iFaunaiFauna

Eurasier

Délka života12-14 let
HmotnostSamci:18-32kgSamice:18-32kg
VýškaSamci:48-60cmSamice:48-60cm
Uznáno FCIAno

Výhody

Mají rádi zábavu a jsou od přírody hraví.
Je známo, že se jedná o zdravé plemeno
Jsou dobrou volbou pro první majitele, protože jsou velmi přívětiví a ochotní se zavděčit.

Nevýhody

Jsou náročné na péči
Aby byli psi opravdu šťastní, potřebují denně hodně pohybu a duševní stimulace.
Obecně jsou obezřetní vůči cizím lidem a lidem, které ještě neznají.
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Eurasier?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Eurasier se představuje

O plemenu

Donedávna ne příliš známý eurasier je špicovitý pes větší střední velikosti, mírně obdélníkového tělesného rámce. Má vysoko nesený dobře osrstěný ocas, vztyčené trojúhelníkovité uši na klínovité hlavě, krk  a nohy zdobí mírně delší srst.  

Svým vzhledem připomíná křížence vlčího špice a čau čau, což je velmi blízko realitě, protože tato dvě plemena byla základem pro šlechtění eurasiera.

Výcvik

Při své jemné povaze potřebuje mírnou a laskavou výchovu, především se vyvarujte fyzických trestů, křiku a jakýchkoliv hrubostí. Důslednost a vymezení hranic je samozřejmě na místě, musí ale probíhat klidně, nejlépe s využitím pozitivní motivace. Eurasier má dlouhou paměť a proto se napáchané škody špatně napravují.  

Při rozumném a trpělivém přístupu zvládne jeho výchovu i začátečník, zvláště pokud má možnost konzultací se zkušenějším kynologem.

Krmení

Primitivní plemena si přímo „říkají“ o krmení BARFem, při správném poměru živin a kvalitním zdroji masa i příloh na něm velmi dobře prospívají.  

Pro začínající chovatele nebo pro lidi, kteří nemohou či nechtějí věnovat tolik času studiu výživových zásad, zůstávají zlatým standardem kvalitní granule.  

I když eurasier nemá výrazný sklon k obezitě, je vhodné čas od času zkontrolovat jeho hmotnost, protože při dlouhodobém soužití si plíživého nárůstu tuku nemusíte od pohledu všimnout.

Tělo chrání hustá a nadýchaná podsada, kterou prorůstají středně dlouhé, volně přiléhající pesíky (krycí srst). Ocas a zadní strana končetin jsou porostlé zvláště dlouhou srstí, delší chlupy jsou i na krku. Celkově by ale délka a hustota srsti neměla být přehnaná, stále musí být patrné tělesné obrysy.  

Standard povoluje veškeré barvy a barevné kombinace, nežádoucí je pouze čistě bílá,  dále bíle strakatá a játrově hnědá.  

Péče o srst patří k těm náročnějším, je potřeba časté a důkladné kartáčování. Po koupeli nebo tolik oblíbeném plavání může špatné vysušení srsti vést k zapaření a následným kožním obtížím. 

Zdraví / nemoci

Zdravotně je na tom eurasier velmi dobře, možný je výskyt dysplazie kyčlí a loktů, v chovu se také hlídá výskyt luxace pately.

Mezi relativně časté potíže patří abnormality očních víček, zejména entropium (vchlípení) a ektropium (vychlípení) nebo poruchy růstu řas (zdvojení řas nebo vtočení řas směrem k oku). Někdy postačí konzervativní léčba (kapky, masti, oplachy), v indikovaných případech přichází na řadu operace, která upraví oční víčko nebo trvale odstraní řasy, které dráždí rohovku.

Historie

Většina psů z 5. skupiny FCI (špicové a primitivní plemena) má velmi dlouhou historii. Eurasier představuje v tomto směru výjimku. V 60. letech 20. století německý chovatel Julius Wipfel zatoužil po vyšlechtění nového rodinného psa, spolehlivého k dětem, ale přitom ostražitého hlídače. Podle chovatelských záznamů i genetických testů křížil zpočátku čau čau a vlčího špice, posléze byl do chovu přidán ještě samojed, pravděpodobně pro zjemnění povahy. 

Konzultantem chovu a majitelem jednoho z prvních štěňat nového plemene byl Dr. Konrad Lorenz, zakladatel etologie (nauky o chování zvířat) a laureát Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.  

Původní název „vlčí čau“ nebyl při žádosti o uznání standardu FCI akceptován, proto byl změněn na současné eurasier, odkazující na to, že byl vyšlechtěn v Evropě, ale s využitím starých asijských plemen. FCI po zmíněných úpravách plemeno uznala roku 1973.

