iFaunaiFauna

Bordeauxská doga

Délka života10-11 let
HmotnostSamci:50kgSamice:45kg
VýškaSamci:57-70cmSamice:57-70cm
Uznáno FCIAno
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Bordeauxská doga?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Bordeauxská doga se představuje

O plemenu

Počátkem 90. let okouzlil mnoho lidí svérázný policejní pes Tequila, jedna z titulních postav amerického kriminálního seriálu Tequila a Bonetti. Psím hrdinou byla právě bordeauxská doga, do té doby veřejnosti jen málo známé plemeno.  

Tato doga je typickým molossoidním plemenem se zkrácenou čenichovou partií a mohutně osvaleným, podsaditým tělem obdélníkového rámce.

Historie

Jde o velmi staré francouzské plemeno, které zmiňuje již ve 14. století Gaston Phoebus, hrabě z Foix ve své „Livre de chasse“, Knize o lovu. 

Podle něj byli tito psi proslulí svou silou a houževnatostí, se kterou drželi zvěř na místě do příchodu lovců. Sláva těžkých, dogovitých loveckých psů však skončila s rozvojem palných zbraní, který s sebou přinesl změnu loveckých technik a postupů, kterým lépe vyhovovali menší a hbitější psi. 

Dogy začaly plnit roli hlídačů a řeznických psů, v oblibě se udržely se zejména v Akvitánii. Dalším náhradním uplatněním se staly psí zápasy a ačkoliv šlo o barbarskou a dnes právem odsuzovanou podívanou, bordeauxské dogy tato „zábava“ pomohla zachránit před vymřením.  

Podruhé pak měly dogy namále v bouřlivé první polovině 20. století, kdy obě světové války počty chovaných jedinců značně zdecimovaly. Plemeno bylo zachováno za cenu využití příbuzenské plemenitby, která poněkud zhoršila zdraví plemene. 

Povaha

Tento respekt vzbuzující pes překvapí svým klidem, nebývá agresivní ani uštěkaný, přesto výborně hlídá. „Vetřelce“ zpravidla zadrží na místě aniž mu způsobí vážnější zranění.  

Bordeauxská doga je vyrovnaný až flegmatický pes, kterému lze důvěřovat i při kontaktu s dětmi, i když vzhledem k jeho velikosti pro jistotu doporučujeme dozor dospělého. Miluje společnost svého pána a rodiny, samota v kotci mu nesvědčí.

S ostatními psy vychází obvykle dobře, pouze samci někdy mohou projevovat dominantní chování. Zvířat jiného druhu si zpravidla příliš nevšímá. 

Výcvik

Navzdory klidné povaze má tato doga svá specifika, pro které ji nelze doporučit začátečníkům. Především je to psí samorost, který se nehodí pro intenzivní výcvik a vyžaduje trpělivý, klidný a diplomatický přístup. Je značně nezávislý a nedává-li mu povel smysl, vyhoví mu jen velmi neochotně.  

V žádném případě se však psa nesnažte „zlomit“ násilím, hrubé zacházení může vyvolat agresi a ztrátu důvěry v člověka.  

Vzhledem k povahovým i fyzickým rysům nejde o plemeno vhodné na sportovní kynologii, avšak přiměřená pohybová aktivita je potřebná a zdraví prospěšná. Ideální jsou středně dlouhé výlety, pomalý „jogging“ a někteří jedinci také rádi plavou. 

Krmení

Při dodržení vyváženého poměru živin lze krmit jak kvalitními granulemi, tak i domácí stravou, nevyjímaje stále oblíbenější BARF.

Dáváte-li přednost vlastní výrobě, sebekriticky zvažte, zda máte dostatek znalostí o výživových potřebách vašeho psa a také zda dokážete zvířeti zajistit optimální krmnou dávku opravdu každý den.  

Pozor na překrmování, molossové mají sklon k obezitě, proto dbejte, aby množství jídla odpovídalo výdeji energie a čas od času psa zvažte, protože při každodenním kontaktu si postupného nárůstu hmotnosti nemusíte všimnout. 

Srst má být krátká, hladce přiléhající a na dotek měkká.  

Barva je typickým znakem bordeauxských dog, měla by být vždy jednobarevně zlatavá, v odstínech od mahagonové až po tzv. izabelu.  

Připouští se pouze drobné bílé odznaky na hrudi a prstech, možná je také tmavá maska (černá či hnědá).

Péče o bordeauxskou dogu nezabere mnoho času, obvykle postačí vykartáčování jednou až dvakrát do týdne. Pozornost věnujeme také čistotě očí a uší, občas zkontrolujeme, zda nepřerůstají drápy, zejména pátý dráp na předních nohou, který není v kontaktu se zemí a neobrušuje se tak při pohybu.

Zdraví / nemoci

Zdravotní problémy bordeauxské dogy souvisí s krátkou čenichovou partií, která omezuje dýchání i termoregulaci (pes se nepotí, ochlazuje se téměř výhradně tlamou- „funěním“). V pozdějším věku se pak přidávají onemocnění oběhové a dýchací soustavy, která je výše popsaným stavem přetěžována.

Zapomenout nesmíme ani na velmi rozšířené ortopedické onemocnění velkých plemen - dysplazii kyčelních a loketních kloubů.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Bordeauxská doga psi na prodej - 73961, Třinec - Inzerát 1
7
1 měsíc

Štěňata Bordeauxske dogy

20 000 Kč
Bordeauxská dogaVěk: 4 měsíce 2 samec
Štěňata Bordeauxske dogy s PP vrh A po výstavních rodičích .. matka Queen Elizabeth z Habánského dvora a otec Marley Moonk z Baurydy Koran
iveta O.
iveta O.
Moravskoslezský kraj
Bordeauxská doga psi na prodej - 73961, Třinec - Inzerát 2
8
1 měsíc

Bordeauxska doga

25 000 Kč
Bordeauxská dogaVěk: 4 měsíce 2 samec
Ještě volní kluci Bordeauxske dogy s PP vrh A po výstavních rodičích Vyhližime nový šťastný domov ❤️🍀
iveta O.
iveta O.
Moravskoslezský kraj
Bordeauxská doga psi na prodej - 73961, Třinec - Inzerát 3
5
1 měsíc

Bordeauxska doga

28 000 Kč
Bordeauxská dogaVěk: 4 měsíce 2 samec
Štěňata kluci Bordeauxske dogy s PP vrh A po výstavních rodičích matka Queen Elizabeth z Habánského dvora a otec Marley Moonk z Baurydy Koran
iveta O.
iveta O.
Moravskoslezský kraj