iFaunaiFauna

Patterdale teriér

Délka života13-15 let
HmotnostSamci:5-8kgSamice:5-8kg
VýškaSamci:28-38cmSamice:28-38cm
Uznáno FCINe

Výhody

Mimořádně věrní a oddaní společníci a rodinní mazlíčci
Dobře se snáší s ostatními psy
Skvělá volba pro lidi, kteří žijí aktivně v přírodě

Nevýhody

Není nejlepší volbou pro začínající majitele psů
Extrémně aktivní a energičtí psi, kteří potřebují každodenní intenzivní pohyb.
Nesnášejí, když jsou ponechány samy sobě, a mohou trpět separační úzkostí.
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Patterdale teriér?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Patterdale teriér se představuje

O plemenu

Ačkoliv má patterdale teriér vynikající vlohy pro práci loveckého teriéra, není v ČR v současné době možné jeho oficiální upotřebení v honitbě.  

Důvod je čistě „papírový“ - zákon o myslivosti totiž stanoví, že „Uživatel honitby je povinen držet a v honitbě používat lovecké psy. Loveckým psem se rozumí pes loveckého plemene uznaného Mezinárodní kynologickou federací (FCI) s průkazem původu, který složil příslušnou zkoušku z výkonu.“  

Jelikož patterdalea FCI neuznává, není mu umožněno zařazení mezi lovecké psy a složení potřebných zkoušek. O změnu této situace se snažila jak Českomoravská kynologická jednota, tak i Klub chovatelů teriérů. Zatím marně.

Povaha

Povaha tohoto malého teriéra zcela odpovídá jeho původnímu náročnému uplatnění. Patterdale patří mezi tvrdé a bojovné teriéry, je velmi temperamentní a nebojácný. Ke svým majitelům mívá vřelý vztah a dobře toleruje i dětské hry, k cizím lidem je však rezervovaný až podezřívavý.

Nadměrně neštěká, přesto je ostražitým hlídačem. Při kontaktu s ostatními psy může přinášet konflikty jeho dominantní povaha, kterou prosazuje a nerad se podřizuje i mnohem větším psům, než je on sám. Rvačky však nezačíná - pokud mu druhý pes neupírá dominantní postavení.  

Vzhledem k silnému loveckému pudu je také problematické soužití s ostatními zvířaty. Není nemožné, avšak vyžaduje pečlivou socializaci a i tak mu nelze 100% důvěřovat. 

Výcvik

Patterdale je sebevědomý a samostatný pes, který má mnoho energie. Potřebuje proto majitele, který má již nějaké zkušenosti se psy a dokáže mu nabídnout vhodné zaměstnání.  

Vedle myslivecké práce, kterou v našich podmínkách komplikují legislativní překážky, se výborně hodí pro agility, flyball či dogdancing. Výborně aportuje a to i z vody, hodí se také pro milovníky náročné turistiky, běhu či jízdy na kole.  

Jako všichni teriéři, také patterdale potřebuje pevnou a důslednou výchovu, nejde tedy o plemeno vhodné pro úplné začátečníky.  

Při správně provedené socializaci a klidném, motivujícím vedení získáte všestranně nadaného, ovladatelného psa.  

Krmení

Co se týče stravy, nepatří patterdale k náročným jedlíkům, není náchylný k zažívacím potížím a obvykle bez větších nesnází ustojí i náhodnou dietní chybu.  

V žádném případě to ale neznamená, že lze jeho stravu šidit či na ní nadměrně šetřit. Chcete-li krmit granulemi, volte aspoň solidní standard (prostudujte složení, případně si nechte poradit od zkušeného chovatele či na veterině).

Pokud preferujete doma připravovanou stravu, používejte kvalitní suroviny a dbejte na pestrý a vyvážený jídelníček. 

Vyskytuje se jak krátkosrstá, tak hrubosrstá varianta. Krátká srst má být pevná, nikoliv hladká jako u pinče či dobrmana, delší hrubý vous na tlamě je povolen. Hrubá srst má být střední až kratší délky, s dobře vyvinutou podsadou. 

Nejtypičtější barvou patterdale teriéra je černá, dále standard uvádí hnědou a červenou, u všech variant se může vyskytovat pálení. Drobné bílé znaky na nohou a hrudníku jsou povoleny. 

