Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Amadina pruhovaná

Zvažujete pořízení tohoto plemene či druhu?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Amadina pruhovaná se představuje

O plemenu

Amada pruhovaná patří k méně nápadným astrildům, přesto na ni mnoho chovatelů nedá dopustit. Pochází z východní části Austrálie. 

Zdraví / nemoci

Chovatelé nezmiňují žádné zvláštní zdravotní komplikace běžné u tohoto druhu za předpokladu dodržení základních zoohygienických pravidel. 

Popis a charakteristika

Relativně robustní amadina pruhovaná je ptáček obývající rozlehlé oblasti na východě Austrálie, kde žije především v blízkosti vodních zdrojů. 

Pohlaví rozeznáme podle zbarvení hlavy. Sameček má větší červenohnědou čepičku, jejíž barva zasahuje až na horní okraj oka. Samičky mají nad okem tenký pruh světlé barvy. Samce můžeme také odlišit podle zpěvu, samičky nezpívají.

Jak chovat

Párům nabídneme budku, kterou si brzy vystelou měkkým materiálem. Vajíčka pak snáší bílá, je jich 3 až 6, při zahřívání se na nich střídají oba rodiče. Inkubace trvá 13 dní. Ve věku 21 dní mláďata opouští hnízdo a dalších 14 dní jsou dokrmovaná rodiči, než se osamostatní. 

Přes zimu držíme amadiny v teple aspoň 18 °C, vhodné je dosvěcovat a důležité je ptáky ochránit před průvanem.

Nároky na prostor

Chov amadiny pruhované je na prostor obdobně náročný jako chov jiných australských astrildů. Je možné je držet po párech v klecích, i ve voliérách. 

Vedle chovné klece/voliéry potřebujeme také prostor pro odchované mladé ptáky a karanténní klec. 

Potrava a krmení

Krmíme drobnými semeny (prosa, mohár, lesknice apod.) jak v suchém, tak naklíčeném stavu. Potravu doplňujeme o zelené krmivo, ovoce a zeleninu, můžeme předkládat klasy trav v různém stadiu zralosti. 

V době odchovu nezapomínáme na živočišnou bílkovinu. Amadiny pruhované oproti jiným australským druhům astrildů často pijí. Podle poznatků chovatelů třeba v hodinových intervalech, a tak je nutné jim vodu k napájení nabízet v napáječce. 

Vedle vody k pití nabízíme amadinám vodu ke koupeli. Samozřejmostí je grit a zdroj vápníku.