iFaunaiFauna

Cao de Serra de Aires

Délka života14 - 15 let
HmotnostSamci:17 - 27kgSamice:17 - 27kg
VýškaSamci:45 - 55cmSamice: 42 - 52cm
Uznáno FCINe
Jiné názvyPortugalský ovčák
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Cao de Serra de Aires?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Cao de Serra de Aires se představuje

O plemenu

Nejčastěji zmiňovaná teorie staví původ portugalského ovčáka na přelom 19. a 20. století a za jeho nejbližší předky pokládá párek francouzských briardů. Tyto starofrancouzské ovčáky dovezl do Portugalska hrabě Castro Guimaraes a jejich potomci se dále křížili s pyrenejskými a katalánskými ovčáckými psy. Jedná se o málopočetné a nepříliš často chované plemeno.
 

Portugalský ovčák je středně velký pes výrazně obdélníkové tělesné stavby. Nohy jsou kratší, avšak dobře osvalené - není příliš rychlým běžcem, za to je velmi vytrvalý a houževnatý. Nápadná je jeho dlouhá srst, strukturou připomínající srst kozí. Může být rovná nebo zvlněná, velmi hustá, avšak bez podsady. Barva může být žlutá, šedá či vlkošedá, plavá nebo černá. Standard uvádí také pálené znaky a bílé chloupky - ne však skvrnky čistě bílé srsti. 

Povahou je Aires výborný pracovní pes - vyniká inteligencí a navzdory malému vzrůstu brilantně ovládá i stáda skotu. Je spolehlivý, oddaný ke svým lidem, avšak k cizím odtažitý až nedůvěřivý. 

null