Zakrslý (Z)

Základní informace

Zkratka Z
Velikostní zařazení zakrslá plemena
Hmotnost 1,20 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti desítky barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR velmi časté plemeno
Průměrná plodnost 3-4 mláďata
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno zakrslý představuje nejvíce oblíbené zakrslé plemeno v České republice. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 2008 mláďat v rekordních 32 barevných rázech. 

V nedávných letech je zřejmý nárůst registrovaných zakrslých králíků i spektra rázů. Největší popularitu mají rázy bílopesíkatý černý, divoce zbarvený, havanovitý, modrý, bílopesíkatý modrý a rhönský. Mimo nich se pravidelně registruje dalších přibližně 20 barevných rázů, některé jsou však zcela ojedinělé až vzácné.

Vznik

Zakrslí králíci vznikli křížením středních a malých barevných plemen s původním zakrslým plemenem hermelín. Cílem bylo zkombinování zakrslého tělesného rámce s barevnou srstí. Šlechtění se původně věnovali chovatelé hlavně v Nizozemsku v 30. a 40. letech minulého století. Následně se tito králíci dostali i do Německa.

Lze konstatovat, že němečtí chovatelé plemeni vtiskli exteriér, jak dnes mají kontinentální zakrslí králíci. Mezi nejdříve vyšlechtěné barvy patřili zakrslí králíci v divoce zbarveném, černém, modrém, činčilovém, durynském, kuním a siamském rázu. V tuzemsku se chovu zakrslých králíků a hermelínů věnovala koncem 50. let jen hrstka nadšených chovatelů, neboť hlavními chovanými plemeny byla ta produkčně založená, a zakrslým králíků se nevěnovala téměř žádná pozornost. 

Významným milníkem bylo v tomto směru ustanovení speciálního chovatelského klubu pro zakrslé králíky (1958), který funguje dodnes. Na historicky první Celostátní výstavě mladých králíků v Chotěboři v roce 1970 bylo vystaveno 25 zakrslých králíků v 7 barevných rázech. Pro srovnání - v roce 2019 to byl přibližně čtyřnásobek barevných rázů! A na loňské celostátní výstavě zakrslých králíků v Brně bylo veřejnosti představeno hned 210 zakrslých králíků v 27 barevných rázech! 

Popis a charakteristika

Plemeno zakrslý (Z) je zakrslé plemeno s normální srstí chované v různých barevných rázech. Po typologické stránce odpovídá hermelínovi. Hmotnost dospělých reprezentantů plemene se má pohybovat mezi 1,00 až 1,35 kg. 

S ohledem na nevýhody rámcově slabších zakrslých králíků (slabá plodnost, horší mateřská péče a mléčnost, větší vnímavost na vnější podmínky apod.), ale i směřování evropského chovu zakrslých králíků již neplatí v minulosti známé heslo „čím menší zakrslý králík, tím lepší“. Z praxe vystavování zakrslých králíků jsou nejlíbivější jedinci mezi 1,15 - 1,25 kg. 

Naopak, menší králíci mohou inklinovat k nežádoucí slabé konstituci, zatímco rámcově velcí zakrslí králíci již ztrácí typologické „kouzlo zakrslíka“. Všeobecné tvarové požadavky jsou shodné s jinými plemeny králíků. 

Po stránce plemenného typu má mít zakrslý značně zavalité tělo krátce válcovitého tvaru se silnými hrudními končetinami. Hlava je výrazná, kulatého tvaru, široká, s plnými skráněmi, u králic často poněkud jemnější. Požadovaná délka uší má být 5,0 - 6,0 cm s tím, že ideálem je 5,5 cm. 

Srst je normální. V rámci zbarvení je v České republice uznáno široké spektrum barevných rázů, jedná se o tzv. základní barvy (např. divoce zbarvení, černí, modří, činčiloví) a barvy se znaky (např. durynští, bílopesíkatí, třísloví, stříbřití apod.) a dále také v plášťové, holandské a hototské kresbě. 

