iFaunaiFauna

Štýrský brakýř

Délka života12-14 let
HmotnostSamci:16-18kgSamice:15-17kg
VýškaSamci:47-53 cmSamice:45-51cm
Uznáno FCIAno
Jiné názvyštajerák, Štýrský honič
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Štýrský brakýř?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Štýrský brakýř se představuje

Štýrský hrubosrstý brakýř je středně velké lovecké plemeno s širokými možnostmi využití. Vedle hlášení a nahánění zvěře ho lze s úspěchem používat také jako barváře, k dosledům poraněné zvěře. Díky své silné, avšak mrštné tělesné konstituci se výborně hodí i pro práci v náročném horském terénu. 

Zařazení FCI: Skupina 6 - honiči, barváři a příbuzná plemena,  Sekce 1.2 - střední honiči, číslo standardu: 62

Chov tohoto plemene v České republice zastřešuje Klub chovatelů honičů.

Historie

I když se jedná o plemeno rakouské, bezesporu se o jeho vznik postarali i stoupenci české myslivosti. Štýrsko patřilo do rakousko–uherské monarchie, takže na počátku vzniku byl i „naším národním“ plemenem. Původní hannoverští brakýři, tehdy „sollingerského typu“, se do tamních alpských hor příliš nehodili, i když byli lovecky zdatní. Bylo potřeba lehčích a lépe osrstěných psů. Představa o dokonalém horském loveckém psu se zvětšovala, myslivci po něm požadovali výbornou orientaci v terénu, a chtěli hlasitějšího barváře, než jaké používali doposud. Potřebovali mít přehled o jeho pohybu na stopě. Tiše pracující psi na stopě byli od počátku vyřazováni z následného chovu.

Bylo ho potřeba
I když se jedná o plemeno rakouské, bezesporu se o jeho vznik postarali i stoupenci české myslivosti. Štýrsko patřilo do rakousko–uherské monarchie, takže na počátku vzniku byl i „naším národním“ plemenem. Původní hannoverští brakýři, tehdy „sollingerského typu“, se do tamních alpských hor příliš nehodili, i když byli lovecky zdatní. Bylo potřeba lehčích a lépe osrstěných psů. Představa o dokonalém horském loveckém psu se zvětšovala, myslivci po něm požadovali výbornou orientaci v terénu, a chtěli hlasitějšího barváře, než jaké používali doposud. Potřebovali mít přehled o jeho pohybu na stopě. Tiše pracující psi na stopě byli od počátku vyřazováni z následného chovu.

Šlechtění nového plemene se kolem roku 1870 ujal průmyslník Karl Peintinger ve Vorderbergru ve Štýrsku, který do té doby využíval k lovu hannoverské barváře. Avšak cítil, že to do hor „není to pravé“. Měl jasnou představu, jaký typ psa chce, a připadalo mu možná poměrně snadné dojít k vysněnému cíli spojením dvou, v tu dobu již známých plemen. Jako první k chovu použil fenu Hannoverského barváře jménem Hella I a psa istrijského hrubosrstého honiče balkánského původu. Po roce 1900 byl ještě přikřížen plavý bretaňský grifon. Některé zdroje hovoří i o přikřížení dalších plemen, ale jedná se o nepodložené domněnky, a i při pohledu na štýrského hrubosrstého brakýře asi dost nepravděpodobné.

Karl Peintinger tak postupně docílil psů, které opravdu považoval za nejlepší pro dané prostředí: pracovité, houževnaté, dostatečně tvrdé, s výborným čichem a orientací. Poměrně brzy se dostal jak k povahové, tak exteriérové vyrovnanosti odchovávaných jedinců. Po Hele I byla do chovu zařazena její dcera Holle a následovalo využití mnoha dalších hrubosrstých potomků.

V roce 1888 měl Karl Peintinger již 26 velmi vyrovnaných psů, se kterými sklízel úspěchy na výstavách. Podle této početné skupiny byl vypracován standard. K jeho oficiálnímu uznání došlo v roce 1890. Vedle Karla Peintingera se do chovu pustili také např. Georgie Washington, Otto Byloff a několik dalších nadšenců. A právě Otto Byloff byl ten, který po 1. světové válce plemeno doslova zachránil před vyhynutím. Do 1. světové války obliba štýrského hrubosrstého brakýře plynule stoupala a jeho budoucnost se zdála být jistá. Ovšem jako u většiny plemen dvě světové války jeho chov téměř zdecimovaly.

