iFaunaiFauna

Himalájsko-perská kočka

Délka života10 - 15 let
HmotnostSamci:3 - 5kgSamice: 3 - 5kg
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Himalájsko-perská kočka?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Himalájsko-perská kočka se představuje

O plemenu

Himalájsko-perská, nebo také jen "himalájská" kočka je ve své podstatě barevnou varietou dobře známých perských koček. Jako himalájské označujeme perské kočky v barvě "pointed", tedy s odznaky. Toto zbarvení proslavily především siamky a právě křížením s nimi vznikly v první polovině 20. století v USA tyto elegantní a společenské krasavice.

CFA (působící zejména v USA) zahrnuje himalájské kočky mezi peršanky, nazývá tak "siamsky" barevnou varietu. Především evropská FIFe pak nepoužívá označení himalájská kočka, avšak variantu "s odznaky" a "s odznaky s kresbou" (tedy siamské zbarvení) zahrnuje do standardu perských a exotických koček. Tato barevná varianta je v obou případech spojena s jasně modrýma očima, které se jinak vyskytují pouze u bílých perských koček.

V USA jsou himalájky velice populární, mají také svou filmovou hvězdu - rodinné filmy Neuvěřitelná cesta a Neuvěřitelná cesta II - ztraceni v San Francisku vyprávějí o dobrodružstvích dvou psů a himalájské kočky Sassy.