Vedle občasného vykartáčování postačí pravidelná kontrola drápků a uší.

Zdraví / nemoci

Patterdale nepatří mezi příliš nemocná plemena, ale ani jemu se nevyhýbají některá onemocnění. Vyskytnout se může luxace pately, kožní svědivost a záněty a především oční onemocnění, jako zánět spojivek či katarakta. 

Historie

Pravlastí patterdale teriéra je hornatá krajina s drsným podnebím, rozkládající se okolo hranic Anglie a Skotska, kterou dnes známe také pod jménem Lake District.  Dle dochovaných obrazových i písemných materiálů zde žili podobní psi již v 16. století, vedle lovu se uplatňovali také jako strážci domů a sýpek, kde lovili krysy a jiné hospodářské škůdce.  

V 18. století zde působily velké škody lišky, které sídlily v těžko dostupných skalnatých norách. A právě náročné podmínky jejich lovu si vyžádaly vznik nového norníka, velice houževnatého a odolného, navíc ostrého a dobrého bojovníka, který dokáže zdolat i kořist větší, než je on sám.  

Název nového teriéra upomíná na vesnici Patterdale, jeho chov však zdaleka nebyl omezen pouze na jedno místo.  

Z Lake District pochází také lakeland teriér, který byl vyšlechtěn s využitím patterdale teriéra. Paradoxem je, že na rozdíl od něj je lakeland uznán FCI. 

Vzhled

Výška v kohoutku: Samečci 25 - 38 cm Feny 25 - 38 cm

Průměrná váha: Samečci 4,5 - 11 kg Feny 4,5 - 11 kg

Patterdale teriéři jsou chováni jako pracovní psi a často se neobjevují na výstavách, protože seriózní chovatelé kladou větší důraz na schopnosti psa pracovat než na jeho vzhled.

Patterdale teriéři jsou přitažliví malí teriéři, kteří se pyšní všemi běžnými vlastnostmi "teriéra", včetně živého bdělého pohledu. Jsou pěkně proporcionální, kompaktní psi s vyváženým vzhledem. Jak bylo již zmíněno, dokážou stlačit svá hrudníky, což jim umožňuje dostat se do nejmenších děr, aby dosáhli na svou kořist.

Mají silné a mocné hlavy, které jsou dobře proporcionální k zbytku těla. Hlavy jsou lichoběžníkovité nebo klínovité, pohledem zepředu. Mordy jsou silné a docela široké pro tak malé psy. Pyšní se dokonalým skusným řezem, kde horní zuby pečlivě překrývají spodní, ačkoliv je podle pravidel normy UKC povolen i rovný skus.

Jejich oči jsou rozmístěny rovně a dostatečně od sebe a měly by odpovídat barvě srsti psa. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru a mohou být malé nebo střední velikosti, skládají se pečlivě nad hlavou psa s konci směřujícími k vnějšímu rohu psího oka. Nosy jsou černé, s výjimkou případu, kdy má pes játra / čokoládovou srst, kdy může být nos hnědý.

Jejich krky jsou dobře svalnaté a středně dlouhé, rozšiřují se od kohoutku ke psím ramenům, takže plynule zapadají. Ramena jsou skloněná, dobře položená a dlouhá, přičemž psi mají silné přímé přední nohy s dobře vyvinutými kostmi. Patterdale teriéři se mohou chlubit kompaktními, pěkně čtvercovými těly s silnými, dobře svalnatými zády a mírně klenutým bedrem. Břicha jsou středně stažená, což přidává k atletickému vzhledu Patterdale teriéra. Hrudníky jsou pevné a hluboké, ale středně široké a oválného tvaru.

Jejich zadní části jsou dobře svalnaté a silné, s pevnými zadními nohami, což ukazuje, že dokáží dosáhnout rychlé změny směru, když je to potřeba. Nohy jsou kompaktní s pevnými polštářky a ocasy jsou nastaveny vysoko, které teriéři vždy nosí veselé.