Jeho pojmenování není jediné
První název zněl: hrubosrstý štýrský vysokohorský honič. Ale většina kynologů o tomto psu hovořila jako o „peintingerovi“ nebo „peintingerové brace“. Pak už následovala nejrůznější pojmenování, bez ohledu na to, jak znělo ve standardu. I v dnešní době jej můžeme nalézt například jako: štýrský drsnosrstý brakýř, štýrský hrubosrstý honič, rakouský hrubosrstý honič, nebo také jen jako štýrský honič či štýrský brakýř. Říkalo – a říká se mu – i hovorově, a to „štajerák“.

Historie pokračuje následným vhodným chovem
Později byl do chovu opět přikřížen istrijský hrubosrstý honič, což  se ukázalo jako správná cesta k oživení krve tohoto plemene. Podnět dal genetik Prof. Dr. W. Schleger a je dobře, že to nebylo bráno na lehkou váhu.

Štýrský brakýř je považován za vzácné plemeno, respektive plemeno málopočetné. Kromě Rakouska, Německa, Slovinska, ale také České republiky a Slovenska se prakticky jinde nevyskytuje. K nám se chov dostal ze Slovenska. Nejpočetněji je chován v Rakousku. Díky rakouským chovatelům se několik málo jedinců dostalo jako pracovní lovecké plemeno i do Afriky. V Německu je registrován ve spolku rakouských, tyrolských a štýrských honičů. Tento spolek je ochoten své svěřence vydávat jen do rukou myslivců, a tedy pouze pro lovecké účely. I když je jeho povaha příjemná, rozhodně se zatím nedrží jako společenské plemeno, lépe řečeno coby rodinný pes. Jedná se o ryze loveckého psa.

U nás se rodí přibližně 2 až 3 vrhy ročně. Většina štěňat se dostává do rukou myslivců. Někteří dále působí v chovu, jiní jsou plně využívanými pracovními psy bez potomků. Protože se počet černé zvěře nejen na našem území poměrně závratnou rychlostí zvyšuje, zvyšuje se i poptávka po vhodných loveckých psech. A k tomuto účelu je štajerák bez váhání velmi vhodný.

Vzhled

Standard plemene
Překlad do francouzštiny: dr. J. M. Paschoud a prof. Triquet
Překlad z francouzštiny: Helena Dvořáková
Původ: Rakousko
Datum zveřejnění platného standardu: 10. 10. 1995
Použití
Štýrský hrubosrstý brakýř se nepoužívá pouze k nahánění zvěře a jejímu hlášení, ale často je využíván jako specialista k dosledům po barvě (postřelené zvěře) v obtížných horských terénech.
Klasifikace FCI: skupina 6. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce 1.2 – Střední honiči. S pracovní zkouškou (lov a dosled po pobarvené stopě).
Krátký výtah z historie
Základy chovu tohoto plemene položil štýrský průmyslník Carl Peitinger, který pářil fenu hannoverského barváře „Hela I“ se psem plemene istrijský hrubosrstý honič, jehož zevnějšek byl perfektní a jeho lovecké schopnosti vynikající. Nejlepší potomci, kteří vzešli z tohoto spojení, byli používáni k reprodukci. Hrubá srst činí tyto psy odolné vůči povětrnostním vlivům.
Celkový vzhled: je to plemeno středního vzrůstu, s dobře vyvinutým svalstvem. Má drsný vzhled, nepůsobí však nebezpečně.
Použití a povaha: je to vášnivý lovec, hlasitý, který spolehlivě pracuje na stopě, je velmi bystrý.
Mozkovna: mozkovna je poněkud klenutá, týlní hrbol je výrazný.
Stop: je dobře patrný.
Nos: nosní houba je černá.
Nosní hřbet: silný, rovný.
Pysky: málo vyvinuté.
Čelisti a zuby: zuby jsou silné, skus je nůžkový. Kompletní chrup, čítající 42 zubů, je žádoucí. Je přípustné, aby chyběly nanejvýše 2 PM1 nebo PM2 (premoláry 1a 2); M3 (moláry 3) nejsou brány v potaz.
Oči: duhovka je hnědá.
Uši: nejsou moc velké, přiléhají ploše k lícím, jsou pokryté jemnou srstí.
Krk: silný a nepříliš dlouhý.
Hřbet: je rovný a široký.
Bedra: středě vyklenutá.
Záď: je šikmá.
Hrudník: hluboký a široký.
Ocas: je středně dlouhý, silný u kořene, dobře osrstěný, nikdy stočený, ale nesený srpovitě, prohnutý směrem vzhůru, srst na spodní straně tvoří kartáč, není však chundelatý.
Hrudní končetiny: jsou rovné, svalnaté, správně zaúhlené.
Lopatky: jsou šikmo uložené.
Pánevní končetiny: svalnaté, silné, korektně zaúhlené, při pohledu zezadu jsou rovné.
Tlapky: nejsou příliš velké, prsty jsou klenuté a sevřené; polštářky jsou tvrdé a nevelké.
Pohyb: je prostorný (pokrývá hodně terénu) a pružný.
Srst: je hrubá, ne však zcuchaná ani lesklá, je tvrdá a drsná. Na hlavě je srst kratší než po těle a tvoří vous.
Zbarvení: červená a světle žlutá. Bílá skvrna na hrudi se připouští.
Výška: 45–53 cm.
Kohoutková výška: psi 47 až 53 cm, feny 45 až 51 cm.
Chyby: všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.
* hlava příliš úzká
* uši stočené nebo příliš zahrocené
* ocas příliš krátký, příliš slabý, nesený přehnaně vztyčený, chundelatý
* slabé končetiny
* příliš dlouhá srst, jemná, kudrnatá nebo měkká
* bázlivý jedinec
Vylučující vady:
* předkus nebo podkus; absence více jak dvou zubů řady PM1 nebo PM2
* každé jiné zbarvení, než to, které předepisuje standard
NB: všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Jakou má Štýrský brakýř povahu?

