Turnézský zlatý (Tz)

Základní informace

Zkratka Tz
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4 kg
Typ srsti normální s mimořádnou pružností a přiléhavostí
Zbarvení srsti charakteristické pro plemeno (tzv. lutino)
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 2 - vhodné pro pokročilé chovatele

O plemenu

Plemeno turnézský zlatý se řadí vzácná střední plemena králíků v ČR.

Vznik

Belgické plemeno turnézský zlatý vyšlechtil tamní posuzovatel králíků Richard Deravet z města Tournais. 

Netradičně zbarvení králíci vznikli vyštepením v roce 2010 v jednom lokálním chovu tzv. původních burgundských králíků a Richard Deravet nové plemeno stabilizoval a prošlechtil. Následně se podařilo nové plemeno rozšířit do mnoha států Evropy. 

Dosavadním problémem je však úzká krevní základna, proto je dosud v chovu plemen nutné realizovat občasné přikřížení příbuzných plemen. 

Do České republiky se plemeno dostalo v březnu 2019, potomci rodičovského páru byli vystaveni na celostátní výstavě v listopadu 2019. Plemeno dosud působí pouze v jednom chovu.

Popis a charakteristika

Turnézský zlatý (zkratka Tz) je střední plemeno jemnějšího tělesného rámce s oranžovočervenou srstí středního odstínu a šeříkově zbarvenýma očima. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 3,75 - 4,50 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých Tz králíků je okolo 4 kg. 

Tělo je zavalité až mírně protáhlé, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené, s delším hřbetem. Hlava je široká především v čele. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 12,5 cm. 

Srst je normální s tím, že znakem turnézského zlatého je lesklá, pružná a především značně přiléhavá srst. Krycí barva je oranžovočervená středního odstínu, divoké znaky jsou světlejší krémového odstínu. Barva očí je charakteristickým znakem plemene - duhovka je růžovomodrá (až šeříková), zornice je červená. Drápy jsou světlé, podsada je světle oranžová.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro turnézské zlaté by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. tmavě hnědé oči, melírování srsti, výrazné zbarvení drápů apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Turnézský zlatý nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Turnézský zlatý náleží mezi plemena vhodná pro spíše pokročilejší chovatele králíků, kteří již znají základní chovatelské a plemenářské techniky. Přestože se plemeni pomalu daří u nás rozšiřovat, jejich příznivce bude muset počítat s pravidelným zabezpečením nepříbuzných králíků ze zahraničí (chovy jsou již ve značné části Evropy, avšak téměř všude je plemeno zatím málo rozšířenou novinkou). 

Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. U turnézského zlatého není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Turnézský zlatý je poměrně specifické plemeno a není známo podobné. V rámci specificky zbarvení se jedná o fenomén tzv. lutino králíků. Tato barva se poprvé vyštěpila v roce 1985 v chovu dánského chovatele G. Rasmussena. I v současnosti se lze potkat se zakrslými ve zbarvení lutino.

Zajímavosti

V rámci regeneračního křížení a prošlechtění turnézského zlatého se nejčastěji používá tzv. původní burgundský. Při připáření původního burgundského na turnézské zlaté králíky se narodí jen hnědoocí králíci. Při následujícím křížení F1 králíků mezi sebou má 25 % žádoucí šeříkové oči. Padesátiprocentní šance na vyštěpení žádaných králíků je při zkřížení turnézského zlatého s F1 křížencem původního burgundského a turnézského zlatého.

Kontakty

Ve struktuře Českého svazu chovatelů, z. s. zatím není pro plemeno turnézský zlatý ustanoven speciální chovatelský klub. V případě zájmu o plemeno podá více informací a kontaktů autor článku.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.