Vzhled

Výška v kohoutku: Samci 52 - 60 cm Samice 48 - 56 cm

Průměrná váha: Samci 23 - 32 kg Samice 18 - 26 kg

Okouzlující Eurasier zdědil mnoho vlastností svých rodičovských plemen, jak fyzických, tak co se týče temperamentu. Pyšní se výraznýma očima ve tvaru mandlí a klínovitou hlavou Spitz, spojenou s kouzelným, jemným a náklonným charakterem obou rodičovských plemen. Jejich hlavy jsou poměrně široké, s výrazným zářezem na čele a spolu s pěkně definovaným týlko (zadní části hlavy) přidává k jejich docela okouzlujícímu vzhledu. Mají jen velmi mírný zastavení, a jejich čenich se jemně zužuje s prostředně velkým černým nosem.

Jejich oči jsou oválné, tmavé barvy a skloněné s černým pigmentovaným lemem. Uši jsou trojúhelníkovité a střední velikosti s lehce zaoblenými špičkami. Psi nosí uši vztyčené a jsou pěkně od sebe na hlavě. Eurasier má silnou čelist s dokonalým skusným křížením, kde se horní zuby pěkně překrývají s těmi dolními. Jejich krky jsou dobře nasazeny a svalnaté, mírně dlouhé. Přední končetiny jsou svalnaté s mírným množstvím kostí, psi mají silné rovné přední nohy a mírně skloněné ramena.

Eurasier má kompaktní, dobře osvalené tělo s pevnými dobře definovanými kohoutky, rovnými zády a pěknou šířkou v bedrech. Hřbet je rovný, silný a široký, psi se pyšní oválným tvarem hrudníku, který sahá až k loktům. Přední hrudník je dobře vyvinutý a břicho mírně stažené, což přidává k atletickému vzhledu psa. Zadní končetiny jsou rovné a silné, s dobře osvalenými stehny a lýtky.

Nohy jsou oválného tvaru s pevnými hezky zakřivenými prsty a dobře odpruženými černými polštářky, které mají husté chlupy mezi sebou. Nehty jsou silné a tmavé barvy. Ocasy jsou nasazeny vysoko, jsou pevné a kulaté s dobrou tloušťkou, ale ta se zužuje k špičce. Psi nosí své ocasu vpřed, ať už je zakřivený nebo zahnutý přes záda. Někteří psi nosí ocas vpřed a na jednu stranu. Když je Eurasier uvolněný, nechává ocas viset dolů, ale vždy ho nese vztyčený a zahnutý, když je vzrušený nebo ostražitý.

Co se týče srsti, Eurasier se pyšní dvoubarevnou srstí, která se skládá z hrubého vrchního kabátu, který je středně dlouhý a volně ležící na těle psa, a mnohem hustšího a měkčího podsady. Srst na čenichu, obličejích, uších a na předních nohách je kratší. Nicméně srst na ocasu a na zadních nohách je krásně opeřená s delšími chlupy. Je také delší kolem krku, což tvoří jejich charakteristickou hřívu. Přijaté barvy srsti pro registraci v Kennel Clubu jsou následující:

 • Černá
 • Černá a hnědá
 • Krém s černou maskou
 • Plavá
 • Plavá a černá
 • Šedá
 • Červená
 • Červená a černá
 • Červená s černou maskou
 • Červená plavá
 • Červená sobolí
 • Sobolí
 • Chůze/pohyb

Když se Eurasier pohybuje, dělá střední kroky, pokrývající mnoho plochy.

Nedostatky

Kennel Club nesouhlasí s jakýmikoli přeháněními nebo odchylkami od plemenného standardu a posuzuje nedostatky podle toho, jak ovlivňují celkové zdraví a pohodu psa, stejně jako jeho schopnost vykonávat úkoly.

Samci by měli mít oba varlata plně sestouplá do šourku, a je třeba poznamenat, že pes může být o něco lehčí nebo těžší, stejně jako trochu vyšší nebo nižší, než je uvedeno v plemenném standardu Kennel Clubu, který je pouze směrnicí.

Jakou má Eurasier povahu?

Jak již bylo řečeno, eurasier byl šlechtěn s důrazem na příjemnou a nekonfliktní povahu, která je základním předpokladem ideálního rodinného společníka.  

Velkou výhodu pro mnoho chovatelů představuje, že eurasierovi chybí lovecký pud, na vycházkách do přírody tedy téměř nehrozí útěk za zvěří. Dobře se snáší jak s ostatními psy, tak i se zvířaty jiných druhů.  

Potřebuje hodně pohybu, je velmi aktivní a proto se hodí spíše pro lidi podobného ražení. Zvládá mnoho sportů, dobře plave, rád běhá a je i vytrvalý chodec.

