Saténový (Sa)

Základní informace

Zkratka Sa
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 3,7 kg
Typ srsti saténová
Zbarvení srsti mnoho barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR méně časté plemeno
Průměrná plodnost 6-7 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno saténový se řadí méně častá střední plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 599 mláďat ve 13 barevných rázech. 

Nejvyšší stavy byly registrovány slonovinových červenookých, červených a durynských.

Vznik

Plemeno saténový pochází z USA, kde v roce 1934 došlo ke spontánní mutaci v morfologii srsti v jednom vrhu havan chovatele W. Hueye. Tito králíci byli prošlechtěni a zvláštní struktura srsti získala v zámoří řadu příznivců.

Do Evropy se plemeno dostalo až výrazně později (Anglie – 1947), v Německu je známé až od roku 1970. Opravdovou popularitu však plemeno zažívá až od přelomu milénia.

Popis a charakteristika

Saténový (zkratka Sa) je středně velké plemeno jemnějšího tělesného rámce se zvláštní – saténovou – strukturou srsti chované v různých barevných rázech. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 3,25 - 4,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých saténových králíků je okolo 3,7 kg. 

Tělo je mírně zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 10,0 – 11,5 cm. 

Srst je charakteristikou plemene – jedná se o tzv. saténovou srst. Chlupy jsou obaleny průsvitnou strukturou, která značně odráží světlo. Nejlépe lze saténový lesk poznat na přímém slunečním světle. Na pohmat je srst poněkud jemnější ve srovnání s normální srstí. Saténová srst má být vysoce lesklá a maximálně přiléhavá a pružná. 

V rámci zbarvení je v České republice uznáno široké spektrum barevných rázů. Prošlechtěnost jednotlivých barev srst i kvalita saténového lesku se různí.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro králíky saténové by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. delší a méně přiléhavá srst, slabší saténový lesk, nežádoucí zbarvení apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců – pro tento účel jsou tito králíci velmi vhodní. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Saténový nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Saténový náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky. Saténová srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči ve srovnání s plemeny s normální srstí. Určitou nevýhodou chovu saténových v raritních barevných rázech (např. marburský, slonovinový modrooký, černý apod.) nutnost realizace pravidelného dovozu nepříbuzných králíků ze zahraničí. 

Zacházení s tímto středně velkým plemenem je poměrně snadné. U saténových není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Plemeno přímo podobné saténovému není. Z hlediska struktury srsti mají stejný typ plemena zakrslý saténový a zakrslý beran saténový.

Zajímavosti

Prvním chovatelem saténových králíků u nás byl posuzovatel králíků Jaroslav Pecháč ze Skorotic (1984). Plemeni se však výrazněji začalo dařit až o přibližně dvacet let později.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků saténových, webová stránka: https://klubsa.webnode.cz/

Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.

Články - Saténový (Sa)

Králík saténový, jak dál?
Milan Jedlička

Králík saténový, jak dál?

Králík saténový, jak dál?

Do roku 1988 jsem poměrně často působil na výstavách v okrese Blansko. A zde jsem na jedné výstavě mezi králíky plemene kalifornský objevil králíka......