Štýrský brakýř je nenápadný a vyrovnaný pes. Je velice spolehlivý a pracovitý. Jeho poměrně klidná a pohodová povaha se zalíbí snad každému majiteli. Na druhou stranu je v terénu poměrně energický, rozhodný a houževnatý. Patří ke snadno cvičitelným a ovladatelným plemenům. Výchova musí probíhat v poklidu a s dostatečnou důsledností.

Nikdy není plachý, agresivní či vznětlivý. K cizím lidem je většinou rezervovaný a na lovenou zvěř je přiměřeně ostrý. Rozhodně není pohodlný nebo líný. Ochotně pracuje po boku svého pána, a přestože je samostatný, je i poslušný. Jedná se o psa s vysoce vyvinutou loveckou vášní, a tu je potřeba nejen udržet, ale i podporovat.

Většinou se váže jen na jednoho člověka. V rodině je kamarádský, dobromyslný, má rád děti a je milým společníkem. V lese je poměrně univerzálně využitelný, má rád jak práci, tak pohyb. Hodí se i pro začínající myslivce. S jinými psy se nerad dostává do konfliktu. Není psem, který by se potýkal s vnitřní dominancí. Je-li však vyprovokován, nestáhne se do ústraní.

Jedním z cílů na počátku chovu tohoto plemene bylo vytvořit psa, kterého nerozhodí žádné počasí. A tento úkol se podařil. Štajerákovi nevadí ani déšť, ani sychravo, zima a blátivo, ale dokonce ani vysoké teploty a ostré slunce. Ze žádného počasí si nic nedělá, pracuje za všech povětrnostních podmínek stejně nadšeně. Je odolný a bezproblémový.

Může žít jak na venkově, tak v městském domě. Podmínkou je dostatek pohybu, i když zrovna nemá v lese práci. Srst, která je bez lesku, nevyžaduje kromě občasného pročesání žádnou péči. I na stravu je tento pes poměrně nenáročný.

Jedno staré přísloví říká: „Lovec bez psa je jen zátkou na sud vína, stejně jako jezdec bez koně je jen člověk“. Lovecký všestranně využitelný pes je v lese velkým pomocníkem a partnerem. Štýrský hrubosrstý barvář si jistě pozornost zaslouží.

Štýrský brakýř - inteligence a cvičitelnost

Úkolem každého barváře je sledovat stopu postřelené zvěře. Vlastně jde po barvené (krvavé) stopě, kterou za sebou zanechává postřelená zvěř. Barvář – od slova barva = = krev. Také se mu na konci 19. století říkalo „krvák“. Štajerák po stopě chodí spíše pomaleji, důsledně a rozvážně. Je odhodlaný, vášnivý stopař s neuvěřitelnou vytrvalostí. Je spolehlivý zejména na pobarvené stopě. Není nejmenší problém jej využít i na dohledávce postřelené spárkaté zvěře, na zajíce či lišky. Je schopný zastat různorodou loveckou práci, jako třeba i pomáhat lovit a následně přinášet drobnou zvěř. Avšak nejvíce se hodí na práci, na kterou byl vyšlechtěn, tedy na černou zvěř (divočáky) a zvěř jelení. Při lovu má neohroženou povahu a s úspěchem byl využíván i pro lov medvědů. Uplatní se na dosledech i na naháňkách. Na naháňkách spárkaté zvěře je hlasitý a výborně ovladatelný.

