Australská Mist

Základní informace

Alternativní název Australian Mist
Klasifikace FIFe Neuznané plemeno
Země původu Austrálie
Velikostní kategorie střední kočky
Hmotnost v dospělosti 4-7 kg (kocouři jsou větší než kočky)
Věk 16-18 let
Typ srsti velmi krátká, bez podsady
Péče o srst a tělo nenáročná
Povaha přátelská, hravá, středního temperamentu

O plemenu

Australská Mist je jediným plemenem australského původu, i když pouze coby produkt novoplemenného křížení. 

Jedná se o elegantní středně velkou kočku nesoucí některé orientální rysy a znaky, například štíhlé tělo, delší nohy či postavení uší. 

Jemně modelovaná hlava je však kulatého či mírně oválného tvaru (nikoliv klínovitá, jakou mají orientální plemena). Obličejové partii dominují jantarově zbarvené oči ve tvaru šikmo posazených mandliček. 

Historie

Počátkem 70. let 20. století zkusila Truda Straede, chovatelka koček z Nového Jižního Walesu, vytvořit moderní společenské plemeno, které by svým vzhledem připomínalo malou divokou šelmu. 

Za tímto účelem počala křížit habešské a barmské kočky, k získání žádoucích fyzických i povahových znaků pak byly využiti také jedinci nejasného původu, avšak s žádoucími rysy a vlastnostmi. 

Již za nemnoho generací se Trudě podařilo dosáhnout kýženého výsledku - ustálil se jednotný typ plemene, stavbou těla a základními barvami připomínající barmskou kočku. Habešanky zase dodaly vlohy pro tzv. ticking - unikátní typ zbarvení založený na střídání světlých a tmavých (obvykle černých) pruhů na jednotlivých chlupech. 

Díky přílivu neprošlechtěné krve domácích koček z místních farem zase získaly „mlženky“ pevné zdraví, odolnost, dlouhověkost a vysokou schopnost reprodukce - oproti výchozím čistokrevným plemenům dříve dospívají a mívají početnější vrhy.

Původní název „Spotted Mist“ (v doslovném překladu „Skvrnitá mlha“) odkazoval na typické kulaté skvrny poněkud rozostřených, „mlhavých“ obrysů. Roku 1998 byl však pozměněn na dnešní „Australian Mist“ protože do standardu plemene přibyla vedle skvrn také mramorová (marbled) kresba, která je dnes dokonce oblíbenější než původní skvrnitá. 

Z velkých mezinárodních organizací plemeno uznává TICA a WCF. V Evropě jde prozatím o vzácné plemeno, o uznání organizací FIFe probíhají jednání. 

Povaha

Mist sdílí společenskou a vlídnou povahu s barmskými kočkami, habešské geny se však postaraly o živější temperament a jistou míru nezávislosti. Stále však jde o přítulné a jemné kočky, které nemají tendence ke škrábání, kousání ani jiné agresivitě. 

Ačkoliv jsou temperamentnější než klidné barmy, nejedná se žádné koule energie. Mist bývá hravá a zvídavá zejména v prvních letech života, v pozdějším věku se poněkud zklidňuje. 

Výchova a socializace

Australská Mist patří mezi bezkonfliktní plemena. Obvykle se bez problémů snáší jak s ostatními kočkami, tak i s dalšími domácími zvířaty. Vyjde-li však agresivní podnět z druhé strany a Mist nemá možnost důstojného ústupu, neváhá se srdnatě bránit. 

Mist většinou dobře toleruje kartáčování i další manipulaci, přesto je vhodné zvykat ji na tyto procedury již od útlého věku. 

Je-li kočka zvyklá na postroj, uvítá i společné procházky a bude vás ráda následovat na denních pochůzkách a výletech.

Krmení

Toto plemeno nemá žádné specifické nároky na výživu. Podávat lze jak kvalitní granule a kapsičky, tak i doma připravovanou stravu. 

Volbě průmyslově vyráběného krmiva je dobré věnovat náležitou pozornost. Značku a produktovou řadu volte s rozmyslem a s ohledem na věk a zdravotní stav kočky. Neřiďte se líbivou reklamou, ale složením a výživovou hodnotou, případně radou odborníka (zkušeného chovatele nebo veterináře). 

Z domácí stravy lze podávat také syrové nebo vařené maso, nejvhodnější je hovězí, telecí, jehněčí, králičí či rybí. Drůbeží maso je poměrně častým alergenem, je třeba vyzkoušet, zda ho kočka dobře snáší. Vepřové maso není ideální z nutričního hlediska, tu a tam ho však lze podávat, pokud kočce chutná.

Srst a péče

Srst australských Mist je velmi krátká, bez podsady. Její výhodou je, že pouze velmi málo líná a nevyžaduje příliš časté kartáčování. 

Zbarvení srsti se skládá ze tří složek - světlejší základní barva, tmavší vzor (skvrny nebo mramorování) a mlhovinový efekt způsobený náhodně rozloženým tickingem. WCF uznává sedm barevných variant - hnědou, modrou, karamelovou , čokoládovou, lila, zlatou (skořicovou) a broskvovou (plavou). Všechny barvy se mohou vyskytovat jak v tečkované, tak i v mramorované verzi vzoru.

Zdraví / nemoci

Jak již bylo zmíněno, jde o plemeno s dobrým zdravým, které se obvykle dožívá vysokého věku. 

Nejsou známy žádné závažné genetické predispozice. Obvyklé je genetické testování chovných jedinců na polycystickou chorobu ledvin (PKD), která se může objevit u všech plemen i kříženců. 

Vhodné je i preventivní interní vyšetření mezi 8.-10. rokem života (biochemický rozbor krve, hematologie, sono břicha a kardiologické vyšetření).