Český červený (Čč)

Základní informace

Zkratka Čč
Velikostní zařazení malá plemena
Hmotnost 3 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti červené
Stupeň rozšíření v ČR běžné plemeno
Průměrná plodnost 5-6 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno český červený se řadí mezi oblíbená a tradičně chovaná malá plemena králíků v ČR, přestože okolo roku 2000 bylo plemeno téměř v zániku, avšak zařazení do genetických zdrojů plemeni výrazně pomohlo opětovně získat větší základnu. 

V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 907 mláďat.

Vznik

Za vznikem českého červeného stál chovatel a posuzovatel králíků Theodor Svoboda z Modřan u Prahy. Šlechtění probíhalo ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století z načervenalých neušlechtilých králíků, a dále pak za použití plemen tříslový a novozélandský červený.

Plemeno bylo uznáno v roce 1959. Plemeno je dlouhodobě adaptováno na tuzemské klimatické a chovatelské podmínky a vyniká skromností. Je zařazeno v tzv. genetických zdrojích plemen králíků České republiky a představuje jedinečný genofond, který je nezbytné udržovat (http://genetickezdroje.cz/).

Popis a charakteristika

Český červený (zkratka Čč) představuje oblíbené malé plemeno s červeným zbarvením srsti. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 2,50 – 3,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých králíků českých červených je okolo 3 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru. Hlava je silná, široká v čele i nose. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 9,0 – 10,0 cm. Srst je normální. 

Plemenným znakem je zbarvení, resp. červená barva, která se je co nejvíce stejnoměrná po celém těle. Intenzivní červená barva je na svrchní straně těla, zatímco na spodině je barva poněkud matnější, avšak rovněž co nejvíce ohnivá. Barva podsady je zpravidla nepatrně světlejší oproti krycí barvě. 

Oči jsou tmavě hnědé, drápy rohovité.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro české červené by měla být min. 70 – 80 × 60 – 70 × 60 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. celkově slabší typičnost, melírování krycí srsti, skupina bílých chlupů apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Český červený nemá žádné zvláštní nutriční požadavky. Intenzitu červeno-oranžové barvy lze před výstavní sezonou vylepšit zkrmováním krmiv s vyšším obsahem přírodních barviv (např. mrkev, řepa apod.).

Manipulace a zdraví

Český červený náleží mezi plemena velmi vhodná pro začátečníky. Vzhledem k tomu, že se jedná o běžné plemeno, není většinou problém se zabezpečením chovného materiálu. 

Zacházení s tímto malým plemenem je poměrně snadné. U českého červeného není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Německým produktem šlechtění je podobné plemeno saský zlatý, který tam však byl vyšlechtěn a uznán později, v roce 1961. V Nizozemsku vzniklo ve třicátých letech minulého století podobné plemeno – thrianta. Jedná se o rámcově poněkud jemnější plemeno, než je český červený anebo saský zlatý.

Zajímavosti

Český červený se podílel na vzniku a prošlechtění vybraných malých plemen králíků.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků českých luštičů a českých červených, zatím nejsou zřízeny webové stránky. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.