iFaunaiFauna

Cao de Castro Laboreiro

Délka života12-13 let
HmotnostSamci:feny 25-35 kg, psi 30-40kgSamice:feny 25-35 kg, psi 30-40kg
VýškaSamci:feny 55-63 cm, psi 58-66cmSamice:feny 55-63 cm, psi 58-66cm
Jiné názvyPortugalský strážní pes
Chystáte se koupit plemeno Cao de Castro Laboreiro?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Cao de Castro Laboreiro se představuje

O plemenu

Toto staré pracovní plemeno nese ve svém jménu název severoportugalského městečka Castro Laboreiro, nacházejícího se uprostřed hornaté krajiny pohoří Peneda a Suajo. Nejstarší dochované zmínky o podobných psech pocházejí z 16. století a popisují mohutné a odvážné pastevecké a hlídací psy místních obyvatel. 

Ačkoliv FCI řadí Cao de Castro Laboreiro mezi horské molossy, rozhodně nelze přehlédnout významný podíl mastifů, kteří se na jeho vzniku v minulosti podíleli. Laboreiro má mohutné tělo obdélníkového rámce (délka ku kohoutkové výšce odpovídá přibližně 7:6) a hluboký hrudník. Tlama je pouze nepatrně kratší než mozkovna, uši ani ocas se dnes již zpravidla nekupírují. Tělo i hlavu kryje krátká, přiléhající a hustá srst bez podsady, barvy vlkošedé či různých odstínů žíhané. 

Jako většina pasteveckých a strážních plemen, také Laboreiro potřebuje vedení zkušeného chovatele, který si bude vědět rady s jeho samostatnou a sebevědomou povahou. Velmi důležité je získat si u zvířete respekt, ovšem bez hrubosti a neurvalosti - při dobrém vedení pak získáte spolehlivého hlídače a ochránce pro celou rodinu. Díky přiměřené velikosti si zachovává hbitost a rychlost, zkušený výcvikář s ním proto může trénovat i mondioring, obedience či další kynologické disciplíny. 
 


 

null