Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Amadina Gouldové

Zvažujete pořízení tohoto plemene či Amadina Gouldové?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Amadina Gouldové se představuje

O plemenu

Amada Gouldové, amadina Gouldové, amada nádherná. Pod těmito názvy se skrývá australský astrild, který díky svému pohádkovému vzhledu patří ke skutečným klenotům klecí a voliér.

Zdraví / nemoci

Amada Gouldové je relativně citlivý pták, který může mít v našich klimatických podmínkách zdravotní problémy způsobené teplotními výkyvy a především vyšší vlhkostí během deštivého období. S tímto souvisí náchylnost "gould" na onemocnění dýchacích cest a onemocnění roztočem Sternostoma tracheacolum

Poměrně časté jsou pak také záněty spojivek z vyšší prašnosti nebo následkem poranění. Jako všichni astrildi i tento druh dokáže rychle podlehnout stresu a je nutné reagovat okamžitě na jakékoliv negativní příznaky. Je proto nutné mít přehled o veterinárních lékařích se specializací na ptactvo ve svém okolí a mít chov vybavený klecí pro účely léčby a karantény. 


 

Popis a charakteristika

Obývají severní tropickou část Austrálie, především pak horké a suché travnaté oblasti. Hnízdí v dutinách stromů a termitištích. V přírodě se vyskytují ve variantě černohlavé, červenohlavé a nejméně pak žlutohlavé. 

Pohlavní dimorfismus spočívá v menším lesku a intenzitě zbarvení a kratších prostředních ocasních perech u samic. Samec se projevuje typickým zpěvem. Vzhledem k tomu, že amady jsou oblíbené v chovech bodovaných ptáků, je dnes vyšlechtěno mnoho barevných mutací.

Jak chovat

Nejedná se o druh vhodný do péče začátečníka, neboť je poměrně citlivý. Chovatel se zkušenostmi s jinými druhy ptáků dokáže z chování odhadnout hrozící problém. Pro chov jsou vhodnější interiérové voliéry či bednové klece, venkovní chov je možný jen během letních měsíců a to za pečlivého hlídání podmínek. Amady Gouldové totiž potřebuji ke spokojenosti teploty nad 24 °C a nižší vzdušnou vlhkost. 

Někteří chovatelé zmiňují možnost jejich chovu v zařízení s venkovní voliérou vybavenou vytápěným zázemím. Ke hnízdění nabízíme budky o rozměrech cca 15x15x15 cm a rozmanitý stavební materiál k jejich vystlání. Snůška čítá 4 až 8 vajec, na kterých sedí oba ptáci 14 až 16 dní. Mladí ptáci vylétnou za 22 až 24 dní. Protože se jedná o ptáčka velmi společenského, je nutné držet vždy minimálně pár nebo alespoň dva samečky. Samotný jedinec by trpěl.

Nároky na prostor

Velikost klece vhodné pro jeden pár se pohybuje od 80 (délka) x 40 x 40 cm, proletovačka pro odchované mladé by měla být minimálně 130 (délka) x 50 x 40 cm. Klec či voliéra musí být vybavena bidly různé tloušťky a struktury, popř. i brusnými bidly a je vhodné ptákům nabízet kromě vody k pití i vodu ke koupeli. Klec umístíme na světlé místo chráněné před průvanem, přičemž kromě zmíněné teploty je skutečně nutné dbát na vhodnou intenzitu osvětlení (mnozí chovatelé svým amadinám přisvicují).

Potrava a krmení

Jak tvar a síla zobáku napovídá, jedná se o zrnožravé pěvce. Základ jídelníčku tvoří prosa, lesknice, mohár, niger a další drobné zrniny. Kromě směsi zrnin (která musí být sama o sobě pestrá) je nutné nabízet i živočišnou složku potravy. Např. ve formě vaječné míchanice, ale lze nabízet i hmyz v různých formách. Semena lze nabízet také klíčená, vhodné je nabídnout i zelené krmení. Nepostradatelným doplňkem je také jemný písek, jehož zrnka pomáhají astrildům s trávením. Vhodné je volit z nabídky kvalitních výrobců, které jsou obohaceny i o drcené lastury, které jsou zdrojem vápníku.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Amadina Gouldové ptáci na prodej - 77900, Olomouc - Inzerát 1
4
6 dní

Prodám mladé amadiny Gouldové

200 Kč
Amadina GouldovéVěk: 6 měsícůPár/Skupina/Neurčeno
Prodám zbylé mladé z loňského roku. Mám tu jednu samici a jednoho samce, vzájemně nepříbuzní. Bez kroužku.
pychova.nikola .
Olomoucký kraj
Amadina Gouldové ptáci na prodej - 18100, Praha - Inzerát 2
6
3 týdny

Prodej amadiny gouldove

500 Kč
Amadina GouldovéVěk: 2 rokySamec
Prodám tři samce amadiny gouldove, rok narození 2021 cena 500 kus Ps: fotky pořizováne v době preperovani, důvod nevýrazných barev
Jaroslav hanke .
Praha
Amadina Gouldové ptáci na prodej - 50301, Hradec Králové - Inzerát 3
1
1 měsíc

Amadina Gouldové

500 Kč
Amadina GouldovéVěk: 1 rokSamice
Prodám Amadinu Gouldové, 22-23, kroužkovaná, žlutá (viz foto). Prosím, kontaktujte nás pouze telefonicky:602467316
Miroslav B.
Hradec Králové