Dokáže sledovat několik hodin starou (vychladlou) stopu a bez odpočinku jde za svým cílem třeba i několik hodin. I čeští chovatelé mají zkušenosti, že jejich štajerák dokázal jít po stopě staré více než 24 hodin.

Od počátku loveckého výcviku a vedení je nutné se zaměřit zejména na klid po výstřelu (odložení s výstřelem) a přivolání. Toto je nutné u všech loveckých plemen utvrzovat, protože si snadno spojí výstřel s úlovkem a u zkoušek nemusí obstát. Celkově přístup k výcviku štýrského hrubosrstého brakýře se s porovnáním s obdobnými loveckými psy v ničem neliší a je jen na každém lovci, jakou techniku a jaký postup výcviku zvolí.

Štýrský brakýř a děti

Štýrský brakýř může být skvělým společníkem pro rodiny s dětmi, pokud je správně vychovaný a socializovaný. Brakýř je známý svou přátelskou a dobromyslnou povahou, což z něj činí vhodného kandidáta pro soužití s dětmi. Nicméně je důležité zdůraznit, že úspěšné soužití štýrského brakýře a dětí závisí na správné výchově psa i dítěte.

Socializace štýrského brakýře

Socializace štěněte štýrského brakýře je klíčová a začíná se s ní již u chovatele. Je důležité, aby se pes již v útlém věku seznámil s různými situacemi, lidmi a zvířaty. Toto zahrnuje i kontakt s dětmi různého věku. Socializace by měla probíhat v klidném a kontrolovaném prostředí, aby pes získal pozitivní zkušenosti a naučil se správně reagovat na různé podněty.

Vrčení je někdy ku prospěchu

Štýrský brakýř může občas zavrčet, což je normální součástí jeho komunikačního repertoáru. Zavrčení není automaticky projev agrese, ale často varovný signál, že se pes cítí nepohodlně nebo ohroženě. Je důležité, abyste vrčení chápali jako signál a psa za tento projev netrestali. Místo toho byste měli řešit, co vám dává najevo - a například ukončit kontakt dítěte a psa. 

Vychovávejte i děti, nejen psa

Výchova dětí ve vztahu ke psům je stejně důležitá, jako výchova psa. Děti by měly být naučeny, jak se správně chovat k psovi:

  • Nikdy neobtěžovat psa během jídla nebo spánku.
  • Nestrkat do psa, netahat ho za uši nebo ocas.
  • Respektovat prostor psa a nezasahovat do jeho pelíšku nebo kotce.
  • Učit se rozpoznávat signály psa, jako je třeba výše zmíněné zavrčení, a vědět, že to znamená, že pes potřebuje svůj klid a prostor.

Společné aktivity

Společné aktivity mohou posílit vztah mezi brakýřem a dětmi. Společné procházky, hry a tréninky mohou být skvělým způsobem, jak vytvořit silné pouto. Děti mohou být zapojeny do jednoduchých úkolů, jako je podávání pamlsků za poslušnost nebo pomáhání při vyčesávání srsti.

Bezpečnostní opatření

I když je štýrský brakýř obecně dobromyslný, je důležité přijmout některá bezpečnostní opatření:

  • Nikdy nenechávejte malé děti se psem bez dozoru.
  • Vytvořte bezpečné místo, kam pes může odejít, když potřebuje klid, a kde ho děti nebudou rušit.
  • Ujistěte se, že pes má vždy k dispozici čerstvou vodu a není rušen během jídla.

Zdraví a nemoci

Štýrský brakýř je vcelku zdravé a odolné plemeno bez výrazných predispozic k poruchám a onemocněním.
Pro uchovnění štýrského hrubosrstého brakýře je zapotřebí zúčastnit se výstav vyššího stupně s výslednou známkou „výborný“ nebo „velmi dobrý“, z toho také pramení plnochrupost a nůžkový skus. Pes i fena musí úspěšně splnit zkoušky honičů nebo barvářské zkoušky honičů.

Rentgen kyčlí a jeho vyhodnocení z hlediska dysplazie kyčelního kloubu (DKK) je pouze doporučeným, nikoliv povinným vyšetřením. Většina chovatelů ale pro jistotu kyčle snímkovat nechává - čím více je chov oo zdravotní stránce pod kontrolou, tím více je kvalitní. V chovu se momentálně chovatelé snaží zaměřit také na co nejlepší kvalitu srsti, co se týče délky, hrubosti i zbarvení. 

Péče

Péče o štýrského brakýře zahrnuje zejména péči o zuby, drápy, uši a oči. Důležitá je také péče o srst, kterou si popíšeme níže.

