Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Kardinál červený

Zvažujete pořízení plemene Kardinál červený?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Kardinál červený se představuje

O plemenu

Středně velký pěvec pochází ze Severní Ameriky. Vyskytuje se ve východní části kontinentu, od Mexika až po Velká jezera na severu. V severních oblastech je tažný. Druh vytváří až 18 zeměpisných forem. 

Samice není červená, proto se pohlaví dá dobře rozeznat. V USA je již delší čas přísně chráněn. Ptáci v evropských chovech pochází proto z Mexika, případně z Kuby, kde zimují. V přírodě se vyskytují po okrajích lesů, v zahradách nebo při okrajích mokřin. Samci příjemně zpívají. 

V evropských chovech jde však o ptáky vyšší cenové hladiny.

Zdraví / nemoci

Netrpí žádným specifickým onemocněním, avšak ve venkovních voliérách se od divokých ptáků mohou nakazit, hlavně vápenkou. Není zapotřebí je speciálně přikrmovat, aby si udrželi svou červenou barvu. Je však vhodné přidávat do vaječné míchanice strouhanou mrkev a vitaminové preparáty.

Popis a charakteristika

Středně velký pěvec, o něco větší vrabce, avšak menší než kos. Samec je po celém těle výrazně rumělkově červený, na hlavě má špičatou čepičku. Samice je šedohnědá. Uzdičku má černou.

Jak chovat

Nejvhodnější je tyto kardinály držet v hnízdní době v zahradní voliéře s nějakým keřem, případně i porostlé popínavou rostlinou, nejlépe břečťanem. K hnízdění předkládáme kanáří košíček nebo i polootevřené budky. Ke stavbě hnízda nejlépe kokosové vlákno. 

Nedáváme k nim menší druhy astrildovitých a držíme je jen po jednom páru. Jsou sice otužilí, nesmíme však zapomínat, že jsou i tažní. Proto je v zimě držíme v temperované místnosti.

Nároky na prostor

V zimě je držíme ve větší kleci asi 60 × 40 × 40 cm, k hnízdění přemístíme do venkovní voliéry. Nemusí být až zase tak veliká.

Potrava a krmení

Jsou to všežravci, ale základem jídelníčku jsou směsi semen. Berou jak semena moučného typu, to je proso a jeho odrůdy, lesknici, tak semena olejnatá, jako je slunečnice. Žerou i ovoce, zelené krmení, pupeny, květy a v létě hodně hmyz. 

Mláďata krmí převážně hmyzem, ale berou i vaječnou míchanici nebo máčený piškot.