Kastorex (Ca)

Základní informace

Zkratka Ca
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4 kg
Typ srsti krátká
Zbarvení srsti divoce ohnivé s tmavším závojem
Stupeň rozšíření v ČR běžné plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno kastorex se řadí mezi tradičně chovaná a rozšířená plemena v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 1127 mláďat.

Vznik

Vznik krátkosrstých plemen králíků je neoddělitelně spojen s plemenem kastorex. Králíci s krátkou srstí byli poprvé zaznamenáni ve Francii ve vesnici Louché-Pringé v roce 1919, kdy se náhodně vyštěpili ve vrhu divoce zbarvených králíků u místního sedláka D. Caillona. Tato spontánní mutace srsti byla v první fázi šlechtění prošlechtěna farářem Gilletem, kterému byla tato zvířata poskytnuta. 

Následnému zdokonalování kastorexe se věnovalo více chovatelů a plemeno bylo v roce 1924 poprvé vystaveno. Vzbudilo na tu dobu opravdový poprask, neboť kožešina kastorexů dosti imitovala drahé a cenné kožešiny. 

Prvním tuzemským chovatelem kastorexů byl Oldřich Bašta z Poděbrad, který si objednal pár kastorexů od profesora E. Köhlera z Francie, a to již v roce 1925. Za zmínku jistě stojí, že O. Bašta zaplatil za tento pár králíků rovných 6000 franků, což byla na tu dobu značně velká částka peněz. 

Chov kastorexe se i u nás rozšířil a dal základ současné kvalitní a početné populaci tohoto plemene v České republice.

Popis a charakteristika

Kastorex (zkratka Ca) představuje krátkosrsté plemeno středního tělesného rámce se specifickou barvou krycí srsti. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 3,50 - 4,50 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých kastorexů je okolo 4 kg. 

Tělo je mírně zavalité až lehce protažené, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 12,0 cm. 

Srst je krátká, tzn. je celkově kratší s minimálně přečnívajícími pesíky a vyrůstá kolmo, což na dotek poskytuje plyšový dojem. Její přibližná délka činí 18 – 21 mm. Barva srsti je charakteristickým znakem plemene, má připomínat barvu čerstvě vylouplého kaštanu s tmavším závojem. Divoké znaky jsou bílé s tím, že jejich případný nahnědlý – krémový – odstín je předností. 

Oči jsou tmavě hnědé, drápy rohovité až černé.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro králíky kastorexy by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. světlé pesíky na bocích, slabší typičnost, bílý dráp, bílá skupina chlupů apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Co se týče kožešiny kastorexů, ty nejkvalitnější jsou produkovány z dospělých králíků v zimním období.

Krmení

Kastorex nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Kastorex náleží mezi plemena vhodná také pro začátečníky. Zacházení s tímto středně velkým plemenem je poměrně snadné. 

U kastorexe není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Kastorexovi se přímo nepodobá žádné jiné plemeno.

Zajímavosti

Jedná se o historicky první krátkosrsté plemeno, které odstartovalo vznik dalších krátkosrstých plemen.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků kastorexů a barevných rexů (Rexklub), webová stránka: https://rexklub.websnadno.cz/. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.