Pokud jde o srst, Patterdale teriér může mít hladkou, hrubou nebo polohrudatou srst s hustým podsadam. Když je srst hladká, je chlup hustý, tvrdý a hrubý na dotek. Psi s polohrudatou srstí mají delší strážní chlupy, které jsou na dotek hrubší. Hrubá srst může být mírně vlnitá s teriéry často mající obočí, vousy a knír s hrubým a delším srstí po celém těle, včetně obličejů a uší. Přijaté barvy plemene UKC zahrnují následující, i když by bylo spravedlivé říci, že velmi vysoký procento (95%) Patterdale teriérů má černou srst s nádechem bronzového lesku:

 • Grizzle
 • Čokoláda
 • Červená/černá
 • Játra - psi mají červený nos
 • Černá a červená

Patterdale teriéři mají bílé tlapky a některé bílé na hrudi, bez ohledu na barvu srsti.

Chůze/pohyb

Když se Patterdale teriér pohybuje, dělá to s odhodláním a pokrývá při tom mnoho prostoru. Ukazují mnoho síly ve svých zadních částech a jsou lehké na nohou.

Chyby

Seriózní chovatelé se soustředí na produkci Patterdale teriérů s dobrou konformací, která zlepšuje jejich schopnost pracovat, a budou nesouhlasit s jakýmkoli přeháněním, které je do plemene záměrně zařazeno a které by negativně ovlivnilo jejich celkové zdraví a pohodu, stejně jako schopnost psa pracovat.

Jakou má Patterdale teriér povahu?

Věrní svým teriérským vlastnostem je Patterdale přirozeně energický, sebejistý a docela nezávislý malý pes, zatímco zároveň je náklonný a loajální, když jsou kolem lidé, jiní psi a dokonce i dobytčata. Mají extrémně silný lovecký pud a pro tak malého psa se mohou pochlubit překvapivě hlasitým štěkotem. Perfektně ovládají umění plazit se na břiše, což je mimořádně užitečné, když potřebují dostat se k jakémukoli kořisti, která se skryla pod zemí. Jsou také schopni stlačit svá plíce, aby se dostali i do nejmenších děr, aby dosáhli své kořisti, což je něco, co by mělo být bráno v úvahu, když je Patterdale nechán běhat volně v zahradě.

S tímto řečeno, Patterdale nemůže odolat kopání a rád si vyhrabe cestu ven z zahrady, pokud má náladu. Pokud jsou necháni doma sami po dlouhou dobu, pravděpodobně si vyhrabou cestu i skrz nábytek a koberce. Také mají rádi zvuk vlastního hlasu, a pokud se štěkací problémy neřeší v raném věku, může se to stát skutečným problémem. Nicméně, pokud je Patterdale dostatečně cvičen a mentálně stimulován každý den, jsou velmi přizpůsobiví teriéři a vedou si stejně dobře v bytě jako na venkově.

Jsou velmi přátelští k lidem a nemají nic raději než být v rodinném prostředí, dobře si rozumějí s dětmi všech věkových kategorií, což je důvod, proč jsou skvělými rodinnými mazlíčky. Nicméně nejsou nejlepší volbou pro majitele psů poprvé, protože tyto malé teriéry musí být vycvičeny a ovládány někým, kdo je obeznámen s potřebami plemene nebo podobného typu teriéra a kdo tedy rozumí, jak je vycvičit a ovládat.

Jsou vhodní pro majitele psů poprvé?

Patterdale nejsou nejlepší volbou pro majitele psů poprvé, protože jsou neuvěřitelně chytří a pokud nejsou dobře sociabilizováni, cvičeni a ovládáni, mohou rychle získat navrch nad lidmi. Jsou lépe vhodní pro lidi, kteří vedou aktivní život na venku a kteří jsou obeznámeni s konkrétními potřebami tohoto typu vysokoenergetického a aktivního teriéra.

Co se týče loveckého pudu?

Jako teriér, který byl šlechtěn k vysledování kořisti a účinnému se s ní vypořádat, má Patterdale velmi vysoký lovecký pud, i když je chován v domácím prostředí, protože je to vlastnost, která je hluboce zakořeněna v psychice psa. Proto by se vždy mělo dbát opatrnosti, když se Patterdale vodí volně poblíž menších zvířat.

Co se týče hravosti?

Patterdale jsou hraví psi přirozeně a naprosto si užívají interaktivní hry. Jsou také známi svou schopností v různých psech sportů, včetně flyballu a agility.

Co se týče přizpůsobivosti?

