Nebelung

Základní informace

Klasifikace FIFe Neuznané plemeno
Země původu USA
Velikostní kategorie střední kočky
Hmotnost v dospělosti 3,5-5,5 kg
Věk 14-17 let
Typ srsti středně dlouhá, velmi hustá
Péče o srst a tělo středně náročná
Povaha přizpůsobivá, přítulná k domácím lidem, k cizím rezervovaná

O plemenu

Toto elegantní plemeno má mnoho společného s ruskou modrou kočkou, od které také odvozuje svůj původ. Na rozdíl od krátkosrstých rusek se nebelung pyšní delší, hustou srstí. 

Nebelung je středně velké plemeno, štíhlé a ušlechtile modelované tělesné stavby, s dlouhýma nohama a jemnou, klínovitou hlavou, která nezapře některé orientální rysy - Ušní boltce jsou poměrně velké, s širokou základnou, zelené oči oválného tvaru sedí daleko od sebe, brada je drobná, šíje dlouhá.

Historie

Na sklonku 19. století bylo několik modře zbarvených ruských koček přivezeno do USA, kde se plemeno začalo dále vyvíjet. 

Dlouhá srst je znak děděný recesivně, tedy dlouhosrstý jedinec se může narodit i dvěma krátkosrstým jedincům, nesou-li recesivní (a tudíž skrytou) vlohu pro tento znak. Proto přicházely vedle krátkosrstých modrých koček tu a tam na svět i zvířata s delší srstí. 

Za zakladatele plemene se považuje kocour Siegfried, pojmenovaný podle postavy z germánské mytologie (proslavil ji především Richard Wagner svou operou Prsten Nibelungův). Siegfriedovou matkou byla černá krátkosrstá domácí kočka Elsa, otcem byl krátkosrstý modrý kocour ruského typu. Siegfried (narozen 1984) byl jediným modrým dlouhosrstým kotětem z vrhu a proto velmi zaujal své majitele, rodinu Cobbových. 

Když znovu připustili Siegfriedovy rodiče, vyskytlo se ve vrhu opět jedno modré dlouhosrsté kotě, naštěstí tentokrát samička. Cora Cobb jí dala jméno Brunhilda (opět podle postavy ze severoevropské mytologie) a kočka dospěla, spářila ji s jejím starším bratrem. 

Roku 1986 přišla na svět první koťata tohoto páru a Cora viděla, že požadované vlastnosti se jí daří přenášet do dalších generací. Oslovila tedy organizaci TICA a ve spolupráci s Dr. Pfluengerem dosáhla roku 1997 plného uznání nebelungů touto organizací. 

Z ostatních velkých mezinárodních organizací později uznala nebelungy pouze WCF, FIFe ani CFA plemeno dosud neuznává, mylné informace o uznání organizací CFA jsou zaviněné patrně záměnou mezinárodní chovatelské organizace CFA s méně významnou národní ACFA, která nebelungy skutečně uznává a registruje. 

Pokud jde o název plemene, existují dvě vysvětlení jeho původu. První jej pokládá za anglický přepis názvu „Nibelung“ ze zmiňované germánské mytologie, druhé odkazuje na německé slovo „Nebel“, česky „mlha“. Stříbřitě modrá srst nebelungů má totiž připomínat mlžná oblaka. 

Povaha

Nebelung má spíše poklidně založený temperament. I když zejména mladé kočky mohou být hravé, nejraději tráví čas podřimováním na klíně majitele nebo pozorováním každodenního dění, nejlépe odněkud z výšky. 

Tyto kočky jsou přizpůsobivé a silně lnou ke své rodině. Nedělá jim problém změnit místo, změnu rodiny však snášejí obtížně. Většinou si však vybírají jednoho „favorita“, kterému projevují silnou oddanost a doma ho následují doslova na každém kroku. 

K neznámým lidem se nebelung chová odtažitě, ne však nepřátelsky. Dáte-li mu dostatek času, postupně vás vezme na milost. 

I když nejde o plaché či nedůtklivé plemeno, příliš si nerozumí s malými dětmi, má rád svůj klid a denní řád. 

Výchova a socializace

Nebelung má jemnou a tvárnou povahu, máte-li ho od kotěte, snadno se přizpůsobí vašemu životnímu stylu. 

Je velmi důležité nezanedbat včasný návyk na manipulaci, přepravu a další potencionálně stresové situace, které by zvíře mělo v budoucnu zvládat. 

Zejména plánujete-li se účastnit výstav, je třeba kočku záhy navykat na související ruch, pozornost a dotyky cizích lidí. Pro citlivé nebelungy toto může představovat trochu obtíže.

Krmení

Na trhu je k mání bohatý výběr výrobků určených k výživě koček. Od suchých granulí, přes kašovité kapsičky až po poloměkké paštiky a pamlsky. Kvalita těchto produktů je různorodá, proto je velmi důležité věnovat pozornost složení a nastudovat si aspoň základní informace o výživových potřebách koček. 

Další možností je také konzultovat svůj výběr se zkušeným chovatelem nebo na veterinární klinice. 

Co se týká domácí stravy, základ by mělo tvořit čisté maso. Většina koček má velmi ráda maso v syrovém stavu, což však vyžaduje určitá pravidla. Především nikdy nepodáváme bez tepelné úpravy maso z divokých prasat, hrozí nákaza smrtelnou Aujeszkyho chorobou. Vepřové maso z domácích prasat by v našich podmínkách nemělo představovat hrozbu, přesto je jeho konzumace za syrova ke zvážení. Vhodné je nechat maso vždy přejít hlubokým mrazem, abychom minimalizovali riziko přenosu parazitů.

Navzdory malebným ilustracím, zobrazujícím kočku nad miskou mléka, patří mléčné výrobky do kočičího jídelníčku jen velmi omezeně a nejlépe pouze ty fermentované (např. jogurty).

Srst a péče

Srst nebelungů je modrošedá, barvou připomínající ruské modré kočky. Má střední délky, jemnou strukturu a bohatou podsadu, zejména u kocourů je nápadný dobře vyvinutý límec kolem krku. 

Péče o zevnějšek nebelungů se řadí k těm středně náročným. Základem je pravidelné kartáčování, aby srst neplstnatěla. Vhodná je také pravidelná kontrola drápků, pozornost věnujte jakékoliv zvýšené sekreci z očí či uší. 

Zdraví / nemoci

Pro toto málopočetné plemeno nejsou známy specifické predispozice k chorobám. Obecně však platí za poměrně zdravé a dlouhověké plemeno. Z dědičných onemocnění může hrozit zejména polycystická choroba ledvin, na kterou se však chovní jedinci zpravidla testují.