iFaunaiFauna

Dánská doga

Délka života9-10 let
HmotnostSamci:feny 40-60 kg, psi 50-70kgSamice:feny 40-60 kg, psi 50-70kg
Jiné názvyBroholmer, Broholman
Chystáte se koupit plemeno Dánská doga?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Dánská doga se představuje

O plemenu

Dánská doga je mohutným hladkosrstým molossem důstojného a elegantního zevnějšku. Statné tělo má obdélníkový formát, nápadný zejména u fen. Typickým plemenným znakem je mohutná hlava a silné přední končetiny. Zranitelnou oblast krku chrání  přiměřeně volná kůže, srst je patrová, s bohatou podsadou. Broholmer je nejčastěji žlutý či zlatočervený s černou maskou, setkat se můžete také s černými jedinci. Rovněž se připouštějí bílé znaky na hrudi, nohou a konci ocasu.

Již ve středověku byli podobní psi drženi v psincích šlechtických sídel coby lovečtí psi. Jejich doménou bylo zadržení větší zvěře - před rozvojem přesných a účinných střelných zbraní převládaly kontaktní techniky lovu (lov s kopím, tesákem, sítí atd.). 

Rozvoj palných zbraní a počátek lovu na větší vzdálenost vedl k poklesu chovu, avšak broholmer si rychle našel náhradní uplatnění jakožto hlídací a příležitostně snad i válečný pes. 

Povahou je dánská doga důstojným, přátelským, avšak ostražitým psem, který se hodí spíše pro zkušeného chovatele. Ačkoliv nebývá agresivní, má svou hlavu a její výcvik se řadí k těm obtížnějším. Při správném vedení je však výtečným rodinným psem, spolehlivým i k dětem. Dobře socializovaný broholmer se také bez problémů snáší jak se psy, tak i s jinými zvířaty. 

Budete-li hledat v cizojazyčné literatuře, nedejte se zmást - označení "great dane" neoznačuje dánskou dogu, ale její německou kolegyni. Dánskou dogu v zahraničí nejčastěji najdete pod označením broholmer, případně broholman. 

 

null