I když jsou malého vzrůstu, Patterdale je pes s velkou energií, a proto by nebyl šťastný v bytě. Jsou mnohem lépe vhodní pro lidi, kteří vedou aktivní venkovní život a kteří by chtěli energického psího společníka po svém boku. S tím řečeno, Patterdale musí být schopni se vyjádřit, jak by měli, s co nejvíce času "na vodítku", ale pouze v bezpečném prostředí nebo v bezpečné zahradě.

Co se týče separační úzkosti?

Patterdale vytvářejí silné pouto se svými majiteli a tak nikdy opravdu nemají rádi, když jsou ponecháni sami na sebe po delší dobu. To by mohlo vést k tomu, že pes trpí separační úzkostí a jejich způsob, jak zmírnit stres, je být ničivý a hlučný v domácnosti.

Co se týče nadměrného štěkání?

Patterdale mají rádi zvuk vlastního hlasu a rádi štěkají na cokoli, což může být skutečný problém, pokud se štěkací problémy neřeší jemně v raném věku psa, a i potom to může být náročné, pokud jde o zastavení štěkání.

Mají rádi Patter dale vodu?

Někteří Patterdale si rádi hrají ve vodě a kdykoli mají příležitost, skočí do vody, a proto by se vždy mělo dávat pozor při volném venčení poblíž nebezpečných vodních toků, abyste předešli tomu, že pes skočí do vody. S tím řečeno, by byla chyba nutit psa do vody, pokud mu to nebude příjemné, protože by to vedlo k nadbytečnému stresu.

Jsou Patterdale dobří strážci?

I když jsou malí, Patterdale jsou dobří strážci, protože jsou ochranářští vůči svému prostředí a budou štěkat, pokud se kolem nich pohybují cizinci nebo pokud se děje něco, co se jim nelíbí. Nicméně, protože jsou známi jako "štěkavci", mohou být falešné poplachy častým jevem, což může být frustrující pro majitele.

Patterdale teriér - inteligence a cvičitelnost

Patterdale Terriéři jsou velmi inteligentní a tato vlastnost, spolu s tím, že rádi dělají svým majitelům radost, z nich dělá dobře vychovatelné psy. Je však nezbytné začít s jejich socializací a výcvikem co nejdříve a udržovat je konzistentní, aby tito teriéři pochopili své místo ve smečce a kdo je alfa pes v domácnosti.

V pravých rukou a s odpovídajícím množstvím výcviku lze Patterdale naučit dělat různé věci, včetně účasti v mnoha psích sportech, protože jsou přirozeně velmi vytrvalí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat příkazu "přivolání" u mladých Patterdaleů kvůli jejich vysoké lovecké instinktu, což znamená, že pokud něco v dálce zpozorují a nemají silné přivolání, jsou pravděpodobnější, že se vydají za svou kořistí, přehlížejíce své majitele. Dobrou zprávou je, že obvykle přijdou zpět, ale pouze ve svém vlastním čase.

Štěňata by měla být co nejdříve naučena základním pravidlům, aby chápala limity a hranice, které pro ně majitel stanoví, s ohledem na to, že teriéři je budou vždy zkoušet, kdykoliv to bude možné, abychom zjistili, kolik jim projde.

Patterdale teriér a děti

Patterdale Terriéři skvěle fungují jako rodinní mazlíčci a nic jim není milejšího než hrát interaktivní hry s dětmi, včetně aktivit s míči a jinými předměty, pokud jsou jim věnována pozornost, mentální stimulace a denní fyzická aktivita. Nicméně veškerý kontakt mezi psy a dětmi by měl být dozorován dospělým, aby se zajistilo, že hraní si nedostane příliš bouřlivý ráz, což by mohlo skončit tím, že se dítě vyděsí nebo zraní.

Pokud Patterdale vyrostl s kočkou v domácnosti, obvykle spolu dobře vycházejí, ačkoli pes se může rozhodnout honit kočku, když se mu to hodí. Obvykle to ale končí přátelsky, nebo v případě konfrontace bývá vítězem kočka, a pes ustoupí. Nicméně tito malí teriéři by si nedělali starosti s tím, že by honili kočku souseda, pokud by se jim naskytla příležitost, což může skončit katastrofou.

