Činčila velká modrá (Čvm)

Základní informace

Zkratka Čvm
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 5,0 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti činčilové modré
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno činčila velká modrá se řadí mezi vzácně chovaná střední plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 25 mláďat.

Vznik

Poměrně mladé plemeno činčila velká modrá náleží k původním plemenům králíků vyšlechtěných v České republice. Návrh na vyšlechtění podobného králíka podal posuzovatel králíků Ladislav Boňko s tím, že chovatel Josef Simadl toto šlechtění od roku 1998 realizoval. 

Typologicky se vycházelo z plemene činčila velká, přikříženi byli vídeňští modrošedí a moravští modří králíci. K uznání došlo v roce 2006 na výstavě v Turnově.

Popis a charakteristika

Činčila velká modrá (zkratka Čvm) představuje vzácné rámcově větší střední plemeno s modře činčilovým zbarvením srsti. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,50 - 5,50 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých činčil velkých modrých králíků je okolo 5,0 kg.

Tělo vyniká mohutností, je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je silná, široká v čele i nose, a zvláště u samců působí mírně kulatým dojmem. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 13,0 - 14,5 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení, resp. modře činčilová barva. Svrchní část je namodrale šedá, lesklá a doplněná tmavě modrým stínováním. Spodina těla je bílá až lehce šedobílá. Podsada je šedomodrá, ohraničená mezibarva má šedobílou barvu. Drápy jsou rohovité, oči mají šedomodrou barvu.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro činčily velké modré by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Oproti většině jiných středních plemen, pro činčily velké modré raději volíme skutečně prostornější kotce. Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. celkově slabší typičnost, nežádoucí barva očí, skupina bílých chlupů apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Činčila velká modrá nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Činčila velká modrá náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky, byť je zatím obtížnější sehnat chovný materiál. Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné, byť je třeba si zvyknout na tyto rámcově větší králíky.

U činčily velké modré není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Přestože činčilová modrá barva se ojediněle vyštěpuje u nás i v zahraničí (u rámcově různých plemen - např. holandský, zakrslý, rex, beranovitá plemena apod.), vlastní plemeno fenotypově odpovídající činčile velké modré není známo.

Zajímavosti

Při chovu činčily velké modré je dosud potřebné počítat s povoleným regeneračním křížením, neboť vzhledem k současnému stavu plemene je vhodné občasné přilití krve jiných - podobných - plemen, zejména činčily velké.

Kontakty

V případě zájmu o chov činčily velké modré podá více informací autor příspěvku.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.