iFaunaiFauna

Black and tan coonhound

Délka života11-13 let
HmotnostSamci:30-32kgSamice:30-32kg
VýškaSamci:63-69cmSamice:58-63cm
Uznáno FCIAno
Jiné názvyCoonhound černý s pálením
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Black and tan coonhound?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Black and tan coonhound se představuje

O plemenu

Nesmírně houževnatý a energický pes udivující svoji silou, obratností a bystrostí. Má sklon k samostatnému jednání, proto je výcvik velice důležitý. Je ostražitý, a schopný bránit své lidi. Jinak má ale mírnou a vyrovnanou povahu, doma se chová klidně, pokud má dostatek pohybu, který je pro toto plemeno velice důležitý. Velice dobře vychází s dětmi, s domácími mazlíčky se snáší také dobře, zvláště když jsou vychováváni společně.

Historie

BTC byl vyšlechtěn v jižních Spojených státech na lov mývalů, a to křížením plemen talbot (již vyhynulé plemeno pocházející ze starověkých mastifů), kerry beagle a pro lehčí atletičtější tělo foxhound. Chov byl zahájen na počátku 20. století.

Povaha

Ze standardu: 

Je to pes s vyrovnanou povahou, socializovatelný a mírný. Jelikož se jedná o honiče, musí být schopný pracovat v kontaktu s ostatními psy. Někteří jedinci jsou někdy rezervovaní, ale nesmí být nikdy bázliví ani zlí. Jedinci agresivní vůči lidem nebo ostatním psům jsou vysoce nežádoucí. 

Výcvik

Výcvik coonhounda patří do rukou aspoň trochu zkušeného chovatele, který si dokáže po dobrém poradit s jeho samostatnou osobností. Coonhound potřebuje klidný, laskavý, avšak velmi důsledný přístup. 

Vzhled

Ze standardu: 

Důležité proporce:

Délka těla, měřená od výstupku hrudní kosti k sedacímu hrbolu musí být stejná nebo jen o málo větší, než výška, měřená od kohoutku k zemi.

Výška je úměrná celkové tělesné stavbě psa, který nesmí být ani na příliš vysokých nohou, ani nízký.

Hlava: je výrazně modelovaná. Od týlního hrbolu k konci nosu měří okolo 9 až10 palců (23-25,5 cm) u psů a 8 až 9 palců (20-23 cm) u fen. Výraz je pozorný, milý a vřelý. Kůže netvoří vrásky.

Část mozková:

Mozkovna: její tvar se blíží oválu. Při pohledu z boku jsou horní linie mozkovny a nosního hřbetu prakticky rovnoběžné. 

Stop: je středně výrazný, je v polovině vzdálenosti mezi týlním hrbolem a koncem nosu.

Část obličejová:

Nosní houba: je černě zbarvená. Nozdry dobře otevřené.

Pysky: jsou dobře vyvinuté, typické pro honiče. 

Čelisti/Zuby: dobře postavené v zubním oblouku, mají nůžkový skus.

Oči: od oříškové po tmavě hnědou, téměř kulaté, nejsou hluboko uložené. 

Uši: nízko a vzadu nasazené. Jsou zavěšené a tvoří půvabné záhyby, které dodávají psu impozantní zjev. Aniž bychom je natahovali, snadno přesáhnou délkou konec nosu. Jsou zavěšené v úrovni očí a nebo o něco níže.

Krk: svalnatý, šikmý, střední délky. Kůže netvoří výrazný lalok.

Tělo: 

Hřbet: horizontální, mohutný a pevný. 

Hrudník: dosahuje minimálně do úrovně loktů. Žebra jsou silná, kulatá a klenutá, boční strany hrudníku nejsou ploché. 

Ocas: je nasazen mírně pod horní linií, je silný a nesený volně; pokud je pes v akci, je nesen v pravém úhlu k hřbetní linii.

Končetiny:

Hrudní končetiny: hrudní končetiny jsou rovné.

Plece: mohutné.

Lokty: nejsou ani vbočené, ani vytočené.

Metakarpus: je silný, ve vertikální pozici.

Pánevní končetiny: mají dobrou kostru a jsou hodně svalnaté. Od kyčlí k hleznům jsou dlouhé, s dobrým nervstvem, od hlezen k polštářkům tlapek jsou krátké a silné. V postoji na rovné ploše jsou zadní nohy postaveny vzadu a část končetin od hlezen k tlapkám svírá se zemí pravý úhel. 

Podkolení, hlezna: jsou správně zaúhlená, nejsou ani vbočená, ani vytočená.

Tlapky: jsou kompaktní, prsty mají pevné klouby a jsou silně vyklenuté; polštářky jsou silné a odolné.

Pohyb: z boku se jeví chod coonhounda uvolněný a elegantní, s prostorným krokem hrudních končetin a razantním pohybem pánevních končetin. Při pohledu zepředu se oba páry končetin bez námahy pohybují v postranních osách těla. Nikdy se nesmí křižovat.

Při pohledu zezadu se pohybují zadní nohy ve stejné ose s předními, nejsou ani příliš roztažené, ani nemají úzký chod. Když se zvyšuje rychlost pohybu, končetiny mají tendenci podsouvat se pod tělo a pohybovat se v jedné stopě, což je známkou mohutnosti, dobré vyváženosti a zdatnosti. V akci je nesení hlavy a ocasu hrdé. Horní linie zůstává horizontální.

Zevnějšek: 

Srst: krátká, uzavřená, odolná proti tvrdosti klimatu.

Zbarvení: jak již naznačuje jméno, barva je uhlově černá s výraznými znaky pálení nad očima, na bočních stranách čenichu, na hrudi, na končetinách a na zadních stranách stehen v jejich horní části (kalhoty); na prstech jsou malé černé znaky jako čárky tužkou. 

Výška a váha: Psi: 63 – 68 cm /25-27 palců/ Feny: 58 – 63 cm /23-25 palců/

Jedinci, kteří přesahují maximální hranici, stanovenou standardem, nemusí být penalizováni, pokud jejich celkový vzhled je vyvážený a jejich zdravotní stav je dobrý.

Chyby: všechny odchylky od výše uvedeného textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Hlava: příliš zřetelné vrásky

Zuby: přehnaný odstup řezáků při nůžkovém skusu

Oči: oči žluté anebo v jiné světlé barvě

Uši: jejich délka nedosahuje ke konci nosu anebo jsou vysoko nasazené

Pánevní končetiny: přítomnost paspárků

Tlapky: ploché anebo otevřené

Zbarvení: chybějící znaky pálení ve výrazném odstínu, příliš rozsáhlé plochy pálení, příliš značná plocha černé barvy (malé plochy pálení). Bílá skvrna na hrudi anebo na jiných částech těla je vysoce nežádoucí.

Výška: nedostatečná výška

Vylučující vady:

Pes agresivní anebo bázlivý

Bílá nepřerušovaná plocha o průměru více jak 2,5 cm, není důležité, na jaké části těla se nachází.

Všichni psi, u kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni. Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Chovatelské kluby

Klub chovatelů honičů, který chov coonhoundů zastřešuje, nestanovil žádné povinné zdravotní vyšetření chovných jedinců.

Doporučeny  jsou rentgeny kyčelních kloubů a jejich vyhodnocení veterinárním lékařem (oprávněným provádět oficiální posouzení kyčlí), kvůli prevenci dysplazie kyčelních kloubů. Dále může být vhodné také genetické vyšetření na dvě dědičné oční choroby - POAG (primární glaukom s otevřeným úhlem) a PRA-prcd - (progresivní degenerace tyčinek a čípků).