Vídeňský modrý (Vm)

Základní informace

Zkratka Vm
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4,50 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti tmavě modré
Stupeň rozšíření v ČR velmi časté plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno vídeňský modrý se řadí mezi vysoce oblíbená a tradičně chovaná střední plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 2308 mláďat, což plemeno řadí mezi TOP10 plemena s největší registrací.

Vznik

Vídeňský modrý představuje nejstarší plemeno ze skupiny tzv. vídeňských plemen králíků. Za tvůrce plemene je označován rakouský chovatel Johann Konstantin Schultz z Vídně-Hetzendorfu. 

Pro vznik plemene využil belgické obry, francouzské berany a různé neušlechtilé králíky namodralé barvy. První vystavení nového plemene bylo v roce 1895, kdy Schultz předvedl celkem 15 králíků. Nutno podotknout, že tehdy byli původní králíci rámcově větší a dosahovali okolo 6 kg. 

Plemeno se zajímavou barvou kožešiny se rychle rozšířilo po Evropě a bylo exportováno i do zámoří. V tuzemských podmínkách se z vídeňského modrého stalo značně oblíbené plemeno, což trvá doposud.

Popis a charakteristika

Vídeňský modrý (zkratka Vm) je střední plemeno, které se vyznačuje tmavě modrým zbarvením. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,25 - 5,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých vídeňských modrých králíků je okolo 4,50 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 13,0 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení, resp. modrá barva tmavšího odstínu. Podsada má podobnou barvu jako krycí chlup, je však zpravidla poněkud matnější. Oči jsou šedomodré, drápy jsou tmavě rohovité.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro vídeňské modré králíky by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. Modrá barva srsti je náchylná na tzv. rez způsobenou dlouhodobým slunečním světlem. Proto je vhodné, aby průčelí kotců byly situovány do krytých a zastíněných prostor. 

Negativně vyselektované králíky (např. nahnědlá barva očí, bílý dráp, skupina bílých chlupů apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Vídeňský modrý nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Vídeňský modrý náleží mezi plemena vhodná i pro začátečníky. Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. 

U vídeňského modrého není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Vídeňskému modrému jsou nejvíce podobní jiní tzv. vídeňští králíci. V řadě zemí (např. Česká republika, Slovenská republika, Polská republika, SRN aj.) se jedná o samostatná plemena, která jsou si podobná tělesným rámcem, liší se především barvou srsti. 

V některých dalších zemích (např. Velká Británie) se jedná pouze o jedno plemeno (vídeňský) s více uznanými barevnými rázy.

Zajímavosti

Existují předpoklady, že Johann Konstantin Schultz při šlechtění vídeňského modrého využil velké modře zbarvené králíky z Moravy - předky současného plemene moravský modrý - což se nabízelo především díky Schultzově zaměstnání, kdy působil na dráze.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů vídeňských plemen králíků, webová stránka: https://www.videnstikralici.webnode.cz . Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.