Exotická kočka - krátkosrstá perská

Základní informace

Klasifikace FIFe Kategorie 1, EMS kód: EXO
Země původu USA
Velikostní kategorie střední až velké kočky
Hmotnost v dospělosti 4-7 kg
Věk 12-15 let
Typ srsti krátká, plyšové struktury
Péče o srst a tělo středně náročná
Povaha mírná, pohodlná, nekonfliktní

O plemenu

Exotická kočka je sesterským plemenem dobře známé peršanky. Má stejně zavalitou stavbu těla a především charakteristický výraz obličeje se zkrácenou čenichovou partií a mohutnou, širokou lebkou. 

Historie

Američtí milovníci koček začali v 50. letech 20. století křížit dlouhosrsté perské kočky s britskými a především americkými krátkosrstými. 

Během pár generací se tak začalo formovat nové plemeno, s „panenkovským“ obličejem peršanek, mohutnou tělesnou stavbou a charakteristickou, krátkou, nadýchanou srstí. 

Již v následující dekádě se několik jedinců nového plemene účastnilo výstav a i když byli posuzováni jen jako domácí kočky bez plemenné příslušnosti, vzbudili mezi chovatelskou veřejností značnou pozornost. Roku 1966 byl položen základ moderního plemenného standardu a o rok později plemeno uznala americká CFA. Zatímco evropská FIFe, která exotky uznala roku 1984, umožňuje jejich křížení s blízce příbuznými peršankami, CFA nekompromisně odmítá páření mezi těmito plemeny. Tento přístup komplikuje zámořský chov exotek, protože bez občasného přikřížení peršanek ztrácí srst exotických koček svou ceněnou, plyš připomínající strukturu. 

Ve prospěch křížení perských a exotických koček hovoří i fakt, že zatímco ze spojení PER+PER vzniká vždy pouze PER, páry PER+EXO, ale také EXO+EXO mohou dát koťata obou plemen. Zatímco FIFe v tomto případě vystaví krátko i dlouhosrstým koťatům příslušný průkaz původu a nahlíží na ně jako na plnohodnotné příslušníky plemene, v USA se peršanky vzniklé ze spojení exotických rodičů nazývají dlouhosrsté exotické kočky a bez ohledu na jejich často perfektní exteriér nemají možnost účastnit se boje o výstavní tituly. Páření EXO+PER navíc americká CFA zcela zakazuje, stejně tak čistokrevné perské kočky nesmí mít v rodokmenu předka plemene exotická kočka. 

Povaha

Exotické kočky jsou ideálními společníky pro starší lidi s klidným životním tempem, dobře si budou rozumět také s pracovně vytíženými chovateli, kteří tráví denně mnoho hodin mimo domov. 

Exotky mají rády svůj klid, jsou dokonale spokojené v bytě a velmi dobře snášejí i samotu. Je-li jejich majitel doma, rády se přitulí a pomazlí, příliš je však neužije na různé hry nebo nadmíru intenzivní pozornost. Rodiny s malými dětmi proto udělají lépe, poohlédnou-li se po jiném plemeni nebo vyčkají než děti dorostou do věku, kdy budou schopné poskytnout kočce dostatek osobního prostoru a klidu. 

Výchova a socializace

Toužíte-li po aktivním kočičím společníkovi, který vás bude v postroji doprovázet na procházky, dovádět při hře s peříčkem a nosit vám do klína skákací kuličku, nebude exotická kočka tím pravým kamarádem pro vás. 

Zatímco všeobecná socializace a návyk na základní péči (kontrola drápků, čistění očí a uší, kartáčování atd.) nebývá pro kotě exotky problém, na temperamentní hry či dobrodružné výlety není toto plemeno stavěné. 

Krmení

Podobně jako peršanky, také exotické kočky snadno přibývají na váze, protože jejich apetit neodpovídá poklidnému životnímu stylu. Dbejte proto na přiměřené krmné dávky a občas zkontrolujte hmotnost vašeho mazlíčka, aby nedošlo k rozvoji obezity.

Volba kvalitních granulí či kapsiček by měla být samozřejmostí, spíše než líbivou reklamou se však řiďte radou veterináře či zkušeného chovatele. Konkrétní produktovou řadu pak vybírejte podle věku a zdravotního stavu vaší kočky. Moderní krmení dnes nabízí řešení i pro kombinované potřeby, například pro mladé kastrované kočky nebo dietní granule, které zároveň působí proti močovým kamenům. 

Srst a péče

Typickým a ceněným znakem exotických koček je měkká, plyšová srst krátké délky, vyskytující se ve stejně široké barevné škále jako srst peršanek. 

Oproti perským kočkám jsou exotky méně náročné na péči o zevnějšek, přesto však potřebují pravidelně kartáčovat, pozornost si zaslouží také jejich citlivé oči náchylné na podráždění prachem a pyly. 

Zdraví / nemoci

Exotické kočky sdílejí s peršankami také zdravotní komplikace vyplývající ze zkrácené čenichové partie - zhoršené dýchání a stomatologické problémy. Riziko přestavuje také dědičná polycystická choroba ledvin. V současné době je již dostupné genetické testování chovného páru, které zabrání přenosu nemoci do další generace. 

Chovatelské stanice

Články - Exotická kočka - krátkosrstá perská

Když kočičář řekne: „Mám jen exotická koťátka“.

Když kočičář řekne: „Mám jen exotická koťátka“.

Když kočičář řekne: „Mám jen exotická koťátka“.

Když chovatel zájemci o koťátko řekne, že má volná koťátka pouze exotická, je na druhém konci telefonu znát rozpačité mlčení. V lepším případě se oz.....