státech. Ačkoliv se postupem generací ustálil určitý typ odolných houževnatých koček s vynikajícím loveckými schopnostmi, první pokusy o čistokrevný chov a stanovení plemenného standardu spadají až do konce 19. století. 

První velký úspěch zaznamenaly „domácí krátkosrsté kočky“ roku 1896 na výroční výstave v Madison Square Garden v roce 1896. 

Pod tímto názvem bylo plemeno také registrováno mezinárodní chovatelskou organizací CFA. Stalo se tak roku 1906 a jde o jedno z prvních plemen, které tato organizace registrovala. K přejmenování na „americkou krátkosrstou kočku“ došlo až roku 1966, aby byl zdůrazněn charakter plemene. 

Povaha

Americká krátkosrstá kočka je ve své vlasti oblíbeným domácím mazlíčkem i díky své povaze. Až do vysokého věku si uchovává hravost a zájem o dění v domácnosti, přesto není nezvladatelná, hlučná či nadměrně temperamentní. 

Ačkoliv má ráda společnost, dobře zvládá i samotu. Zvláště, má-li k sobě ještě dalšího kočičího kamaráda. 

Dokáže se dobře přizpůsobit životnímu tempu své rodiny - dokáže být něžně přítulná i rozpustilá, vůči dětem bývá přátelská, její tolerance má však určité hranice, proto se hodí spíše k odrostlejším dětem, které dokáží respektovat její potřeby.

Výchova a socializace

Do budoucna ušetříte vám i kočce hodně nervů, budete-li ji již od mládí zvykat na běžnou „údržbu“ - kartáčování srsti, kontrolu uší a tlamičky, případně na zastřihávání drápků a související manipulaci.

Hodit se může i nácvik podávání tabletky. Jste-li začínající chovatel, nechte si ukázat správnou techniku na veterinární klinice.

Krmení

Nejrozšířenějším krmením jsou granule, doplněné masovými kapsičkami či paštikami. Na trhu je velmi pestrá nabídka produktů, jejichž kvalita je různorodá. Vybírejte proto pečlivě, nikoliv podle líbivé reklamy, ale podle složení. Hlavní složkou by mělo být čisté maso (pozor na formulaci „a ostatní výrobky živočišného původu“), naopak nežádoucí je přidaná sůl nebo příliš obilovin.

Pokud dáváte přednost domácí stravě, podávejte především kvalitní maso, syrové nebo vařené, ideálně rybí, drůbeží, hovězí či jehněčí. Zkrmování syrového masa má svá pravidla - maso vždy necháme projít hlubokým mrazem, abychom minimalizovali riziko přenosu parazitů. Za syrova nikdy nepodáváme maso z divokých prasat, existuje riziko nákazy smrtelnou Aujeszkyho chorobou. Maso domácích prasat by v našich podmínkách mělo být bezpečné, jeho podávání bez tepelné úpravy je přesto ke zvážení. 

Srst a péče

Srst amerických koček je krátká, hustá, s dobře vyvinutou podsadou, poskytující dobrou ochranu před drsným podnebím. Standard povoluje mnoho barevných variet, podobně jako u evropských koček se na čele často vyskytuje nápadná kresba. 

Nejčastější barvy amerických krátkosrstých koček jsou černá, bílá, modrá, krémová či červená, populární je také mramorování, želvovinování (vyskytuje se jen u samic), velmi oblíbené jsou stříbřité a kouřové variety. 

Péče o americkou krátkosrstou kočku nezabere mnoho času - postačí kartáčování dle potřeby, dále pak doporučujeme pravidelnou kontrola stavu drápků, uší a dutiny ústní. 

Zdraví / nemoci

Díky svému pracovnímu původu a rozumnému šlechtění (bez přílišné příbuzenské plemenitby či šlechtění do extrémů) jsou americké krátkosrsté kočky zdravým a odolným plemenem. 

Z dědičných onemocnění stojí za pozornost polycystická choroba ledvin (PKD) a onemocnění krve zvané deficit pyruvátkinázy (PK deficience). Na obě choroby jsou dostupné genetické testy, které zabrání přenosu onemocnění do dalších generací.