Péče o zuby

Pravidelná péče o zuby je důležitá pro prevenci zubního kamene a onemocnění dásní. Zuby je vhodné čistit alespoň dvakrát týdně, ideálně častěji. K tomu je vhodné používat speciální psí zubní pasty a kartáčky. Nikdy nepoužívejte lidskou zubní pastu, protože obsahuje složky, které mohou být pro psy škodlivé. Kromě čištění zubů mohou pomoci i speciální žvýkací pamlsky a hračky, které pomáhají s dentální hygienou.

Péče o drápy

Udržování správné délky drápů je nezbytné pro pohodlí a zdraví psa. Příliš dlouhé drápy mohou způsobovat bolest a problémy při chůzi, zvyšuje se také riziko zranění - zatržení drápu. Někdy si pes drápy dostatečně obrušujej pohybem, jindy je potřeba drápy zkrátit. Tento úkon vyžaduje speciální kleště a trochu cviku, méně zkušení chovatelé proto nechávají drápky zkrátit na veterině, případně ve psím salonu. 

Péče o uši

Uši štýrského brakýře by měly být pravidelně kontrolovány a čištěny, aby se předešlo infekcím a zánětům. Je vhodné kontrolovat uši alespoň jednou týdně. Čištění se provádí jemným otřením vnitřní části ucha vatovým tamponem nebo měkkým hadříkem navlhčeným speciálním roztokem na čištění uší, který je k dostání v chovatelských potřebách nebo u veterináře. Nikdy nezasahujte hluboko do ucha a nepoužívejte vatové tyčinky, které mohou způsobit poranění.

Péče o oči

Oči by měly být jasné a bez výtoku. Pokud se v okolí očí objeví nečistoty nebo výtok, jemně je očistěte vlhkým vatovým tamponem nebo měkkým hadříkem. Pokud si všimnete zarudnutí, nadměrného výtoku nebo jiných problémů, je vhodné konzultovat situaci s veterinářem.

Péče o srst

Péče o srst štýrského brakýře je důležitá nejen pro jeho vzhled, ale také pro jeho zdraví a pohodlí. Srst tohoto plemene je hrubá a hustá, což mu poskytuje dobrou ochranu před nepříznivým počasím. 

Vyčesávání srsti

Vyčesávání a kartáčování je zapotřebí aspoň jednou týdně. Výborným nástrojem je furminátor, který pomáhá odstraňovat odumřelé chlupy a minimalizovat tak množství chlupů v domácnosti.

Štýrský brakýř obvykle líná dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Během těchto období může být potřeba ještě častější vyčesávání, pravidelné vyčesávání během línání také pomáhá podporovat růst nové, zdravé srsti.

Koupání

Štýrského brakýře není třeba koupat, pokud se vysloveně nezašpiní. Příliš časté koupání může narušit přirozenou ochrannou bariéru srsti a kůže, což může vést k vysušení a podráždění pokožky. Při koupání dodržujte následující kroky:

  1. Připravte si vše potřebné: Připravte si šampon speciálně určený pro psy, ručník a hřeben. Ujistěte se, že voda je teplá, ale ne horká.

  2. Namočte srst: Psa důkladně namočte teplou vodou. Ujistěte se, že voda pronikne až k pokožce.

  3. Naneste šampon: Naneste malé množství šamponu na srst psa a jemně ho vmasírujte do srsti a pokožky. Vyhněte se oblasti očí a uší.

  4. Důkladně opláchněte: Opláchněte šampon důkladně, aby nezůstaly žádné zbytky, které by mohly způsobit podráždění kůže.

  5. Osušte psa: Po koupeli psa důkladně osušte ručníkem. Pokud je to potřeba, můžete použít fén na nízkou teplotu, ale většina hrubosrstých psů se obejde bez fénování.

Doplňková péče

Kromě pravidelného vyčesávání a občasného koupání je důležité věnovat pozornost i dalším aspektům péče o srst:

  • Kontrola kůže: Při každém vyčesávání a koupání kontrolujte kůži psa. Hledejte jakékoliv známky podráždění, zánětů nebo parazitů.
  • Strava: Kvalitní strava s dostatkem omega-3 a omega-6 mastných kyselin podporuje zdravou srst a kůži. Můžete také zvážit doplňky stravy doporučené veterinářem.
  • Prevence parazitů: Používejte pravidelně antiparazitární přípravky, které chrání psa před blechami, klíšťaty a jinými parazity.

