Moravský bílý hnědooký (Mbh)

Základní informace

Zkratka Mbh
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 3,5 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti bílé s hnědýma očima
Stupeň rozšíření v ČR méně časté plemeno
Průměrná plodnost 6-7 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno moravský bílý hnědooký se řadí méně častá střední plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 482 mláďat.

Vznik

Moravský bílý hnědooký vznikl na Prostějovsku díky práci kolektivu chovatelů. Myšlenku vyšlechtit celobílé plemeno králíků s hnědýma očima měl přední králíkářský odborník Ing. Jaroslav Fingerland, který zpracoval chovatelům rozpis šlechtění. 

Při šlechtění dále významně pomohla další významná králíkářská osoba – Ing. Antonín Sekanina. Práce na vzniku probíhaly od roku 1972 s cílem dosažení co nejvíce bílé barvy srsti. Plemeno bylo uznáno v roce 1984.

Plemeno je dlouhodobě adaptováno na tuzemské klimatické a chovatelské podmínky a vyniká skromností. Je zařazeno v tzv. genetických zdrojích plemen králíků České republiky a představuje jedinečný genofond, který je nezbytné udržovat (http://genetickezdroje.cz/).

Popis a charakteristika

Moravský bílý hnědooký (zkratka Mbh) je střední plemeno jemnějšího tělesného rámce s bílou srstí a tmavě hnědýma očima. 

Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 3,25 – 4,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých moravských bílých hnědookých králíků je okolo 3,5 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 12,0 cm. 

Srst je normální. Barva srsti je čistě bílá. Oči jsou tmavě hnědé, drápy jsou rohovité. Podsada je čistě bílá.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro králíky moravské bílé hnědooké by měla být min. 70 – 80 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). 

Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. Negativně vyselektované králíky (např. tmavě pesíkovaná barva srsti, úzké tělo, tenké uši apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. 

Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít i adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Moravský bílý hnědooký nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Moravský bílý hnědooký náleží mezi plemena vhodná pro začátečníky. Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. 

U moravského bílého hnědookého není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Není známo podobné plemeno.

Zajímavosti

Moravského bílého hnědookého lze považovat za naprosto unikátní plemeno králíků. Na světě neexistuje podobné plemeno – bílé s hnědýma očima. To z něj činí velmi atraktivní plemeno.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů moravských bílých hnědookých, webová stránka: https://klubmbh.estranky.cz/ . Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.