Eurasier - inteligence a cvičitelnost

Eurasiéři jsou inteligentní psi a skutečnost, že rádi dělají radost, z nich dělá snadné učení. Milují jednotlivý kontakt, který dostávají během tréninkového sezení, a proto jsou skvělou volbou pro majitele poprvé, kteří si rádi užívají co nejvíce času venku se svým aktivním, pozorným a věrným psím společníkem. Nicméně každý, kdo doufá, že si s Eurasiérem bude sdílet domov, by se měl připravit na to, že stráví hodně času péčí o srst svého psa, protože potřeby úpravy těchto atraktivních osobností jsou velmi vysoké.

Stejně jako všechny štěňata jsou i štěňata Eurasiéra neuvěřitelně roztomilá a je příliš snadné je rozmazlovat, když poprvé přijdou do svých nových domovů. Nicméně až jednou, co se štěně usadí, mělo by se mu být naučeno pravidla, aby rozumělo, co od něj očekáváme. Pomáhá to také stanovit pořadí a kdo je alfa pes v domácnosti. Všechna štěňata jsou šťastnější, když vědí, co je přijatelné chování a co není.

Eurasier a děti

Eurasier je známý tím, že se výborně vychází s dětmi, a nemá nic raději, než když může být s nimi při interaktivních hrách. Nicméně, stejně jako s jakýmkoli jiným psem, je důležité, aby veškerá interakce mezi dětmi a Eurasierem byla dohlížena dospělým, aby se zajistilo, že hraní se nedostane příliš do vzrušení, což by mohlo skončit tím, že se dítě lekne nebo zraní.

Když jsou dobře socializovaní, Eurasieři obvykle vycházejí s ostatními psy, které potkají, díky své laskavé a společenské povaze. Také se snášejí s rodinnou kočkou, se kterou vyrůstají, ale je třeba být opatrný, když jsou kolem jiných malých domácích zvířat a koček, které neznají.

Zdraví a nemoci

Průměrná délka života Eurasiera je mezi 11 a 13 lety, pokud jsou řádně pečováno a dostávají vhodnou kvalitní stravu odpovídající jejich věku.

Péče o srst

Eurasier má tlustou dvouvrstvou středně dlouhou srst, která stojí od těla podobně jako u jiných plemen typu špic. Jsou tedy nároční na údržbu srsti. Ideálně by měly být srstní chlupy česány denně, aby se předešlo vzniku zamotaných chuchvalců a odstranil odumřelý chlup. Srst se líná po celý rok, ale více v jarní a podzimní sezóně, kdy je obvykle potřeba častějšího česání.

Eurasieři potřebují také pravidelnou profesionální péči několikrát do roka, což usnadňuje udržování srsti v pořádku mezi návštěvami u holicího salónu. Vzhledem k tomu, že jsou tito okouzlující psi náchylní k očnímu onemocnění zvanému entropion, je důležité pravidelně kontrolovat jejich oči. Pokud se nějaký problém začíná projevovat, může být odhalen v rané fázi, než se pro psa stane příliš nepříjemným a bolestivým. Čím dříve se oční onemocnění léčí, tím lépe jsou šance na rychlé uzdravení.

Je také důležité pravidelně kontrolovat uši psa a čistit je podle potřeby. Pokud se v uších nahromadí příliš mnoho vosku, může to vést k bolestivé infekci, která může být obtížná k vyléčení. Zkrátka, prevence často bývá jednodušší než léčba, pokud jde o infekce uší.

K čemu se Eurasier hodí

Eurasier je živý, energetický a inteligentní malý pes, a jako takový potřebuje dostatečné množství denního pohybu a duševní stimulaci, aby byl skutečně šťastný, vyvážený a poslušný. Potřebují minimálně jednu hodinu pohybu každý den a pokud je to možné, více, aby se předešlo tomu, aby pes nudil, což by mohlo vést k nežádoucím behaviorálním problémům, včetně separační úzkosti.

Krátká procházka ráno by byla v pořádku, ale delší a zajímavější odpolední procházka je nezbytná. Tito psi také rádi pobíhají na zahradě co nejčastěji, aby si mohli skutečně odpočinout. Ovšem oplocení musí být extrémně bezpečné, aby zůstali tito živí a pozorní psi uvnitř, protože pokud najdou slabé místo ve plotě, brzy uniknou a dostanou se do různých potíží.

S tímto řečeno by štěňata Eurasier neměla být příliš namáhána, protože jejich klouby a kosti stále rostou, a přílišný tlak na ně by mohl později způsobit problémy. Není jim dovoleno skákat nahoru nebo dolů z nábytku, a neměla by jim být dovolena běhat nahoru a dolů po schodech právě z tohoto důvodu.