Rys (Rys)

Základní informace

Zkratka Rys
Velikostní zařazení malá plemena
Hmotnost 3 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti zbarvení rysa
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 5-6 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno rys se řadí mezi vzácně chovaná malá plemena králíků v ČR. 

V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 19 mláďat.

Vznik

Plemeno rys vzniklo náhodně v chovu K. Hoffmannse v Německu při šlechtění perlových králíků, jejichž šlechtění se tento chovatel rovněž věnoval. 

Na vzniku se podíleli zejména marburští, perloví a třísloví černí. Králíci s dosti netradičním zbarvením byli nazváni jako rysi, neboť jejich světle šedostříbřitá kožešina připomínala kožešinu rysa ostrovida. 

Králíci rysi byli uznání v Německu v roce 1922. Nedlouho potom se rozšířili i v tuzemsku, avšak vždy byli raritním plemenem.

Popis a charakteristika

Rys (zkratka Rys) představuje vzácně chované malé plemeno. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 2,50 – 3,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých králíků rysů je okolo 3 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru. Hlava je široká v čele i nose. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 9,0 – 11,0 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení, kteréžto se nevyskytuje jako charakteristický znak u žádného jiného plemene. Krycí barva je světle stříbřitě modrá s jinovatkovým závojem. Do krycí barvy se částečně promítá i intenzivně červenohnědá mezibarva, která je ostře ohraničena od čistě bílé podsady. Divoké znaky jsou světlé. Podsada na břiše má však jinou – modrou – barvu. 

Oči jsou šedomodré se mírně světélkujícím odleskem, drápy jsou rohovité.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro rysy by měla být min. 70 – 80 × 60 – 70 × 60 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. delší uši, bílé pásky na hrudních končetinách, namodralá podsada na povrchu těla, bílá podsada na břiše apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Rys nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Rys náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky, byť za složitejší lze označit dostupnost plemene jak v tuzemsku, tak i v přilehlém zahraničí; rys se nikde nestal vyloženě běžným plemenem. O to více poděkování si jeho chovatelů zaslouží za udržení a rozvoj tohoto plemene. 

Zacházení s tímto malým plemenem je poměrně snadné. U rysa není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Rámcově malé plemeno barevně podobné rysovi neexistuje.

Zajímavosti

Zajímavostí je přítomnost dvojí barvy podsady – čistě bílé na svrchní straně a modré na spodině těla.

Kontakty

Ve struktuře Českého svazu chovatelů, z. s. zatím není pro plemeno rys ustanoven speciální chovatelský klub, tzn. že chovatelé rysů registrují základní – okresní – formou.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.