Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Neoféma ozdobná

Zvažujete pořízení tohoto plemene či druhu?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Neoféma ozdobná se představuje

O plemenu

Menší papoušek pocházející z Austrálie. Dříve známý pod jménem papoušek travní ozdobný. Toto pojmenování odporovalo systémovým zásadám, jména mají být podvojná. Nové jméno se rodilo delší dobu, proto se můžete setkat i se jmény dalšími. Rodové jméno vzniklo nakonec z chovatelské „hantýrky“ samovolně. Jinak jsou to klasičtí obyvatelé travních porostů savanového typu.

Zdraví / nemoci

Dbát na zvýšenou hygienu podlah a země voliér. Čas od času nechat vyšetřit trus na střevní parazity. Potřebují grit a říční písek.

Popis a charakteristika

Stavbou těla je to menší papoušek typu papoušků ploskoocasých, což je několik dalších rodů, ze kterých je asi nejznámější rosela pestrá. Neoféma ozdobná je však mnohem menší, po těle šedozeleně zbarvená, s nádechem dožluta. Letky ruční černé, na vnějších praporech domodra. Vnější krovky křídelní tmavě modré až po ramena. Přes čelo se táhne tmavě modrý pásek. 

Samec se od samice neliší. Chovatelé rozeznávají pohlaví podle světlého pásku na spodní straně křídel. Není to však zcela spolehlivé.

Jak chovat

Neofémy se dnes chovají v ustáleném typu zařízení. Jde o takzvané celoroční voliéry, kdy k zahradnímu domku jsou přistavené voliérové výlety. Mezi vnitřní a venkovní částí je umístěno uzavíratelné průletové okénko. Chlad ptákům příliš nevadí, vadí však kombinace vlhka a chladu. Ptáci potřebují spíše suché podnebí. 

Jsou zvyklí potravu sbírat na zemi. Hnízdí v dutinách, avšak nepříliš vysoko, často i při zemi. Nejsou to lesní ptáci. Je proto vhodné zavěšovat jim hnízdní budky nízko.

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor. Je možné držet je i ve větší kleci. Pro chov jsou však vhodnější voliéry.

Potrava a krmení

Jejich dřívější pojmenování travní napovídá, jak se živí. Základem je směs semen pro malé papoušky. Převažují různé druhy prosa a lesknice, loupaný oves s příměsí slunečnice a kardi. Klasy prosa setého a senegalského ve stadiu mléčné zralosti. Vaječná míchanice, zelené krmení.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Neoféma ozdobná ptáci na prodej - 46312, Liberec - Inzerát 1
7
1 týden

Neofema ozdobná

500 Kč
Neoféma ozdobnáVěk: 1 rokPár/Skupina/Neurčeno
Prodám pár loňských neofém ozdobnych. Cena 500 kč za pár
Radek74 .
Liberecký kraj
Neoféma ozdobná ptáci na prodej - 43513, Meziboří - Inzerát 2
2
2 měsíce

Neofema ozdobná, prodám

400 Kč
Neoféma ozdobnáVěk: 5 měsícůPár/Skupina/Neurčeno
Prodám letošní mladé, Neofema ozdobná,bez určení pohlaví,v Dobré kondici,K odběru Lom-Loučná,okr.Most
Petr500 .
Lom