Vídeňský černý (Vč)

Základní informace

Zkratka
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4,50 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti černé
Stupeň rozšíření v ČR méně časté plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno vídeňský černý se řadí mezi méně častá plemena střední plemena králíků v ČR, přesto je však dostupnost plemene poměrně dobrá. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 551 mláďat.

Vznik

Vídeňský černý byl vyšlechtěn v Německu ve 20. letech minulého století. Smyslem křížení bylo vyšlechtit rámcově větší černě zbarvené plemeno. V té době totiž sice již určitou dobu existovalo černě zbarvené plemeno aljaška, avšak to mělo menší tělesné rozměry, a tak poskytovalo i menší kožešinu. Pro vznik vídeňského černého byli použiti vídeňští modří a právě aljašky; nové plemeno bylo vyšlechtěno okolo roku 1925.

Popis a charakteristika

Vídeňský černý (zkratka Vč) je střední plemeno, které se vyznačuje sytě černou barvou srsti Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,25 - 5,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých vídeňských černých králíků je okolo 4,50 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 13,0 cm.

Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení, resp. sytě černá barva s mírným leskem. Podsada má tmavě modrou barvu. Oči jsou tmavě hnědé, drápy jsou tmavě rohovité.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro vídeňské černé králíky by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. Černá barva srsti je náchylná na tzv. rez způsobenou dlouhodobým slunečním světlem. Proto je vhodné, aby konstrukce průčelí kotců králíkárny byly situována do krytých a zastíněných prostor. 

Negativně vyselektované králíky (např. bílý dráp, skupina bílých chlupů apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Vídeňský černý nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Vídeňský černý náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky. Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. 

U vídeňského černého není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Vídeňskému černému jsou nejvíce podobní jiní tzv. vídeňští králíci. V řadě zemí (např. Česká republika, Slovenská republika, Polská republika, SRN aj.) se jedná o samostatná plemena, která jsou si podobná tělesným rámcem, liší se především barvou srsti. 

V některých dalších zemích (např. Velká Británie) se jedná pouze o jedno plemeno (vídeňský) s více uznanými barevnými rázy.

Zajímavosti

Jiné střední černé plemeno, aljaška, je do určité míry podobné vídeňskému černému. U reprezentativních zástupců obou plemen lze však na první pohled vidět značné rozdíly. Oproti vídeňskému černému, plemeno aljaška je rámcově menší (3,25 - 4,00 kg), jemnějšího typu a má sytě černou barvu srsti s výraznějším leskem daným pro plemeno specifickými lesklými, pevnými a výraznými pesíky.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů vídeňských plemen králíků, webová stránka: https://www.videnstikralici.webnode.cz . Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.