Zakrslý beran rex (ZBRex)

Základní informace

Zkratka ZBRex
Velikostní zařazení zakrslá plemena
Hmotnost 1,70 kg
Typ srsti krátká
Zbarvení srsti více barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 3-6 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno zakrslý beran rex se řadí mezi vyloženě vzácná plemena v ČR, která na širší kolektiv příznivců teprve čekají.

Vznik

Zakrslého berana rexe lze považovat za jedno z nejmladších plemen králíků. Rexovití králíci v typu víceméně odpovídajícímu zakrslému beranovi se vyskytovali v různých zemích. 

Systematická pozornost jim byla věnována především ve Francii, kde plemeno vyšlechtil Pierre Périquet. Plemeno tam bylo uznáno v roce 2005. Šlechtění podobných králíků se věnovali rovněž chovatelé z Chorvatska, USA i České republiky.

Zakrslý beran rex dosud představuje vzácné krátkosrsté plemeno. Výhodou jeho zájmového chovu je, že kombinuje netradiční beranovitý exteriér a krátkou srst, která není nijak zvlášť náročná na péči.

Popis a charakteristika

Zakrslý beran rex (zkratka ZBRex) představuje krátkosrsté plemeno v typičnosti zakrslého berana, uznané v řadě barevných rázů. Hmotnost zakrslých beranů rexů se má pohybovat mezi 1,50 až 1,90 kg. Nižší hmotnost (do 1,30 kg) anebo vyšší hmotnost (do 2,10 kg) znamená srážku bodů. 

Všeobecné tvarové požadavky jsou shodné s jinými plemeny králíků. Hlava je výrazná, kulatá, širokého profilu, s plnými skráněmi, výrazně klabonosá. Uši jsou svěšené, pevné a při měření přes hlavu měří 22,0 - 28,0 cm. 

Srst je krátká, tzn. je celkově kratší s minimálně přečnívajícími pesíky a vyrůstá kolmo, což na dotek poskytuje plyšový dojem. Její přibližná délka činí 14 – 19 mm. 

Plemeno je uznáno v desítkách barevných rázů, ať v základních zbarveních (bílé červenooké, černé, modré aj.), ve zbarvení se znaky (např. tříslový, kuní, rhönský apod.), tak i jako například plášťový strakáč. 

Specifikem krátkosrstých plemen je navíc zbarvení oranžové (které je intenzitou přibližně mezi žlutým a červeným zbarvením známým u králíků s normální srstí). 

V současné praxi chovu zakrslých beranů rexů se plemeno vyskytuje pouze v několika barevných rázech s tím, že se šlechtí další rázy.

Ustájení

Co se týče technologie ustájení, zakrslému beranovi rexovi plně vyhovuje kotec o doporučených rozměrech 60-70 × 50-60 × 50 cm (délka, hloubka, výška). 

Při chovu v domácnosti (pet chovy) je vhodné zvolit prostornější klec ve srovnání s „krátkouchým“ zakrslým králíkem.

Krmení

Plemeno zakrslý beran rex má nutriční požadavky jako jiná zakrslá plemena. Především je nutné zabezpečení dostatečného zdroje hrubé vlákniny v předkládané dietě s nutností vybilancovaného obsahu dusíkatých látek. 

Při nesprávně sestavené či nadměrné krmné dávce může snadno dojít k obezitě.

Manipulace a zdraví

Zakrslí berani rexi náležejí mezi plemena vhodná také pro začátečníky. Určitou současnou nevýhodou pro zájemce o jejich chov je aktuální slabá populace plemene u nás, ale i v zahraničí. 

Zacházení s těmito králíky je poměrně snadné. U zakrslých beranů rexů není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s klidnějším temperamentem.

Podobná plemena

V zahraničí existují podobná plemena, resp. jsou to různé názvy pro krátkosrsté beranovité plemeno.

Zajímavosti

Zakrslého berana rexe šlechtil v České republice chovatel a posuzovatel králíků Václav Polanecký z Prahy v 90. letech minulého století. Bohužel, snahy o postupné uznání plemene byly přerušeny úmrtím šlechtitele, čímž se chov těchto králíků rozpadl.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků kastorexů a barevných rexů (Rexklub), webová stránka: https://rexklub.websnadno.cz/. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.

Články - Zakrslý beran rex (ZBRex)

Zakrslíci, kam s vámi?

Zakrslíci, kam s vámi?

Zakrslíci, kam s vámi?

K napsání těchto řádků mě přivedla debata s některými chovateli zakrslých králíků, kteří jsou členy klubu chovatelů králíků standartních plemen, ted.....

Zakrslý beran rex

Zakrslý beran rex

Zakrslý beran rex

Krátká (rexovitá) srst chovatele králíků vždy lákala. Díky kratší délce chlupů a jejich kolmému růstu má srst na dotek plyšový dojem, jenž dlouho zůst...

Osm nejmenších a nejroztomilejších plemen králíků na světě i u nás

Osm nejmenších a nejroztomilejších plemen králíků na světě i u nás

pro začátečníky
Osm nejmenších a nejroztomilejších plemen králíků na světě i u nás

Králíci, ať už jakékoliv velikosti, mají pověst jedněch z nejroztomilejších tvorů na planetě. Už dlouho proto také patří k nejoblíbenějším domácím maz...