K čemu se Štýrský brakýř hodí

Štýrský brakýř je plemeno s vysokou potřebou pohybu a aktivity. Tento pes byl vyšlechtěn pro práci v náročném horském terénu, a proto vyžaduje dostatek fyzické aktivity, aby zůstal zdravý a spokojený. Denně by měl mít minimálně 1 až 2 hodiny intenzivního pohybu. Tento čas zahrnuje procházky, běhání, nebo výkon myslivosti. Pro štýrského brakýře je důležité nejen fyzické, ale i mentální zaměstnání, aby se nezačal nudit. 

Náhradní aktivity vedle loveckého využití

Kromě loveckého využití je pro štýrského brakýře vhodná řada dalších aktivit, které mohou uspokojit jeho potřeby pohybu a zaměstnání:

Běh u kola

Tento pes má rád dlouhé výlety do příprody a intenzivní pohyb. Běhání vedle kola mu poskytuje dostatek fyzické aktivity a pomáhá udržet psa v kondici. Je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat vzdálenost a tempo, aby si pes zvykl a nedošlo k přetížení svalů a kloubů.

Psí sporty

Štýrský brakýř může excelovat v různých psích sportech, které mu umožňují využít jeho energii a učenlivost:

  • Agility: Tento sport zahrnuje překonávání překážek a je skvělý pro fyzické i duševní vyžití.
  • Canicross: Běhání se psem, kde pes tahá majitele na speciálním postroji, je výbornou aktivitou pro štýrského brakýře.
  • Dogtrekking: Dlouhé pěší výlety s psem jsou ideální pro kondici a vytrvalost tohoto plemene.
  • Flyball: Rychlostní závod, kde psi překonávají překážky a chytají míčky, je také skvělou zábavou.

Výcvik a poslušnost

Štýrský brakýř je inteligentní a dobře cvičitelný pes. Pravidelný výcvik poslušnosti i pokročilý sportovní výcvik mohou být výbornou neloveckou aktivitou, která brakýře příjemně zaměstná. Trénink by měl být pozitivní a důsledný, zahrnující základní povely a specializované dovednosti.

Pravidelné procházky a výlety

Dlouhé procházky a výlety do přírody jsou pro štýrského brakýře ideální. Během pohybu v místech, kde je možnost výskytu zvěře, je na místě zvýšená opatrnost. Nezapomínejte, že brakýř je lovecký pes a jeho pud k pronásledování potenciální kořisti je silně rozvinutý. Nemáte-li úplně 100% přivolání, raději psa nepouštějte z vodítka. Vynikajícím pomocníkem je tzv. stopovačka - dlouhé lehké vodítko. 

Plavání

Pokud máte poblíž vhodnou vodní plochu, je plavání vynikající formou pohybu. Plavání nezatěžuje klouby a přitom pomáhá budovat svalstvo a udržovat dobrou fyzickou kondici.

Krmení

Krmení je důležitým aspektem péče o štýrského brakýře, který je znám svou vytrvalostí a pracovním nasazením. Správná výživa je klíčová pro udržení zdraví, energie a celkové kondice.

Kvalita stravy

Štýrský brakýř potřebuje vysoce kvalitní stravu, která mu poskytne všechny nezbytné živiny. Kvalitní krmivo by mělo obsahovat vyvážený poměr bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Bílkoviny jsou zvláště důležité pro udržení svalové hmoty a regeneraci po náročném fyzickém výkonu. Velmi vhodné je vybírat krmiva bez umělých konzervantů, barviv nebo dochucovadel, na závadu je také přidaná sůl.

Granule

Granule jsou jednou z nejčastějších forem krmiva pro psy a mohou být výbornou volbou i pro štýrského brakýře. Je důležité vybírat granule s vysokým obsahem masa a kvalitních složek. Granule by měly být určené pro aktivní psy, aby poskytly dostatek energie pro lov a pohyb. Doporučuje se vybírat značky, které používají maso jako hlavní složku a obsahují minimální množství obilovin.

BARF (Biologically Appropriate Raw Food)

BARF je stravovací metoda založená na podávání syrové stravy, která se co nejvíce přibližuje přirozené stravě psa. Tato metoda zahrnuje především syrové maso, kosti, byliny, ovoce a zeleninu. BARF dieta může být pro štýrského brakýře výhodná, protože mu poskytne přirozené živiny v jejich nejčistší formě. Je však důležité zajistit správnou rovnováhu živin a konzultovat tuto metodu s veterinářem, aby nedošlo k nedostatku některých esenciálních látek.

Vařená strava

Vařená strava je další možností krmení, která umožňuje majiteli mít kontrolu nad složením krmiva. Při přípravě vařené stravy je důležité zajistit, aby obsahovala všechny potřebné živiny v správných poměrech. Základem vařené stravy by mělo být kvalitní maso, doplněné o vařenou zeleninu a rýži nebo brambory. Vařená strava musí být připravována bez přidané soli a koření.

