Slovenský pastelový (Spa)

Základní informace

Zkratka Spa
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4,50 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti pastelové
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 2 - vhodné pro pokročilé chovatele

O plemenu

Plemeno slovenský pastelový se řadí mezi vzácná střední plemena králíků v ČR s tím, že s jeho rozšířením se počítá především v návaznosti na tuzemské uznání plemene a aktivity specializovaných chovatelů masných plemen králíků.

Vznik

Plemeno vzniklo v chovu slovenského chovatele Jána Petríka. Šlechtění probíhalo od roku 2010, k uznání nového plemeno došlo v roce 2013. Plemeno se chová především v zemi původu.

Popis a charakteristika

Slovenský pastelový (zkratka Spa) je pastelově hnědě zbarvené střední plemeno. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,00 - 5,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých slovenských pastelových králíků je okolo 4,50 kg. 

Tělo je mírně zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Postoj je polovysoký. Hlava je výrazná, silná, širší v čele i nose. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 12,0 - 13,0 cm. 

Srst je normální. Zbarvení srsti je charakteristickým znakem plemene. Jedná se o pastelové zbarvení, tzn. hnědě pastelovu barvu středního odstínu s jinovatkovým leskem. Divoké znaky jsou světlé až krémové. Oči jsou šedomodré, drápy jsou rohovité. Podsada má krémovou barvu.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro slovenské pastelové by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. černé lemování uší, náznak stříbřitosti, skupina bílých chlupů apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Slovenský pastelový nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Slovenský pastelový náleží mezi plemena, která jsou vhodnější spíše pro zkušenější chovatele, kteří již mají základní znalosti o čistokrevném chovu králíků. Příznivci tohoto plemene budou muset počítat s pravidelným dovozem nepříbuzných chovných zvířat pro osvěžení krve, především ze Slovenska. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o mladé plemeno, se častěji můžeme setkat s odstínovou různorodostí krycí barvy. Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. 

U slovenského pastelového není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Slovenskému pastelovému není typologicky a zbarvením podobné žádné plemeno.

Kontakty

V rámci struktury Českém svazu chovatelů, z. s. není pro slovenské pastelové ustanoven speciální chovatelský klub. V případě zájmu o plemeno podá více informací a kontaktů autor článku.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.