Ruský (R)

Ruský černý 1,0 oc. 96,0 b. z výstavy Přerov 2011, chovatel Ing. Jiří Jurečka
Ruský černý 95,5 b. z výstavy Interkanin Celje 2019, chovatel Dušan Brodecký

Základní informace

Zkratka R
Velikostní zařazení malá plemena
Hmotnost 2,5 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti ruské zbarvení se znaky v černé, modré anebo havanovité barvě
Stupeň rozšíření v ČR méně časté plemeno
Průměrná plodnost 5-6 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno ruský se řadí mezi tradiční, avšak méně chovaná malá plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 400 mláďat, dominantně v černém rázu.

Vznik

Původ ruského králíka je do značné míry obestřen záhadou. Ví se však, že společně se stříbřitým, holandským a angorou patří k prvním kulturním formám domácího králíka. 

Předpokládá se, že původně pochází z Číny a do Evropy se dostal až v první polovině 19. století, pravděpodobně přes Rusko. K nejvýraznějšímu prošlechtění došlo v Anglii v 19. století. První zřetelný popis ruského pochází z roku 1857 a prvně tam byl vystaven o rok později. 

U nás se plemeno ruský chová od roku 1875. Se vznikem větších plemen jeho obliba poněkud poklesla, avšak si pořád udržuje skupinu příznivců.

Popis a charakteristika

Ruský (zkratka R) představuje rámcově jemnější malé plemeno oproti většině jiných malých plemen. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 2,30 – 3,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých králíků ruských je okolo 3 kg. 

Tělo je mírně zavalité, válcovitého tvaru s jemnějšími znaky typičnosti. Hlava je široká především v čele. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 9,0 – 10,0 cm. Srst je normální. Plemeno má ruské zbarvení, které je jedním z typů akromelanizmu u králičích plemen. 

Základová barva je vždy bílá, a to jako v krycí barvě, tak i v barvě podsady. Mezi ruské znaky náleží nosní maska, zbarvení uší, spodních částí končetin a pírka; ruské znaky jsou charakteristicky přesně a kontrastně ohraničeny od bílé základové barvy. Oči jsou červené. Drápy jsou rohovité.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro ruské by měla být min. 70 – 80 × 60 – 70 × 60 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. nežádoucí zbarvení, skupina bílých chlupů v kresebném znaku, bílý dráp apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. 

Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Ruský nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Ruský náleží mezi plemena velmi vhodná pro začátečníky. Začínající chovatelé si na plemeni cení především jeho odolnosti a většinou bezproblémové reprodukce. 

Zacházení s tímto malým plemenem je poměrně snadné. U ruského není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Plemeno ruský je po typologické stránce poměrně specifické a v této velikostní kategorii neexistuje podobné plemeno. V kategorii středních plemen (cca 4,5 kg) existuje plemeno kalifornský, avšak to má především jiné znaky typičnosti dané odlišným tělesným rámcem.

Zajímavosti

Ruský měl zcela zásadní vliv na vyšlechtění celé řady dalších plemen, např. kalifornského, durynského atd. Na světě existuje více než 20 pojmenování pro tohoto králíka. Např. v anglofonních zemích je znám jako králík himalájský (Himalayan); stejně se tam nazývá i obecně toto zbarvení.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků kuních, ruských a siamských, webové stránky https://klubkursi.estranky.cz/. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.

Články - Ruský (R)

Králík ruský

Králík ruský

Králík ruský

Hmotnostně nejnižší v kategorii králíků, zařazených ve skupině plemen malých, je právě králík ruský. Na udělení deseti bodů v pozici hmotnost totiž st...