Prevence torze žaludku

Torze žaludku je akutní příhoda břišní, která se sice může rozvinout u všech psů, většinou ale postihuje větší plemena s hlubokým hrudníkem a aktivním naturelem -  jako je právě štýrský brakýř. Prevence zahrnuje několik zásad:

  • Krmení psa ve dvou až třech menších dávkách denně místo jedné velké porce.
  • Klidový režim 2 hodiny po jídle.
  • Použití vyvýšené misky pro krmení, aby pes nehltal potravu.
  • Vyhýbání se intenzivnímu pohybu a hrám bezprostředně po jídle.
  • Podávání namočených granulí (aby bobtnaly ještě v misce a ne až v žaludku).

Prevence obezity

Obezita je častým problémem u mnoha psích plemen a může vést k různým zdravotním komplikacím. Pro prevenci obezity je důležité:

  • Dodržovat předepsané dávkování krmiva podle váhy a aktivity psa.
  • Pravidelně kontrolovat váhu psa a upravovat dávkování krmiva podle potřeby.
  • Poskytovat dostatek pohybu a fyzické aktivity.
  • Vyhýbat se podávání lidského jídla a příliš mnoha pamlsků.

Štýrský brakýř je pracovní pes, který vyžaduje pečlivou a vyváženou stravu, aby mohl podávat nejlepší výkon. Správná výživa, prevence torze žaludku a udržení optimální váhy jsou klíčem k dlouhému a zdravému životu tohoto oddaného a houževnatého plemene.

Štýrský brakýř - průměrné náklady na chov

Chov štýrského brakýře patří k méně finančně náročným. Pravidelné očkování vychází na 500-1500 Kč, podle toho, zda očkujete pouze základ nebo přidáváte i nějaké další vakcíny. Například psi žijící v hospodářství nebo poblíž stájí či jízdárny by měli být očkováni proti tetanu, který není součástí základní vakcinace. Psi, kteří často přicházejí do styku s větším kolektivem psů zase mohou profitovat z rozšířené ochrany proti původcům tzv. psincového kašle.

Počítejte také s pravidelným poplatkem obci. Ten se pohybuje od symbolických 100 Kč ročně až po 1000 Kč. Vyšší poplatky bývají ve velkých městech a také pro majitele více psů. 
Tyto náklady jsou shodné pro všechna plemena.

Významnou položkou v rozpočtu je krmení. 15 kg pytel solidních granulí (solidní standard, ne superprémiové) začíná na 900 Kč a dospělému brakýři ve střední zátěži vystačí přibližně na 10 týdnů.  K dostání jsou samozřejmě i levnější granule, jejich složení však nelze označit za dlouhodobě vyhovující. Na druhé straně, vyšší cena neznamená automaticky kvalitu, proto věnujte výběru granulí pozornost, prostudujte složení nebo si nechte poradit od zkušeného chovatele nebo u dobrého veterináře. 
Při krmení domácí stravou se dostanete na podobnou částku, budete-li kupovat suroviny přiměřené kvality. Do psí misky v žádném případě nepatří zbytky od lidského stolu nebo zasmrádlé či jinak podezřelé maso. 
V sezóně klíšťat také počítejte s antiparazitárními přípravky (obojky, pipety), potřebné je i pravidelné odčervení, případně vyšetření trusu, nechcete-li odčervovat preventivně. Výrobků je mnoho a je třeba vyzkoušet, co bude vašemu psovi vyhovovat. Cena za měsíc trvající ochranu proti zevním parazitům vychází na 150 - 400 Kč, podle zvoleného přípravku. 

Rady pro kupující

Velmi důležité je požadovat pouze štěně po řádně uchovněných rodičích - tedy s průkazem původu.
Zájmem chovatelů i nových majitelů štěňat by mělo být především zdravé štěně, které svou povahou i exteriérem odpovídá standardu plemene. Bez průkazu původu navíc narazíte i na řadu omezení, pokud budete chtít se psem absolvovat některé kynologické soutěže nebo se věnovat výkonu myslivosti. Kupříkladu zkoušek lovecké upotřebitelnosti se vždy může zúčastnit jen pes s průkazem původu FCI a musí se jednat o lovecké plemeno.
Samozřejmě, že absolutní jistotu odpovídající povahy i exteriéru nebudete mít nikdy, při pořízení psa s průkazem původu je riziko nestandardního či nemocného zvířete mnohem menší. Součástí koupě zvířete s PP také bývá podrobná kupní smlouva, stanovující případné kompenzace za skryté vrozené vady atd., jako kupující jste tedy více chráněn. 
Plánujete-li psa jako rodinného kamaráda či na sport, lze ušetřit peníze například pořízením zvířete s PP, avšak s drobnou vadou exteriéru, jako je třeba nestandardní zbarvení. 

