Liščí (Li)

Základní informace

Zkratka Li
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 3,5 kg
Typ srsti dlouhá
Zbarvení srsti více barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 2 - vhodné pro pokročilé chovatele

O plemenu

Plemeno liščí se řadí mezi vzácně chovaná v ČR, v současné době existuje jen několik málo chovů.

Vznik

Liščí vznikli nezávisle ve 20. letech minulého století ve Švýcarsku (chovatel Müller) a Německu (chovatel H. Leifer) zkřížením několika plemen, kde figurovaly také poněkud hrubovlnné angory. Cílem bylo, aby nová srst imitovala kožešinu modré polární lišky. Také proto se historicky dávalo při šlechtění liščích králíků přednost varietám s modrým, stříbřitým či obdobným zbarvením. 

Později se ukázalo, že se zřejmě jedná o zcela nový typ srsti, morfologicky, ale i geneticky odlišný od angorské srsti. Plemeno se u nás chovalo již v meziválečném období, avšak nikdy nedosáhlo velké obliby, zřejmě také díky souběžné existenci podobného plemene (oppossum), které mělo téměř shodné charakteristiky srsti; toto plemeno později zaniklo.

Popis a charakteristika

Liščí (zkratka Li) představuje dlouhosrsté plemeno středního tělesného rámce se specifickou srstí. Požadovaná hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 3,00 - 4,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých liščí je okolo 3,5 kg. 

Tělo je mírně zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 10,0 - 12,0 cm. 

Srst je charakteristikou tohoto plemene. Morfologicky se jedná o srst s obvyklým zastoupením typů chlupů, s hustou podsadou. Délka srsti je přibližně 5 – 6 cm s tím, že pesíky jsou ještě o cca 1 – 2 cm prodloužené a spadají po bocích králíka. 

Na pohmat se srst díky vyššímu zastoupení pesíků jeví poněkud pevněji a působí pocitově hrubším dojmem. Na hlavě, uších a končetinách je normální (neprodloužená) srst.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro králíky liščí by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). 

Vzhledem k udržení kvality dlouhé srsti a dobré hygieny jsou lepší částečně či zcela roštové podlahy. Liščí lze ale alternativně chovat i na plné podlaze se slamnatou podestýlkou, avšak sláma musí být dostatečně kvalitní (pevná a dlouhá stébla, žádný odrol). Typické osrstění liščích králíků je až od 8. – 10. měsíce. 

Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. Negativně vyselektované králíky (např. náznaky angorských plemenných znaků, krátší srst, příliš jemná struktura srsti.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. 

Pozor – liščí srst se nestříhá (odlišná situace od plemene angora)!

Krmení

Liščí představují králíky mírně náročnější na krmení. Z hlediska dobré kvality srsti jsou vhodnější diety s vyšším obsahem tuku anebo začlenění vybraných olejnin, především před výstavním obdobím. 

Rovněž se vyplatí zkrmování diet s vyšším obsahem sirných aminokyselin a vybraných mikroprvků, které působí v metabolizmu kůže a srsti.

Manipulace a zdraví

Liščí náleží mezi plemena vhodnější spíše pro pokročilé chovatelé. Vzhledem k pevné struktuře pesíků a pravidelnému línání je o liščí srst podstatně lehčí péče ve srovnání s angorou. 

Zájemce o chov liščích králíků však bude muset počítat s pravidelným dovozem nepříbuzných chovných zvířat, především z Německa anebo Švýcarska, kde jsou nejkvalitnější chovy tohoto plemene. 

Zacházení s tímto středně velkým plemenem je poměrně snadné. U liščího není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Liščímu není přímo podobné žádné jiné plemeno (v případě angory se jedná o morfologicky i geneticky zcela odlišný typ srsti). Ve stejném typu srsti je uznáno plemeno zakrslý liščí.

Zajímavosti

Přestože bylo plemeno primárně šlechtěno pro produkci kožešiny imitující drahé druhy, nikdy k tomu v praxi nedošlo a liščí se stal vyloženě zájmovým plemenem.

Kontakty

V rámci struktury Českého svazu chovatelů, z. s. není pro liščí zatím ustanoven speciální chovatelský klub. V případě zájmu o plemeno podá více informací a kontaktů autor článku.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.