Je třeba být opatrný, když jsou kolem menších zvířat kvůli jejich vysokému loveckému instinktu. Ale opět, pokud Patterdale vyrostl s menšími chlupatými mazlíčky v domácnosti, obvykle je snesou kolem sebe. Pokud jsou dobře sociabilizováni, tito malí teriéři obvykle dobře vycházejí s ostatními psy, i když mohou hrát trochu hrubě, což majitelé musí mít na paměti při procházkách psa volně na veřejném místě. Nicméně jsou známi tím, že se chovají dobře kolem hospodářských zvířat, včetně drůbeže.

Zdraví a nemoci

Průměrná délka života Patterdale Terriera je mezi 12 a 15 lety, pokud jsou řádně pečováno a dostává správnou kvalitní stravu vhodnou pro jejich věk.

Patterdale je známý tím, že trpí velmi málo dědičnými zdravotními problémy a je robustním a zdravým plemenem. Podmínka, která se zdá postihovat toto plemeno nejvíce, je následující:

 • Oční problémy - hlavně konjunktivitida
 • Primární luxace čočky (PLL) - test dostupný prostřednictvím Animal Health Trust

Více o konjunktivitidě

Jedním z hlavních zdravotních problémů u Patterdale je konjunktivitida, což je běžný oční problém hlášený u tohoto plemene. Pokud pes projevuje známky podráždění, otok kolem oka, mrká a škrábe se postiženým okem, je čas dostat ho k veterináři co nejdříve.

Více o primární luxaci čočky (PLL)

Primární luxace čočky je bolestivé onemocnění, které může být geneticky předáno potomkům mnoha typů teriérů, včetně Patterdale. Studie se podařilo určit genovou mutaci zodpovědnou za PLL, a jako takový je dostupný DNA test prostřednictvím Animal Health Trust. Psi s negativním testem mohou být použiti v chovatelských programech, ačkoli PLL může být způsobeno i jinými důvody, včetně traumatu a jiných neidentifikovaných genových mutací.

"Pozitivní" Patterdale by měl zdědit dvě kopie mutace od obou rodičovských psů, zatímco "Nositel" by dostal pouze jednu kopii mutace a jedno normální gen. Nositelé by obvykle neměli vyvinout problém ve svém životě, ale mohou ho přenést na své potomky, pokud jsou použiti v chovatelském programu.

Více o kupírování ocasu

Tradičně měli Patterdale vždy kupírované ocasu, aby se zabránilo zranění ocasu při práci a aby mohli vodiči snadno a rychle zvednout psa za ocas, když bylo nutné. Nicméně je nyní nelegální kupírovat ocas psa, pokud to není z důvodů léčby nebo proto, že bude Patterdale použit jako pracovní pes. Procedura musí být provedena kvalifikovaným veterinářem, který by souhlasil s kupírováním ocasu pouze tehdy, jsou-li poskytnuty správné dokumenty.

Co se týče očkování?

Patterdale štěně bylo očkováno před prodejem, ale je na novém majiteli, aby se postaral o to, aby dostalo svou následnou dávku včas. Očkovací plán pro štěňata je následující:

Ve věku 10-12 týdnů, s ohledem na to, že štěně nebude mít okamžitou plnou ochranu, ale bude plně chráněno 2 týdny po druhém očkování.

Byla vedena mnohá diskuse o nutnosti pro psí boostery. Je nejlepší konzultovat s veterinářem před konečným rozhodnutím, zda má pes pokračovat v každoročních očkováních, která se nazývají boostery.

Co se týče kastrace a sterilizace?

Mnoho veterinářů preferuje počkat, než je Patterdale trochu starší, než je kastruje nebo sterilizuje, protože si myslí, že je lepší provést tyto postupy, když jsou psi trochu zralejší. Doporučuje se kastrace feny a kastrace samce ve věku od 6 do 9 měsíců. Jiní veterináři doporučují provádět tyto postupy, když jsou psi ve věku 6 měsíců, ale nikdy ne dříve, pokud to není z důvodů léčby.

Co se týče problémů s obezitou?

Protože jsou Patterdale tak energickými a aktivními psy, nejsou náchylní k nabytí příliš mnoho váhy. Nicméně, když je pes kastrován nebo sterilizován, může přibrat trochu na váze, stejně jako starší psi, a v těchto případech je důležité dbát na postavu zvířete a upravit jeho energetický příjem a denní fyzickou aktivitu. Obezita může vážně negativně ovlivnit celkové zdraví a pohodu psa, zkracujíc jeho život o několik let.

