Vídeňský bílý (Vb)

Základní informace

Zkratka Vb
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4,50 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti bílá s modrýma očima
Stupeň rozšíření v ČR méně časté plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno vídeňský bílý se řadí mezi méně častá plemena střední plemena králíků v ČR, přesto je však dostupnost plemene poměrně dobrá. V minulosti patřil vídeňský bílý v tuzemsku mezi značně populární plemena králíků, především díky produkci kožešin. 

S postupem času obliba plemene poněkud klesla, především díky větší oblibě „barevných vídeňáků“. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 744 mláďat.

Vznik

Vídeňský bílý byl vyšlechtěn v Rakousku železničním úředníkem Wilhelmem Mucke (někdy se též uvádí Mucki) počátkem 20. století. Cílem bylo vyšlechtit bílého králíka s jinýma než červenýma očima. Tuto snahu měla v té době řada chovatelů, nicméně až výsledek šlechtění právě W. Muckeho je považován za úspěšný a zásadní pro vznik nového plemene. 

Ke šlechtění plemeni byli použiti především holandští modří králíci, kdy bylo cílem maximálně eliminovat kresebné znaky srsti tak, aby zůstala jen bílá barva srsti a modré oči. Pro zvětšení tělesného rámce byli použiti hlavně v té době známí vídeňští modří králíci. Nové plemeno bylo poprvé vystaveno v roce 1907.

Popis a charakteristika

Vídeňský bílý (zkratka Vb) je střední plemeno, které se vyznačuje tzv. leucizmem. Specificky u králíků má tento výraz poněkud jiný výklad než u koní, kde je používán častěji. Leucističtí králíci jsou charakterističtí bílou srstí, bezbarvými drápy a modrýma očima. 

Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,00 - 5,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých vídeňských bílých králíků je okolo 4,50 kg. Tělo je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 10,5 - 12,0 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení - čistě bílá barva srsti a drápů. Z genetického hlediska se pigment „udržel“ pouze v duhovce očí - tmavě modrá barva.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro vídeňské bílé králíky by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. Vzhledem k bílé barvě srsti je nutné počítat se zabezpečením větší hygieny v kotcích, především v době před výstavami (častější vyklízení kotců, apod.). 

Určitou možností je chov na roštech, nicméně někdy ani to u některých králíků úplně nezabrání znečištění srsti, především v teplých obdobích. 

Negativně vyselektované králíky (např. slabá konstituce, výskyt dlouhé srsti apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Vídeňský bílý nemá žádné zvláštní nutriční požadavky. Kvůli bílé barvě srsti je vhodné u králíků před výstavami uzpůsobit v chovu technologii krmení a napájení tak, aby zůstali co nejvíce čistí.

Manipulace a zdraví

Vídeňský bílý náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky. Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. 

U vídeňského bílého není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem. Je uváděno, že v minulosti trpělo plemeno náchylností k epilepsii, nicméně v současné době se to díky kvalitní zootechnické práci v chovech podařilo eliminovat.

Podobná plemena

Vídeňskému bílému jsou nejvíce podobní jiní tzv. vídeňští králíci. V řadě zemí (např. Česká republika, Slovenská republika, Polská republika, SRN aj.) se jedná o samostatná plemena, která jsou si podobná tělesným rámcem, liší se především barvou srsti. V některých dalších zemích (např. Velká Británie) se jedná pouze o jedno plemeno (vídeňský) s více uznanými barevnými rázy. 

Co se týče specificky vídeňského bílého, v Nizozemsku existuje malé plemeno hulstlander se stejným zbarvením, avšak výrazně nižší hmotností (cca 2,5 kg).

Zajímavosti

Pro řadu příznivců chovu králíků představuje právě vídeňský bílý vhodnou alternativu k albinotickým plemenům, např. novozélandskému bílému, neboť ne každý z chovatelů králíků preferuje právě bílé králíky s červenýma očima.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů vídeňských plemen králíků, webová stránka: https://www.videnstikralici.webnode.cz . Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.