Anglický strakáč (AS)

Anglický strakáč černý 96,0 b., Šampion ČR 2020 - Antonín Stehlík
Anglický strakáč modrý 96,0 b. Mgr. Dominika Sáblová, výstava Moravia 2019

Základní informace

Zkratka AS
Velikostní zařazení malá plemena
Hmotnost 3 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti kresba anglického strakáče, uznáno mnoho barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR ojedinělé plemeno
Průměrná plodnost 5-6 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 2 - vhodné pro pokročilé chovatele

O plemenu

Plemeno anglický strakáč se řadí mezi sice tradiční, ale ojedinělá plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 184 mláďat, dominantně v černém a modrém barevném rázu.

Vznik

Původ anglického strakáče se skutečně odvozuje z Anglie, kde se byla předkům tohoto plemene věnována pozornost již v první polovině 19. století. Prvně tam byli vystaveni v roce 1836 a jejich první sofistikovaný popis pochází z roku 1849. 

Postupem času jim byla v Anglii střídavě věnována pozornost, především v ohledu prošlechtění kresebných znaků. Společně s plemenem holandský tak anglický strakáč náleží k nejtypičtějším představitelům kulturních plemen králíků. 

Později byla popularita nového plemene poněkud zastřena vznikem a rozšířením jiných – novějších – plemen, avšak i tak se rozšířila do Evropy i zámoří.

Popis a charakteristika

Anglický strakáč (zkratka AS) představuje malé plemeno s charakteristickým zbarvením srsti. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 2,50 – 3,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých anglických strakáčů je okolo 3 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru. Hlava je široká v čele i nose. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 9,0 – 11,0 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je unikátní zbarvení, které nemá žádné jiné plemeno. Podkladová barva je čistě bílá. Kresba se člení na kresbu hlavy (motýlek, oční kroužky, skráňové skvrny a pigmentované uši) a kresbu trupu (úhoř, boční kresba, řetízková kresba). Právě pravidelná řetízková kresba po stranách těla s jednotlivě oddělenými jemnými skvrnkami představuje nejvíce charakteristický znak plemene. 

Plemeno je uznáno v řadě barevných rázů. Barva očí a podsady odpovídá konkrétnímu barevnému rázu. Drápy jsou vždy bílé.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro anglické strakáče by měla být min. 70 – 80 × 60 – 70 × 60 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. celkově slabší typičnost, delší a rozkleslé uši, nestandardní kresba apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Anglický strakáč nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Anglický strakáč náleží mezi plemena vhodnější spíše pro pokročilé chovatele, kteří již mají s chovem králíků určité základní zkušenosti a návyky. 

Kresba anglického strakáče je poměrně obtížná na šlechtitelskou práci a techniku plemenitby. Ve vrhu od dvou standardně zbarvených rodičů se vystavuje celá řada barevných mezitypů – nestandardních mláďat. 

Také je nutné zdůraznit správnou předvýstavní přípravu, bez které se chovatel AS neobejde. S tímto musí budoucí chovatel anglických strakáčů počítat. 

Zacházení s tímto malým plemenem je poměrně snadné. U anglického strakáče není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Nejsou známa podobná plemena.

Zajímavosti

S největší pravděpodobností se jedná o nejstarší plemeno s tzv. anglickou strakatostí. Plemeno mělo zásadní vliv na vyšlechtění jiných strakatých plemen.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků anglických strakáčů, webové stránky https://chovateleas.webnode.cz/. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.

Články - Anglický strakáč (AS)

Renesance anglických strakáčů?
Milan Jedlička

Renesance anglických strakáčů?

Renesance anglických strakáčů?

Anglický strakáč, coby představitel typicky sportovního plemene, si u českých chovatelů nenašel takovou oblibu, jakou má například v SRN, Rakousku i j...

Králík anglický strakáč AS
Milan Jedlička

Králík anglický strakáč AS

Králík anglický strakáč AS

Mezi plemena, která svou náročností kresby se řadí k nejobtížnějším, bezesporu patří anglický strakáč. Určitě přináleží k plemenům, která jsou ozdobou...

Anglický strakáč a speciální výstava klubu Slavonice 2000
Mgr. Bc. Alexandr Veselý

Anglický strakáč a speciální výstava klubu Slavonice 2000

Anglický strakáč a speciální výstava klubu Slavonice 2000

Anglický strakáč je výrazným zástupcem skupiny malých plemen králíků s ideální hmotností mezi 2,50-3,50 kg. Hlava samců je výrazná s širším čelem, s.....