Zakrslý saténový (ZSa)

Základní informace

Zkratka ZSa
Velikostní zařazení zakrslá plemena
Hmotnost 1,20 kg
Typ srsti saténová
Zbarvení srsti desítky barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 3-4 mláďata
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno zakrslý saténový představuje vzácné plemeno v České republice, nicméně má velký potenciál k rozšiřování. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 70 mláďat ve 3 barevných rázech – převládají králíci v durynském zbarvení.

Mimoto byla řada zakrslých saténových registrována ve schváleném regeneračním křížení (tetování K v pravém uchu); tito jedinci se však převážně nedají považovat za čistokrevné v ohledu barvy jejich srsti.

Vznik

Zakrslý saténový představuje moderní, nedávno vyšlechtěné plemeno se zvláštní strukturou srsti. Plemeno vzniklo nezávisle v USA, Francii a Německu. S ohledem na dostupný současný genofond plemene lze za hlavního šlechtitele považovat německého chovatele J. Waltera, který plemeno šlechtil od roku 2000. U nás se plemeno rozšiřovalo nedlouho nato.

Popis a charakteristika

Plemeno zakrslý saténový (ZSa) je zakrslé plemeno se zvláštní – saténovou – strukturou srsti chované v různých barevných rázech. Po typologické stránce odpovídá hermelínovi. Hmotnost dospělých reprezentantů plemene se má pohybovat mezi 1,00 až 1,35 kg.

S ohledem na nevýhody rámcově slabších zakrslých králíků obecně (slabá plodnost, horší mateřská péče a mléčnost, větší vnímavost na vnější podmínky apod.), ale i směřování evropského chovu těchto plemen již neplatí v minulosti známé heslo „čím menší zakrslý králík, tím lepší“. Z praxe vystavování zakrslých saténových králíků jsou nejlíbivější jedinci mezi 1,15 - 1,25 kg. 

Všeobecné tvarové požadavky jsou shodné s jinými plemeny králíků. Po stránce plemenného typu má mít zakrslý značně zavalité tělo krátce válcovitého tvaru se silnými hrudními končetinami. Hlava je výrazná, kulatého tvaru, široká, s plnými skráněmi, u králic často poněkud jemnější. Požadovaná délka uší má být 5,0 - 6,0 cm s tím, že ideálem je 5,5 cm. 

Srst je charakteristikou plemene – jedná se o tzv. saténovou srst. Chlupy jsou obaleny průsvitnou strukturou, která značně odráží světlo. Nejlépe lze saténový lesk poznat na přímém slunečním světle. Na pohmat je srst poněkud jemnější ve srovnání s normální srstí. Saténová srst má být vysoce lesklá a maximálně přiléhavá a pružná. V rámci zbarvení je v České republice uznáno široké spektrum barevných rázů. 

Prošlechtěnost jednotlivých barev srst i kvalita saténového lesku se různí.

Ustájení

Co se týče technologie ustájení, pro zakrslého saténového králíka plně vyhovuje kotec o doporučených rozměrech 60-70 × 50-60 × 50 cm (délka, hloubka, výška). Právě menší náročnost na prostor oproti středním a velkým plemenům je jedním z důvodů postupně se zvyšující obliby.

Krmení

Plemeno zakrslý saténový má nutriční požadavky jako jiná zakrslá plemena. Především je nutné zabezpečení dostatečného zdroje hrubé vlákniny v předkládané dietě s nutností vybilancovaného obsahu dusíkatých látek.

Při nesprávně sestavené či nadměrné krmné dávce může snadno dojít k obezitě.

Manipulace a zdraví

Zakrslý saténový náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky. Saténová srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči ve srovnání s plemeny s normální srstí. Určitou nevýhodou chovu zakrslých saténových je nutnost realizace pravidelného dovozu nepříbuzných králíků ze zahraničí. 

Zacházení s tímto zakrslým plemenem je poměrně snadné. U zakrslých saténových není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Plemeno přímo podobné zakrslému saténovému není. Z hlediska struktury srsti mají stejný typ plemena saténový (středně velké plemeno) a zakrslý beran saténový.

Zajímavosti

V České republice je chována široká paleta barevných rázů zakrslého saténového.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků saténových, webová stránka: https://klubsa.webnode.cz/

Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.

Články - Zakrslý saténový (ZSa)

Zakrslíci, kam s vámi?
Milan Jedlička

Zakrslíci, kam s vámi?

Zakrslíci, kam s vámi?

K napsání těchto řádků mě přivedla debata s některými chovateli zakrslých králíků, kteří jsou členy klubu chovatelů králíků standartních plemen, ted.....

Zakrslí králíci aneb průřez zakrslými plemeny králíků v České republice – 4. část

Zakrslí králíci aneb průřez zakrslými plemeny králíků v České republice – 4. část

Zakrslí králíci aneb průřez zakrslými plemeny králíků v České republice – 4. část

V předchozích třech dílech seriálu o zakrslých plemenech králíků jsem se zaměřil na popsání obecných informací o zakrslých králících a také na popis p...