Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Kubánka malá

Zvažujete pořízení plemene Kubánka malá?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Kubánka malá se představuje

O plemenu

Drobný živý ptáček pocházející z Kuby. Ačkoliv je řazen mezi strnadovité, jeho chování a nároky jsou v podstatě stejné jako u astrildovitých. Jsou to trávožrouti, jejichž hlavní potravou jsou semena trav. 

Základní barvou je šedozelená a černá barva, u dvou druhů pak žluté znaky v okolí hlavy. Na jihoamerickém kontinentu najdeme celkem pět druhů tohoto rodu. Nejpříbuznějším druhem je kubánka velká, která je jen o málo větší.

Zdraví / nemoci

Při chladném počasí mohou samice trpět takzvanou nesnášivostí. Nemohou snést vejce. Nahříváme, případně kloaku jemně masírujeme skleněnou hlavičkou špendlíku namočenou v oleji. 

Popis a charakteristika

Drobný ptáček černošedozeleného peří, s výraznými žlutými půlměsíčky na tvářích. Kubánky se ozývají výrazným, melodickým voláním, které je slyšet na velkou dálku. Samice je na hlavě místo černá hnědá, žluté půlměsíčky jen matně žluté. 

Hnízda staví překlenutá, jako většina astrildovitých. Vnitřek s měkkou výstelkou. Vejce kubánky jsou skvrnitá,  zatímco u astrildovitých vždy bílá. 

Jak chovat

Chov kubánek se příliš neliší od chovu většiny astrildovitých. Avšak kubánky mohou být při hnízdění značně agresivní při obraně svého hnízda a jeho okolí. Dva páry v jedné kleci ani ve voliéře proto nechováme. 

Zahnízdí však i v kleci. Dobře přijímají i polootevřenou budku. Přes léto mohou být v zahradní voliéře, v zimě je však držíme v temperované místnosti. Velmi se osvědčilo maskovat místo pro hnízdo rostlinou z umělé hmoty. 

Nároky na prostor

Stačí klec o rozměrech 50 × 40 × 30 cm výšky, platí však pravidlo, že čím větší prostor, tím lépe.

Potrava a krmení

Jsou to zrnožraví ptáci, kteří preferují semena moučného typu. Směs prosa pro astrildovité, lesknici a berou i olejnatý niger. Dále můžeme podávat zelené krmení, drcené skořápky z vařených vajec, vaječnou míchanici, klasy senegalu. Zvláště pak vhodné jsou klasy ve stadiu mléčné zralosti, které můžeme zamrazit. Říční písek a grit.