Anglický beran (AB)
Sháníte anglického berana (ab)?
Základní informace
Zkratka | AB |
---|---|
Velikostní zařazení | střední plemena |
Hmotnost | 4,50 kg |
Typ srsti | normální |
Zbarvení srsti | mnoho barevných rázů |
Stupeň rozšíření v ČR | vzácné plemeno |
Průměrná plodnost | 8-10 mláďat |
Stupeň náročnosti na chov | 3 - značně náročné plemeno vhodné pro zkušené chovatele |
O plemenu
Plemeno anglický beran se řadí mezi skutečně vzácná plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 18 mláďat ve dvou barevných rázech.
Vznik
Králíci se svěšenýma a značně dlouhýma ušima byli údajně známi již nejpozději v 17. století.
To činí z anglického berana jednu z nejstarších kulturních forem domácího králíka. Co do sekce beranovitých plemen, je to plemeno nejstarší, které se přímo či nepřímo podílelo na vzniku dalších plemen králíků beranů.
Systematická pozornost byla předchůdcům dnešního anglického berana věnována přibližně od poloviny 19. století s tím, že se šlechtění odehrávalo ve Velké Británii. První chovatelský klub tam vznikl již v roce 1840. K nám se první angličtí berani dostali již v 70. a 80. letech 19. století, ze západní Evropy a také přímo z Velké Británie, a dovezení angličtí berani se stali značně oblíbenými, často pod neformálním pojmenováním „amerikáni“.
Mezi tuzemské významné chovatele anglických beranů patřili V. Fuchs, Eduard Lier anebo B. Folprecht. Chov anglických beranů však v první polovině 20. století upadal, především v důsledku importování nových plemen a z důvodu nutnosti vyšší chovatelské a časové péče. Koncem 20. století byla v České republice pouze hrstka chovatelů anglických beranů a plemeno načas v tuzemsku téměř zaniklo.
Lze s potěšením konstatovat, že v nedávné době dochází k určité obnově jejich chovu v ČR. Nejkvalitnější králíky anglické berany nalezneme ve Velké Británii a USA. V rámci kontinentální Evropy jsou dlouhodobě chováni především v Německu a Švýcarsku, a to i ve více zbarveních.
Popis a charakteristika
Anglický beran je střední plemeno, jehož charakteristickým znakem je typičnost - plemeno má nejdelší uši ze všech králičích plemen.
Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,25 - 5,25 kg, nicméně většina tuzemských dospělých anglických beranů váží přibližně 4,50 kg. Tělo je štíhlejší, válcovitě protažené s nízkým postojem. Hlava je protáhlejší, není tak výrazně beranovitá (klabonosá) jako u jiných beranovitých plemen. Uši jsou svěšené, mají pevnou strukturu, otvory uší jsou obráceny dopředu a při měření přes hlavu měří 54,0 - 60,0 cm.
Srst je normální. Anglický beran je uznán v řadě barevných rázů - základních barev a barev se znaky, jak povoluje platný Vzorník plemen králíků 2020.
Ustájení
Běžná velikost kotců pro anglické berany měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška), rámcově je to větší střední plemeno. Ustájovací technologie musí zohledňovat mimořádnou délku uší králíka. Z technologického pohledu by králíkárna měla být v zimě dobře zabezpečena proti průvanu a promrzání, neboť uši anglických beranů mohou být náchylnější na drobné omrzliny.
Technický stav kotců je vhodné pravidelně kontrolovat, neboť dlouhé uši anglických beranů se mohou snadno poranit (např. o špatné doléhající pletivo dvířek kotců apod.). Nejpozději od 3. měsíce věku je vhodné mladé králíky určené pro výstavy ustájit individuálně; zde to platí více nežli u jiných plemen, neboť ve skupině pohlavně dospívajících králíků se uši snadno poraní.
Krmení
Anglický beran nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.
Manipulace a zdraví
Dlouhé uši z anglického berana činí značně atraktivní plemeno, leč je nezbytné uvést, že jejich chov je vhodný pro chovatele s pokročilými znalostmi a zkušenostmi.
Při běžném zacházení (fixace pro kontrolu pohlaví, při aplikaci vakcín apod.) je vhodné nefixovat králíka přímo za uši. O to více je pak nutné zmínit, aby tito králíci byli dobře - od mládí - socializovaní a navyklí na lidský kontakt a manipulaci. Při neadekvátní manipulaci může dojít k pohmoždění chrupavky ušních boltců.
Rovněž nežádoucí vyšší vzdušná vlhkost v kotci může být problémem, neboť může dojít k zapaření zevního zvukovodu, proto je vhodné u mláďat používat na uši speciální pudry, a také preferovat napáječku před miskou při napájení.
Při správném způsobu chovu, péče a ustájení se jedná o jinak zdravé a prosperující plemeno.
Podobná plemena
Pro typologickou specifičnost anglického berana neexistuje jemu podobné plemeno.
Zajímavosti
Světový rekord v délce králičích uší stále drží anglický beran Nipper´s Genonimo s délkou uší 79 cm a nejširším místem 18,4 cm! Přestože byl rekord zaznamenán v roce 2003 a samotný králík již dávno nežije, rekordní hodnota dosud nebyla překonána! Z historie jsou známy i ještě delší uši (délka uší 80 cm, největší šířka 17 cm), avšak to nebyly validně naměřené hodnoty.
Kontakty
Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků beranů, kontaktní adresy představitelů klubu jsou uvedeny na webu www.cschdz.eu . Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.
Použitá literatura je dostupná u autora.
MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.