Zakrslý lvíček (ZLv)

Základní informace

Zkratka ZLv
Velikostní zařazení zakrslá plemena
Hmotnost 1,5 kg
Typ srsti vousatá
Zbarvení srsti mnoho barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 3-5 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno zakrslý lvíček se řadí mezi vzácná plemena králíků v ČR, aktuálně existuje několik málo chovů, nejčastěji se chovají v rhönském zbarvení. U nás se jim nejdéle věnuje Ing. Jiří Patras z Prahy.

Vznik

Plemeno zakrslý lvíček se řadí k mladším plemenům. Sice bylo známo již desítky let v západní Evropě, avšak systematická pozornost se mu věnovala až od poloviny 90. let v Anglii, kam byli první nečistokrevní zakrslí lvíčci dovezeni D. Medlockem a J. Taylorovou.

Plemeno tam bylo uznáno v roce 2002 pod názvem Lionhead (Lví hlava). Díky účasti na evropských výstavách se plemeno podařilo následně rozšířit i do Německa a dalších kontinentálních evropských zemí, jako regulérní zakrslé plemeno pro výstavy. 

Přestože u nás byli zakrslí lvíčci (či tehdy někdy známí jako zakrslí hřívnatí) známi z některých zooprodejen již krátce po roce 2000, šlechtitelská pozornost se plemeni věnovala až později.

Popis a charakteristika

Zakrslý lvíček (zkratka ZLv) je dlouhosrsté plemeno s tzv. vousatým typem srsti. Požadovaná hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 1,40 – 1,90 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých zakrslých lvíčků je okolo 1,5 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru. Hlava je široká v čelní i nosní partii. Uši jsou vzpřímené, nesené lehce ve tvaru písmene „V“ a měří 6,5 – 7,5 cm. Sice se jedná o zakrslé plemeno, avšak zakrslý lvíček představuje více rámcovější plemeno, které se má typologicky odlišovat od tělesného rámce hermelína a podobných zakrslých plemen. To však nijak nevadí i při pet chovu zakrslých lvíčků v domácnosti. 

Srst je charakteristickým znakem plemene. Na hlavě je čelenka, v obličejové části pak licousy, které se dál směrem na krk rozšiřují ve hřívu. Dále je vyvinuta delší srst na bocích a v na pánevních končetinách, avšak u starších králíků může být tento konkrétní znak méně výrazný. Délka srsti v oblastech plemenných znaků je přibližně 4-6 cm, mimo tato místa je normální srst. 

Plemeno je uznáno v řadě barevných rázů.

Ustájení

Co se týče technologie ustájení, zakrslému lvíčkovi plně vyhovuje kotec o doporučených rozměrech 60-70 × 50-60 × 50 cm (délka, hloubka, výška). Při chovu v domácnosti (pet chovy) je vhodné zvolit prostornější klec ve srovnání s „krátkouchým“ zakrslým králíkem.

Krmení

Zakrslý lvíček nemá žádné zvláštní nutriční požadavky, avšak při nesprávném krmení (překrmování) může mít tendenci k přerůstání anebo obezitě, byť to není tak markantní problém jako u jiných zakrslých plemen.

Manipulace a zdraví

Zakrslý lvíček náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky. Péče o srst není náročná, stačí pročesání hřívy a boků jedenkrát týdně, což je rozdíl ve srovnání s charakteristicky dlouhosrstými plemeny jako je angora apod. 

Zacházení s tímto zakrslým plemenem je poměrně snadné. U zakrslého lvíčka není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Existuje středně velké plemeno – gentský vousatý – vykazující totožný typ osrstnění.

Zajímavosti

Díky poněkud rámcovějšímu tělesnému formátu a genetickému založení je u tohoto plemene mírně vyšší plodnost oproti typickým zakrslým králíkům.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů zakrslých králíků, webová stránka: http://zakrslykralik.unas.cz/. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.

Články - Zakrslý lvíček (ZLv)

Zakrslý lvíček

Zakrslý lvíček

Zakrslý lvíček

Kombinace dlouhé a krátké srsti na jednom plemeni králíka je vskutku netradičním nálezem. Existuje však skupina zahrnující tři plemena, která má tyto...

Osm nejmenších a nejroztomilejších plemen králíků na světě i u nás

Osm nejmenších a nejroztomilejších plemen králíků na světě i u nás

pro začátečníky
Osm nejmenších a nejroztomilejších plemen králíků na světě i u nás

Králíci, ať už jakékoliv velikosti, mají pověst jedněch z nejroztomilejších tvorů na planetě. Už dlouho proto také patří k nejoblíbenějším domácím maz...