Hototský bílý (Hb)

Základní informace

Zkratka Hb
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4,50 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti bílé s úzkými očními kroužky
Stupeň rozšíření v ČR vzácné plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 2 - vhodné pro pokročilé chovatele

O plemenu

Plemeno hototský bílý se řadí mezi vzácná střední plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 63 mláďat.

Vznik

Za vznikem plemene hototský bílý stojí francouzská chovatelka Eugenie Bernardová. Původním smyslem jejích králíkářských snah bylo vyšlechtit nové bílé plemeno s hnědýma očima. Dodnes není znám přesný šlechtitelský plán, s určitostí se ví snad jen o použití vídeňských bílých, belgických obrů a německých obrovitých strakáčů. 

Cílem bylo zcela eliminovat kresebné znaky. To se však povedlo jen zčásti, a tak v roce 1912 vystavila první exempláře bílých králíků s úzkými tmavými očními kroužky. Tyto nazvala jako hototské králíky, podle svého bydliště (Hotot-en-Aug). Plemeno tam bylo uznáno až v roce 1922. V roce 1927 bylo plemeno dovezeno do Švýcarska, v roce 1930 do Německa. V tuzemsku je hototský bílý známý od 60. let. Lze uvést, že vždy mu zůstal statut vzácně rozšířeného plemene.

Popis a charakteristika

Hototský bílý (zkratka Hb) je střední plemeno s bílou srstí a tmavými kroužky okolo očí. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,00 - 5,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých hototských bílých králíků je okolo 4,50 kg. 

Tělo je mírně zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Postoj je polovysoký. Hlava je silná, širší v čele i nose. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 12,0 - 13,0 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je tzv. hototská strakatost - kresba je redukovaná pouze na 3 - 5 mm úzké oční kroužky, zbytek těla je čistě bílý, drápy jsou bezbarvé, oči jsou tmavě hnědé. Barva kresby (= očních kroužků) je černá - chová se dosud výhradně; uznány jsou ještě modrá anebo havanovitá.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro hototské bílé by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Chov hototských bílých se hodí pro chovatele, kteří chtějí mít králíky na výstavy a také mají zájem o produkci masa. Při chovu je nezbytné počítat s pravidelným výskytem nestandardně zbarvených mláďat (např. z jednoho vrhu 8 mláďat se hodí pro výstavy 2, někdy 3 králíci, zbytek mláďat má špatnou kresbu či nevhodné zbarvení očí). 

Tato nestandardní králíčata však mají poměrně rychlý růst a hodí se do výkrmu do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Hototský bílý nemá žádné zvláštní nutriční požadavky. Celkově se jedná o poměrně skromné plemeno.

Manipulace a zdraví

Hototský bílý náleží mezi plemena, která lze doporučit pro spíše pokročilé chovatele s určitými zkušenostmi, především v ohledu šlechtění a výběru kresebných znaků, jinak plemeno nevyžaduje žádné zvláštnosti. 

Za poněkud problematickou lze spíše označit dostupnost chovných zvířat, neboť hototský bílý nepatří k vysloveně běžným plemenům ani v zahraničí. Nicméně v Německu i na Slovensku se dá zajistit vhodný chovný materiál pro osvěžení krve. 

Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. U hototského bílého není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Vzhledem ke specifičnosti kresby, není známo plemeno přímo podobné hototskému bílému.

 

Zajímavosti

Má se za to, že hototská kresba je geneticky podložena interakcí tzv. holandské a anglické strakatosti.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků českých albínů a hototských bílých, zatím nejsou zřízeny webové stránky. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.