Zajímavosti

Často kladené dotazy

Na co se zájemci o štýrského brakýře nejčastěji ptají, když zvažují jeho pořízení?

Jaká je průměrná cena štěněte štýrského brakýře?

Průměrná cena štěněte štýrského brakýře se může lišit podle kvality rodičů, chovné stanice a země. V České republice se cena pohybuje kolem 15 000 až 25 000 Kč.

Pro koho se štýrský brakýř hodí?

Štýrský brakýř se hodí pro aktivní myslivce a lovce, kteří hledají pracovitého a houževnatého psa s výborným čichem a orientací v terénu. Tento pes není vhodný jako rodinný mazlíček bez pracovního využití.

Kde bude štýrský brakýř spokojený?

Štýrský brakýř bude spokojený v domově, kde mu bude umožněn dostatek pohybu a práce. Ideálním prostředím pro něj jsou venkovské oblasti nebo domy s velkými zahradami, kde může využít své lovecké schopnosti.

Jak se snáší s ostatními zvířaty?

Štýrský brakýř je lovecký pes, takže jeho vztah k ostatním zvířatům může být ovlivněn jeho loveckým instinktem. S vhodnou socializací a tréninkem však může dobře vycházet s ostatními domácími zvířaty.

Jak se snáší s jinými psy?

Štýrský brakýř se většinou dobře snáší s jinými psy, zejména pokud je na ně zvyklý od štěněte. Není dominantní, ale pokud je vyprovokován, dokáže se bránit.

Jaké jsou vhodné aktivity pro štýrského brakýře?

Nejvhodnějšími aktivitami pro štýrského brakýře jsou lovecké aktivity, dlouhé procházky v přírodě, sledování stop a práce v terénu. Má rád také běhání a jiné fyzické aktivity, které mu umožní využít jeho energii.

Má štýrský brakýř pracovní využití?

Ano, štýrský brakýř má především pracovní využití. Je to výborný lovecký pes, specialista na dosledy po barvě v obtížných horských terénech. Je také využíván pro naháňky a sledování postřelené zvěře.

Jak sehnat štěně štýrského brakýře?

Štěně štýrského brakýře je nejlepší sehnat přes registrované chovatelské stanice, které jsou členy Klubu chovatelů honičů. Doporučuje se také navštívit výstavy psů nebo se obrátit na myslivecké spolky. Vzhledem k málopočetnosti plemene je třeba počítat s tím, že na štěně budete nějakou dobu čekat. 

Proč chtít psa s průkazem původu (PP)?

Pes s PP zaručuje, že pochází z kontrolovaného chovu, kde se dbá na zdravotní a povahové vlastnosti plemene. PP také poskytuje přehled o předcích psa a jejich výstavních a pracovních úspěších. V neposlední řadě je PP také nutností pro upotřebení psa k výkonu myslivosti.

Existují různé druhy nebo varianty štýrského brakýře?

Ne, štýrský brakýř je jedno plemeno bez různých variant.

Na co si dát při pořízení štěněte štýrského brakýře pozor?

Při pořízení štěněte je důležité zkontrolovat zdravotní stav rodičů, jejich lovecké schopnosti a povahu. Štěně by mělo být socializované, zdravé a pocházet z odpovědného chovu.

Jaké je vhodné jméno pro štýrského brakýře?

Vhodné jméno by mělo být krátké a snadno vyslovitelné. Příklady mohou být: Max, Rex, Bruno, Tara, Bella.

Jaké jsou vhodné doplňky pro štýrského brakýře?

Vhodné doplňky zahrnují lovecké obojky, vodítka, postroje a výcvikové pomůcky. Pro bezpečnost psa v terénu je dobré mít reflexní prvky nebo GPS obojek.

Potřebuje štýrský brakýř oblečky?

Štýrský brakýř má hrubou srst, která ho dobře chrání před povětrnostními vlivy. Oblečky nejsou nutné, ale v extrémních podmínkách mohou být užitečné ochranné vesty nebo botky chránící tlapky.

Zajímavosti o plemeni štýrský brakýř?

Štýrský brakýř je známý svou schopností sledovat i velmi staré stopy, často staré více než 24 hodin. Je to plemeno vysoce odolné vůči nepříznivým podmínkám a bylo využíváno i pro lov medvědů.

Odlišnosti štýrského brakýře od podobných plemen?

Oproti jiným barvářům je hlasitější a má výbornou orientaci v terénu.