Tirika kobaltový peruánský

Základní informace

Latinský název Brotogeris cyanoptera gustavi
Alternativní název Tirika gustavi
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 18 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem možný
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Menší jihoamerický papoušek, který je domovem v pralesních oblastech západní Amazonie. Většina systémů jej považuje za formu tiriky kobaltového. Některé dílčí práce jej mohou řadit jako samostatný druh. Není to však většinový názor. 

Nominátní formu tirika kobaltový amazonský popsal Salvadori v roce 1891 a právě v tomto datu jsou skryty rozdílné názory. 


 

Popis a charakteristika

V těle o něco robustnější pták, než jsou nejmenší papoušci Jižní Ameriky, papoušíčci rodu Forpus, má však delší ocas klínovitého tvaru. Celkově zelený pták podobný nominátní formě, avšak na první pohled odlišitelný podle žlutého ohbí křídel. 

Zobák je světlý, na bradě malá, oranžová skvrna. Samec i samice jsou stejně zbarvení. Mláďata mají zpočátku rovnější zobák, který se až posléze zahne do tvaru zobáků papoušků. V evropských chovech není nijak početně zastoupeným druhem.

Jak chovat

Jsou to ptáci, kteří se pohybují většinu času v korunách stromů, proto nepotřebují velké voliéry k proletu. Jsou však teplomilní. Ideální je velká klec v skleníkovém prostoru vybavená více větvemi. Krmení podávat na vyvýšeném místě. Hnízdí v dutinách stromů. 

Nároky na prostor

Nemají zvýšené nároky na prostor, postačí metrová klec.

Potrava a krmení

Ptáci jsou do jisté míry plodožraví, ačkoliv přijímají i semena, která loupou ze slupky. Podáváme jim směs semen pro střední papoušky. Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice. Po uvyknutí se doporučuje slunečnici vynechat. 

Krájená kořenová zelenina a ovoce. Zvláště se doporučují kompoty. Semena spíše klíčená nebo máčená. Namočený piškot, na který je možné sypat vitaminové přípravky a vápník. 

Zdraví / nemoci

Umožnit časté koupání. V uzavřených prostorách pozor na průvan.