Kompletní popis a výčet vad exteriéru je uveden v platném Vzorníku plemen králíků 2020. Kvalita jednotlivých barevných rázů se navzájem liší, přičemž za nejkvalitnější lze označit hlavně nejvíce rozšířené variety. 

Tuzemský chov zakrslých králíků je specifický v mnoha ohledech. Jedním z nich je, některé barvy jsou chovány pouze několika málo chovateli, kteří se snaží o jejich udržení a ideálně zkvalitnění.

Ustájení

Co se týče technologie ustájení, pro zakrslého králíka plně vyhovuje kotec o doporučených rozměrech 60-70 × 50-60 × 50 cm (délka, hloubka, výška). Právě menší náročnost na prostor oproti středním a velkým plemenům je jedním z důvodů, proč je mají v oblibě zejména děti a mládež.

Krmení

Plemeno zakrslý má nutriční požadavky jako jiná zakrslá plemena. Především je nutné zabezpečení dostatečného zdroje hrubé vlákniny v předkládané dietě s nutností vybilancovaného obsahu dusíkatých látek. Při nesprávně sestavené či nadměrné krmné dávce může často dojít k obezitě.

Manipulace a zdraví

Zakrslí králíci se řadí mezi poměrně vitální a často temperamentní plemena králíků. Někteří jedinci mohou ojediněle vykazovat tendenci až k mírně nervóznímu temperamentu; často jsou tito králíci dost teritoriální. 

Značný vliv na chování králíka má však nejen přístup chovatele, ale i genetické založení a v neposlední řadě i konkrétní barevná varieta. Vzhledem k tomu, že zakrslí králíci jsou často vyhledávání dětmi a mládeží jako společenská zvířata, šlechtitelská práce a výběr králíků by měl zohledňovat také dobrou povahu a chování králíků.

Co se týče zacházení se zakrslým králíkem, vzhledem k tělesnému rámci je s ním poměrně snadná manipulace, je třeba ale brát v potaz značnou pohybovou aktivitu králíků u některých králíků. 

Zakrslí králíci, podobně jako většina zakrslých plemen, jsou poměrně odolní. Někdy bývá však problémem zejména syndrom onemocnění dentice, zřetelně častěji je u zakrslých králíků ve veterinárních ordinacích zaznamenáván i např. výskyt encefalitozoonózy či vybraných nemocí očí - ve srovnání s jinými plemeny králíků. V tomto směru hraje zásadní roli především správná zootechnická práce a šlechtění.

Podobná plemena

V různých zemích se však můžeme setkat s rozdílnými přístupy k pojmenování plemene. Typologicky je plemeni zakrslý nejvíce příbuzné plemeno hermelín - s čistě bílou barvou srsti a červenýma či modrýma očima.

Zajímavosti

Z hlediska chovu a šlechtění u zakrslých králíků obecně preferujeme především rámcově standardní, ale poněkud větší králice, kde je předpoklad početnějšího vrhu a lepší mléčnosti.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů zakrslých králíků, webová stránka: https://www.zakrslykralik.unas.cz/. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství. 

Je vhodné zmínit, že vybraní čeští chovatelé zakrslých králíků patří k evropské, potažmo světové špičce. Současní chovatelé jako např. Tomáš Červinka, Jindřich Šíp aj. jsou dlouhodobě známí v králíkářském zahraničí a svými opakovanými (více než 20 let trvajícími) úspěchy na mezinárodních a evropských výstavách dělají dobré jméno nejen sobě, ale i celému českému chovatelskému svazu.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.

Oblíbené barevné rázy

Zakrslý bílopesíkatý

O plemenu

Zakrslý bílopesíkatý černý

O plemenu

Zakrslý bílopesíkatý modrý

O plemenu

Zakrslý rhönský

O plemenu

Zakrslý tříslový černý

O plemenu