Zemplínský (Ze)

Základní informace

Zkratka Ze
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4,50 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti zemplínské
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 2 - vhodné pro pokročilé chovatele

O plemenu

Plemeno zemplínský se řadí mezi vzácná střední plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 29 mláďat.

Vznik

Zemplínský náleží k dobře známým slovenským plemenům; byl vyšlechtěn Jozefem Jonkem za odborné spolupráce Ing. Miloše Supuky. 

Na vzniku plemene se od roku 1982 podíleli zejména vídeňští modří, novozélandští červení, rexi slovenští sivomodří. Plemeno bylo uznáno o pět let později.

Popis a charakteristika

Zemplínský (zkratka Ze) je střední plemeno, které se vyznačuje intenzivně pastelově hnědou barvou srsti s namodralým nádechem. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,25 - 5,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých zemplínských králíků je okolo 4,50 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 12,0 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení srsti. Barva krycího chlupu je pastelově hnědá a intenzivně načervenale hnědá s namodralým nádechem. Oči jsou šedomodré až šedohnědé, drápy jsou tmavě rohovité. Podsada má oranžovou barvu.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro zemplínské králíky by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. výrazně tmavý závoj, bílá spodina pírka, bílý dráp apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Zemplínský nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Zemplínský náleží mezi plemena, která jsou vhodnější spíše pro zkušenější chovatele, kteří již mají základní znalosti o čistokrevném chovu králíků. Dosažení optimální krycí barvy je šlechtitelsky poněkud obtížnější ve srovnání s jednobarevnými plemeny. Příznivci tohoto plemene budou muset počítat s pravidelným dovozem nepříbuzných chovných zvířat pro osvěžení krve, především ze Slovenska. 

Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. U zemplínského není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Nejbližšími podobnými plemeny jsou český luštič, který má však značně světlejší krycí srst s nažloutlým odstínem. V severní Evropě existuje plemeno Isabella, které je však rámcově zřetelně menší a má izabelové zbarvení srsti.

Zajímavosti

Původně bylo plemeno uznáno pod názvem zemplínský pastelový, později byl název upraven na současně užívanou formu.

Kontakty

V rámci struktury Českého svazu chovatelů, z. s. není pro zemplínské ustanoven speciální chovatelský klub. V případě zájmu o plemeno podá více informací a kontaktů autor článku.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.