Co se týče alergií?

Někteří Patterdale mohou vyvinout alergii na kůži, kterou mohou vyvolat různé faktory, a často je obtížné zjistit, proč pes má vyrážku. Čím dříve je pes viděn veterinářem, tím r

ychleji může být zbaven nepříjemného pocitu, ačkoliv, jak bylo dříve zmíněno, zjištění příčiny problému vyžaduje čas a úsilí. Nejčastějšími spouštěči jsou však následující:

 • Životní prostředí
 • Reakce na určité chemikálie běžně obsažené v domácích čisticích prostředcích
 • Sezónní alergie, včetně pylů a trav
 • Potraviny, včetně určitých druhů masa a obilovin často používaných jako složky
 • komerčně vyráběného krmiva pro psy
 • Kousnutí od klíšťat a blech
 • Klíšťata
 • Plísně

Účast na zdravotních programech

Momentálně není Patterdale uznaným plemenem Klubu chovatelů psů, a proto nejsou k dispozici žádné testy BVA/KC. S tím však budoucí majitelé vždy diskutujte o zdravotních otázkách, jako je konjunktivitida, s chovateli před koupí štěněte od nich. Existuje však DNA test pro primární luxaci čočky, který poskytuje Animal Health Trust, o kterém by chovatelé měli diskutovat s veterinářem, aby psi mohli být odesláni na AHT před použitím k chovu.

Co se týče omezení chovu specifických plemen?

Momentálně neexistují žádná specifická omezení chovu pro Patterdale, protože nejsou uznaným plemenem Klubu chovatelů psů. Potenciální majitelé by však vždy měli kontaktovat renomované chovatele, kteří uvažují o koupi štěněte Patterdale.

Co se týče požadavků na chovatele s jistotou?

Pro Patterdale nejsou žádné požadavky na chovatele s jistotou, protože od září 2017 nejsou uznaným plemenem Klubu chovatelů psů.

Péče o srst

Patterdale Terriéři mají krátkou, těsnou srst a proto je třeba je jednou týdně vykartáčovat, aby bylo vše udržováno v pořádku a odstranila se odumřelá srst. Také je potřeba je alespoň dvakrát do roka ručně vytrhat, což je nejlepší nechat na profesionálním kadeřníkovi. To výrazně usnadňuje udržování věcí v pořádku mezi návštěvami v kadeřnickém salonu.

Je také důležité pravidelně kontrolovat uši psa a čistit je podle potřeby. Pokud se v uších psa hromadí příliš mnoho ušního mazu, může to vést k bolestivé infekci, kterou je obtížné vyléčit. Stručně řečeno, prevence často bývá jednodušší než léčba, pokud jde o infekce uší.

K čemu se Patterdale teriér hodí

Patterdaleci věrní svým teriérským kořenům jsou malí psi s vysokou energií a díky své inteligenci potřebují správné množství pravidelného fyzického cvičení, spolu s co nejvíce mentální stimulací, aby byli opravdu šťastní, vyvážení a dobře vychovaní jedinci. Pokud jsou necháni sami sobě a nedostanou dostatek aktivity, tyto malé teriéry najdou inovativní způsoby, jak si zábavně trávit čas, což může vést k nechtěným behaviorálním problémům. To zahrnuje destruktivní chování v domě a trpění úzkostí z odloučení.

Krátká procházka ráno by byla v pořádku, ale delší a zajímavější odpolední výlet je nezbytný. Tito psi také rádi pobíhají v zadní zahradě, jak často jen to jde, aby si mohli opravdu odreagovat. Plot však musí být extrémně bezpečný, aby tyto živé, energetické a zvědavé teriéry zůstaly uvnitř, protože pokud najdou slabé místo ve plotu nebo zjistí, že se snadno dostanou ven, brzy utečou a dostanou se do všemožných problémů.

S tímto řečeno by štěňata Patterdale neměla být přeexponována cvičením, protože jejich klouby a kosti ještě rostou a přílišný tlak na ně může později způsobit problémy. Z tohoto důvodu by jim nemělo být dovoleno skákat nahoru nebo dolů z nábytku, ani běhat po schodech.